انفاق‌های کوچک مردمی نان سفره نیازمندان می‌شود
کد خبر: 1026703
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J5j
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
گفت‌وگوی «جوان» با مسئول هیئت مهجةالرسول (ص)
وقتی خانواده‌های محروم و نیازمند و خیرانی که به آن‌ها کمک می‌کردند را دیدیم به فکرمان رسید شاید افرادی هم باشند که شرایط مالی ضعیفی دارند و نمی‌توانند انفاق کنند، اما علاقه‌مند به این کار هستند؛ بنابراین تصمیـم گرفتیـم یک نانوایی در فضای حسـینیه هیئت راه‌اندازی کنیم و با راهکاری، آنان را در انفاق مشارکت دهیم، به همین دلیل در طول روز نان می‌پزیم و به دست مردم می‌رسانیم.
محمد‌رضا هاديلو
سرویس ایران جوان آنلاین: در کنار گروه‌های جهادی، حالا بسیجیان و هیئتی‌ها هم با برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای برای کمک به محرومان و خانواده‌های نیازمند وارد میدان شده‌اند. در این میان هیئت مهجةالرسول (ص) ابتدا کمک‌های مردمی را جمع‌آوری و برای نیازمندان نان تهیه می‌کردند، اما کم‌کم به فکر راه‌اندازی یک نانوایی در هیئت افتادند تا علاوه بر پخت نان برای عموم مردم، نان مورد نیاز خانواده‌های محروم را هم در اینجا تولید کنند. به همین بهانه سراغ محمدرضا خلج، مسئول هیئت مهجةالرسول (ص) رفتیم تا در گفت‌وگویی با ایده و عملکردشان در این زمینه آشنا شویم.

چطور به فکر پخت نان برای نیازمندان افتادید؟

وقتی خانواده‌های محروم و نیازمند و خیرانی که به آن‌ها کمک می‌کردند را دیدیم به فکرمان رسید شاید افرادی هم باشند که شرایط مالی ضعیفی دارند و نمی‌توانند انفاق کنند، اما علاقه‌مند به این کار هستند. بنابراین تصمیـم گرفتیـم یک نانوایی در فضای حسـینیه هیئت راه‌اندازی کنیم و با راهکاری، آنان را در انفاق مشارکت دهیم، به همین دلیل در طول روز نان می‌پزیم و به دست مردم می‌رسانیم.

مردم چطور کمک‌های اندکشان را برای پخت و توزیع نان به شما می‌رسانند؟

برخی از افراد این منطقه هرچند روز، برای خرید نان تا ۵هزار تومان هزینه می‌کردند. براین اساس تصمیم گرفتیم در این نانوایی کمک‌های این افراد را به عنوان انفاق دریافت کنیم و در مقابل، برای خانواده‌های نیازمند نان رایگان بپزیم. کارمان به این صورت شروع شد که در طول روز خیرانی هستند که می‌آیند و مبالغی را می‌دهند تا به حساب آن‌ها نان پخته و به صورت رایگان میان مردم توزیع شود.

بر همین اساس در طول روز حدود یک‌هزار قرص نان با کمک‌های خیران پخته و به مردم به صورت رایگان ارائه می‌شود، اما بخشی از کمک‌های خیران را برای طبخ نان نیازمندان ذخیره می‌کنیم و به مردمی هم که می‌آیند و نان رایگان تهیه می‌کنند، توصیه می‌کنیم هر مبلغی که می‌توانند به عنوان انفاق در صندوق بیندازند. جالب است با همین انفاق‌ها و کمک‌های مردمی هم روزانه حدود ۴۰۰ نان طبخ و آن‌ها را در میان نیازمندان توزیع می‌کنیم. به این ترتیب، مردم نان مورد نیاز خود را تهیه و هم مبلغی را انفاق می‌کنند و از ثواب آن بهره‌مند می‌شوند و ما نیز با کمک‌های مردمی به نیازمندان نان می‌رسانیم. حالا مشتریان ثابت ما که به خیران کوچکی تبدیل شده‌اند به خوبی می‌دانند انفاق کردن ثواب و برکات بسیاری در زندگی آنان دارد.

فکر می‌کنید الگوی شما قابل بسط دادن در مناطق دیگر است؟

ما فکر می‌کنیم می‌توان با همین کمک‌های ناچیز مردمی قدم‌ها و کار‌های بزرگی انجام داد. این الگویی است که هیئت‌ها و مساجد دیگر می‌توانند به راحتی با ایجاد یک تنور سیار ایجاد و مردم محل را با انفاق‌های کوچک در کمک‌رسانی سهیم کنند. ضمن آنکه ما برای سالمندان محل نیز در این طرح با کمک جوانان، نان ارسال می‌کنیم تا در این وضعیت کرونایی به این قشر آسیب‌پذیر نیز کمکی کرده باشیم.

آیا اقدامات این هیئت فقط در پخت و توزیع نان است؟

یکی دیگر از اقدامات این هیئت در شب‌های ماه مبارک رمضان و مناسبت‌های مختلف است که با رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، سفره افطار و خیرات برای نیازمندان منطقه برپا می‌کند. به طور مثال هر شب ۲۰ نفر نیازمند برسر سفره افطار مهمان این هیئت بودند. بنا داریم برپایی این سفره را بعد از ریشه‌کنی کرونا در اعیاد و شهادت‌ها ادامه دهیم و حتی به هر خیریه دعوتنامه‌هایی ارسال کنیم تا در طول هر شب ۱۰۰ نفر را برای اطعام به حسینیه ما روانه کنند. همچنین بنا داریم یک پزشک در فضای حسینیه حاضر باشد تا این افراد را معاینه کند و پیگیر رفع مشکلات درمانی آنان نیز باشیم.

آیا از گروه‌های دیگر هم برای کمک استفاده می‌کنید؟

بله. اتفاقاً برای توزیع نان‌ها در میان نیازمندان با گروه‌های جهادی هماهنگ شده است تا در روز توزیع بسته‌ها، به ازای هر نفر یک بسته نان از ما دریافت کنند و در سبد‌های ارزاق قرار دهند تا نان مورد نیاز این خانواده‌ها نیز تأمین شود. هیئت مهجةالرسول (ص) در منطقه میدان شاپور و خیابان وحدت اسلامی قرار دارد که برای کمک‌رسانی به نیازمندان، از کمک‌های مردمی استفاده و در عوض ثواب و برکت انفاق را به زندگی آنان وارد می‌کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار