رو در رو با تکفیری‌ها
کد خبر: 1026709
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J5p
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۸
۱۳آبان ماه سال‌جاری، رئیس سازمان زندان‌ها همزمان با ولادت نبی مکرم اسلام (ص) و حضرت امام جعفرصادق (ع) با حضور در زندان رجایی شهر، با زندانیان این مرکز دیدار و گفتگو کرد. رئیس سازمان زندان‌ها در این بازدید با حضور در بند نگهداری محکومان موسوم به تکفیری و گفتگو با آنان گفت: اسلام دین رحمت است و تأکید رسول بزرگوار اسلام بر رأفت و مهربانی مسلمانان با یکدیگر است
سرویس جامعه جوان آنلاین: برنامه دوره تحول رئیس قوه‌قضائیه شامل حال زندانیان کشور هم شده است. بازدید رئیس سازمان زندان‌ها از ۲۸ زندان در سراسر کشور در طول مدت پنج ماه، تاکنون در کشور سابقه نداشته است. در دوران تحول قوه‌قضائیه بر اساس دیدگاه ریاست قوه‌قضائیه، زندان‌زدایی، کاهش آسیب‌های زندان و بازاجتماعی کردن زندانیان در دستور کار قرار گرفته است.

بر‌اساس برنامه‌های جدید دستگاه قضا، جامعه نباید برای محکومانی که بیرون از زندان امکان باز‌اجتماعی شدن دارند، هزینه دهد و نباید هم هزینه وقوع جرم از سوی آن‌ها را و هم هزینه نگهداری‌شان در زندان را متحمل گردد، بلکه باید از بازده فعالیتشان در مسیر بازاجتماعی شدن بهره‌مند شود.

حس مسئولیت‌پذیری بالاخص برای افرادی که مرتکب جرائم خفیف و غیر‌عمد می‌شوند، باید زنده نگه داشته شود تا بتوانند خطای خود را جبران کنند و این امکان به‌طور قطع در خارج از زندان بهتر فراهم می‌شود.

پس از تمرکز بر این اقدامات تحولی در دستگاه قضا، نوبت به تحول در مدیریت سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور رسید و ۲۴ خردادماه بود که محمدمهدی حاج‌محمدی که حضورش در دستگاه قضا همواره منشأ تحول بوده است، به‌عنوان رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور منصوب شد. از همان ابتدای امر، دو موضوع بازدید از زندان‌ها و گفت‌وگوی رو در رو با زندانیان به عنوان کار ویژه رئیس سازمان زندان‌ها تعریف شد؛ به‌طوری‌که از زمان انتصاب رئیس سازمان زندان‌ها تاکنون حاج محمدی از حدود ۲۸ زندان بازدید به عمل آورده و پای صحبت‌های مددجویان این زندان‌ها نشسته است.

بازدید از زندان رجایی شهر و گفت‌وگوی ۶ ساعته با زندانیان تکفیری

۱۳آبان ماه سال‌جاری، رئیس سازمان زندان‌ها همزمان با ولادت نبی مکرم اسلام (ص) و حضرت امام جعفرصادق (ع) با حضور در زندان رجایی شهر، با زندانیان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

رئیس سازمان زندان‌ها در این بازدید با حضور در بند نگهداری محکومان موسوم به تکفیری و گفتگو با آنان گفت: اسلام دین رحمت است و تأکید رسول بزرگوار اسلام بر رأفت و مهربانی مسلمانان با یکدیگر است. وی با بیان اینکه اهل سنت و اهل تشیع با یکدیگر برادرند، اظهار داشت: مرام و سلوک داعشی ارتباطی با آموزه‌های دینی ندارد و آنچه امروز موجب گردیده تا شما در حبس باشید، اقداماتی است که برای برهم زدن نظم جامعه و امنیت مردم داشته‌اید.

رئیس سازمان زندان‌ها در این بازدید صحبت‌های زندانیان را استماع و در خصوص رسیدگی به مشکلات آنان دستورات لازم را صادر کرد.

در این دیدار یکی از مددجویان که سابقه حبس در کشور‌های دیگر را نیز داشت، گفت: در هیچ کدام از آن زندان‌ها ما حتی نمی‌توانستیم احکام دینی را بجا بیاوریم، اما در اینجا مانند خانه خودمان زندگی می‌کنیم.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین از بخش‌های دیگر این زندان بازدید و با زندانیان گفتگو نمود. از نکات قابل‌توجه در این بازدید صرف ناهار رئیس سازمان زندان‌ها و هیئت همراه با زندانیان بود. حاج محمدی همچنین نماز مغرب و عشاء را در بند زندانیان موسوم به تکفیری اقامه نمود. این بازدید به مدت شش ساعت به طول انجامید.

بازدید ۱۲ ساعته از زندان تهران بزرگ

پنجم مهرماه سال‌جاری، رئیس سازمان زندان‌ها همراه دبیر ستاد حقوق بشر با حضور در زندان تهران بزرگ با زندانیان به گفتگو پرداخت و مسائل و مشکلات آن‌ها را بررسی کرد.

بازدید از بخش‌های مختلف این زندان و دیدار با مددجویان در کنار بررسی اقدامات و خدمات سازمان زندان‌ها بر اساس شاخص‌های حقوق بشر از جمله مهم‌ترین محور‌های بازدید ۱۲ساعته دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به همراه رئیس سازمان زندان‌ها از زندان تهران بزرگ بود.

دومین سفر رئیس سازمان زندان‌ها به استان قم

۱۱ مهرماه سال‌جاری حاج محمدی، برای دومین‌بار به استان قم سفر کرد و ضمن بازدید از زندان، به استماع مشکلات مددجویان پرداخت.

بازدید از زندان کاشان

۱۸ مهرماه سال‌جاری رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه بازدید‌های سرزده از زندان‌های کشور، وارد زندان کاشان شد و با زندانبانان و زندانیان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

بازدید از زندان زنان و دیدار با محکومان امنیتی

دوم آبان‌ماه، رئیس سازمان زندان‌ها که به اتفاق دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضائیه از ندامتگاه زنان استان تهران کرد. در این دیدار هفت ساعته که روز جمعه صورت گرفت، رئیس سازمان زندان‌ها و دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با بسیاری از مددجویان از جمله نسرین ستوده و کایلی مور گیلبرت (اتباع بیگانه)، به گفت‌وگوی رو در رو پرداخته و سخنان این افراد را شنیدند و درخصوص اجابت برخی خواسته‌های زندانیان دستورات فوری صادر شد.

سفر رئیس سازمان زندان‌ها به استان گیلان

۱۳شهریورماه، رئیس سازمان زندان‌ها با حضور در استان گیلان از مراکز تأمینی و تربیتی این استان بازدید کرد.

حاج‌محمدی در ابتدای این سفر با حضور در زندان غرب گیلان، ضیابر ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز و مشاهده کامل این زندان از برجک اصلی و مجموعه اشتغال ضیابر نیز بازدید و با زندانیان و کارکنان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

رئیس سازمان زندان‌ها سپس در زندان مرکزی رشت حضور یافت و ضمن بازدید چند ساعته از این مجموعه و دیدار چهره به چهره و صمیمی با مددجویان، آسایشگاه جدید سربازان و زورخانه تازه تأسیس این زندان به‌نام زورخانه ولایت را افتتاح کرد.

سفر اعلام نشده به سیستان و بلوچستان

۱۹شهریورماه سال‌جاری بود که حاج محمدی پس از سفر به استان سیستان و بلوچستان به صورت از پیش اعلام نشده وارد زندان چابهار شد و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف، به استماع مشکلات مددجویان پرداخت.

رئیس سازمان زندان‌ها در جریان این سفر از زندان ایرانشهر نیز بازدید و با زندانیان دیدار و گفتگو کرد.

در ادامه این سفر، حاج‌محمدی به زندان شهرستان سراوان رفت و با حضور در زندان سراوان، با کارکنان و زندانیان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

ناهار با زندانیان زنجان

هفتم شهریورماه سال‌جاری، رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه بازدید از زندان‌های کشور و دیدار با زندانیان وارد زنجان شد و از زندان مرکزی زنجان بازدید و با زندانیان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

حاج‌محمدی در این بازدید ضمن حضور در بخش‌های مختلف این مرکز فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی و خدمات ارائه شده به زندانیان را مورد ارزیابی قرار داد.

وی ضمن گفتگو با زندانیان و بررسی وضعیت آنان، دستورات لازم را جهت رسیدگی به درخواست‌های آنان صادر و به اتفاق هیئت همراه ناهار را در میان مددجویان صرف کرد.

آزادی زندانیان کرمانی

۱۶ مردادماه سال‌جاری، رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه سفر‌های استانی خود به استان کرمان رفت و همزمان با سفر رئیس سازمان زندان‌ها به استان کرمان، ۲۹ زندانی جرائم غیرعمد به آغوش گرم خانواده بازگشتند.

حاج‌محمدی با حضور در مراسم آزادی ۲۹ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان کرمان گفت: کاهش جمعیت کیفری به ویژه در بخش زندانیان جرائم غیرعمد با هدف بازگشت آن‌ها به جامعه و خانواده، یکی از اولویت‌های مهم در سازمان زندان‌هاست.

رئیس سازمان زندان‌ها و هیئت همراه در ادامه این سفر از زندان کهنوج و بم نیز بازدید کردند. حاج محمدی در این بازدید‌ها ضمن دیدار و گفتگو با زندانیان، دستورات لازم را جهت رسیدگی به درخواست‌های آنان صادر کرد. بازدید حاج محمدی از زندان‌های استان کرمان تا ساعات اولیه بامداد ادامه داشت.

سفر رئیس سازمان زندان‌ها به استان قزوین

۳۰ مردادماه، رئیس سازمان زندان‌ها جهت بازدید از مراکز تأمینی و تربیتی و دیدار با زندانیان وارد استان قزوین شد. رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه با حضور در زندان مرکزی قزوین ضمن بازدید از این مرکز، با زندانیان دیدار و گفتگو کرد.
وی همچنین در جلسه‌ای با حضور رئیس کل دادگستری استان قزوین و تعدادی از دادستان‌ها در خصوص مسائل مربوط به زندان‌ها و زندانیان بحث و تبادل‌نظر کرد.

حاج‌محمدی در بخشی از بازدید از زندان مرکزی قزوین با حضور در کارگاه‌های اشتغال و حرفه آموزی با مددجویان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

رئیس سازمان زندان‌ها چندین ساعت به‌صورت خصوصی با زندانیان در بخش‌های مختلف این مرکز گفتگو و در خصوص مسائل و مشکلات آنان دستور رسیدگی صادر کرد.

حاج‌محمدی در جریان این بازدید گفت: مسئولان برای ارائه خدمات لازم به زندانیان و فراهم نمودن زمینه بازگشت آنان به جامعه باید شبانه‌روز تلاش کنند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
علي اصغر كريمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
0
0
اين اعمال حسنه است و خير زيادي به همراه دارد.
قران كريم فرموده است. اگر يك انسان را زنده نمايند مثل اين است كه همه بشر را زنده نموده اند.
اميد است كه دل هاي مرده خطا كاران با خدمات انسان هاي مومن دوباره زنده شود ان شاءالله
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار