افتتاح ۳۰۰۰خانه هلال در کشور
کد خبر: 1026225
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iy1
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد که تاکنون ۳۰۰۰ خانه هلال افتتاح شده است.
سرویس ورزشی جوان آنلاین: کریم همتی در مراسم امضای تفاهم نامه مشترک با شهرداری تهران گفت: با توجه به شرایط حاکم و مشکلات خاص شهر تهران و وجود گسل‌های متعدد و همچنین تراکم جمعیتی، هرگونه مشکلی که وجود داشته باشد بر کل کشور سایه می‌افکند؛ بنابراین می‌طلبد که اقدامات و برنامه ریزی‌های ویژه‌ای داشته باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به این که هم اکنون چهار پایگاه بزرگ اقماری در تهران داریم و دو پایگاه در استان البرز فعال است، افزود: از هر شش پایگاه بازدید کردم و آنچه در این پایگاه‌ها مشهود بود محدویت امکانات امداد و نجات بود.

وی با بیان اینکه این پایگاه‌های اقماری برای پشتیبانی از بروز حوادث احتمالی در تهران و البرز ایجاد شده است، گفت: امکانات موجود ما به خاطر حوادث پی در پی در کشور تحلیل رفته و جایگزینی اقلام به خاطر تنگنا‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها به کندی پیش رفته بود.

همتی با اشاره به ارائه گزارشی از وضعیت موجود انبار‌های هلال احمر به رئیس جمهور گفت: در این گزارش اشاره شده که موجودی انبار‌های ما کفاف پشتیانی از حوادث تهران را ندارد، اما فعلا با همکاری سازمان برنامه و بودجه بخشی از اقلام جایگزین شد و بخش دیگر آن در ماه‌های آینده انجام خواهد شد.

وی افزود: موجودی انبار‌ها با در نظر گرفتن دو درصد جمعیت در نظر گرفته شده که یک دهم درصد در استان البرز و چهار دهم در تهران و میانگین کشوری ۹ دهم درصد است، اما نگرانی ما در تهران به مراتب بیشتر از استان‌های کوچکی است که مشکلات خاصی نداشتند.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید به این که بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد آنچه که نیاز بود از حیث اقلام ۱۶ گانه امدادی در انبار‌های هلال احمر دپو شده است، گفت: در مناطق ۲۲ گانه تهران، هلال احمر در هر منطقه اقدامات خوب و موثری انجام داده است.

همتی با بیان این که شارژ انبار‌ها و اورهال کردن بالگرد‌ها به خوبی انجام شده است، افزود: سه فروند بالگردی که زمین گیر شده بود به یگان پروازی هلال احمر ملحق شده اند.

وی با اشاره به بحث آموزش همگانی و ایجاد خانه‌های هلال گفت: تاکنون سه هزار خانه هلال افتتاح شده است و با در اختیار گذاشتن امکاناتی از سوی شهرداری می‌توان بحث آموزش همگانی را در خانه‌های هلال در تهران پیش ببریم.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان این که در صورت بروز بحران در هر یک از مناطق شهر تهران تا رسیدن نیرو‌های امدادی باید از ظرفیت مردم استفاده کرد افزود: بحث خانه‌های هلال در همین چارچوب برای آموزش مردم قابل تعریف است.

همتی گفت: اگر نسبت به دپوی اقلام امدادی در مناطق مختلف تهران اقدام شود و چنانچه سازمان مدیریت بحران و شهرداری کشور بتوانند به هلال احمر کمک کنند همزمان با آموزش‌های امدادی دسترسی مردم به اقلام امدادی میسر خواهد شد.

وی گفت: شهرداری امکاناتی مثل سرای محلات دارد که برای آموزش‌های همگانی به هم وطنان قابل استفاده است، دپوی اقلام هم همینطور در صورت قرار دادن فضای مناسب انجام خواهد شد. ما باید بتوانیم این توانایی‌ها را با اجرای مانور‌های مختلف بسنجیم که بزودی مانور ساعت صفر تهران انجام خواهد شد.

همتی افزود: حوادث سال‌های گذشته نشان داده کشور ما حادثه خیز است و ماهیت شهر تهران نیز امدادرسانی را سخت خواهد کرد و امیدواریم با این تمهیدات در دپوی منطقه‌ای و آموزش همگانی، جامعه‌ای تاب آور در برابر حوادث داشته باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر در پایان گفت: امیدواریم با امضای این تفاهم نامه هم افزایی را به صورت عینی و عملیاتی بسنجیم و کار‌های خوب و مفیدی انجام شود.

پیروز حناچی، شهردار تهران نیز در مراسم امضای تفاهم نامه گفت: در شرایط ویژه امروز که تحریم و کرونا داریم، بدون کمک به یکدیگر نمی‌توانیم مشکلات را حل کرد.

دکتر پیروز حناچی گفت: هلال احمر یکی از سازمان‌هایی است که در شرایط بحرانی و وقوع حوادثی مثل وقوع سیل و زلزله وظیفه امداد و نجات را بر عهده دارد که یکی از این حوادث می‌تواند و قوع زلزله در تهران باشد.

وی با تاکید به برنامه ریزی قبل از بحران گفت: گسل‌هایی که در تهران وجود دارد موید این است که امکان وقوع زلزله وجود دارد بنابراین ما باید آماده باشیم.

حناچی با بیان این که پد‌های بالگرد و پایگاه‌های ما با همکاری اورژانس در ۱۰۰ نقطه از شهر تهران فعال شده است افزود: اکنون هوشمند کردن اقدامات قبلی در دستور کار قرار گرفته است، مثل سامانه هوشمند سیل و یخبندان در تهران که قبل از وقوع حادثه اقدام شده است.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، حناچی با اشاره به این که یکی از موضوعات محوری که در همه کلانشهر‌ها به خصوص در تهران مد نظر است موضوع تاب آوری است، گفت: تاب آوری مخاطب خاصی ندارد و هر موضوعی را شامل می‌شود اگر شهر‌ها در مقابله با بحران‌ها و حوادث پیش رو تاب آوری بیشتری داشته باشند می‌توانند بحران‌ها را راحت‌تر پشت سر بگذارند و این‌ها بخش‌هایی است که ما باید تدبیر و برنامه ریزی کنیم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار