گام موثر بسیج سازندگی در ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی
کد خبر: 1025987
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IuB
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
رئیس سازمان بسیج سازندگی اصفهان:
سرهنگ حسن عجمی گفت: از جمله اقدامات بسیج سازندگی جهت ایجاد اشتغال در سطح استان ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم‌یار با استفاده از ظرفیت مردمی و همچنین آموزش مشاغل خرد و خانگی با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مختلف است.

 

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان، رئیس سازمان بسیج سازندگی اصفهان در رابطه با اقدامات صورت گرفته توسط بسیج سازندگی برای ایجاد اشتغال اظهار داشت: یکی از اقدامات بسیج سازندگی ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم‌یار و اشتغال‌زا بوده است که توانستیم با استفاده از ظرفیت مردمی اهدافی را در جهت احیای سنت قرض‌الحسنه، تقویت مشارکت مردمی، محرومیت‌زدایی، کاهش وابستگی به بانک‌ها، ایجاد اشتغال و ایجاد تعاونی با شعار و مدل کار برای مردم، کار با مردم و کار توسط مردم دنبال کنیم.

وی ادامه داد: این طرح از سال 97 شروع شد و ایجاد یک هزار و 568 صندوق در دستورکار بوده که ما توانسته‌ایم یک هزار و 265 صندوق را تشکیل داده، سامانه رسام 110 و یارا را ثبت کنیم، به مربیان تسهیل‌گر آموزش داده و آن‌ها را برای ایجاد صندوق به دامن مردم بفرستیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان خاطرنشان کرد: برای ایجاد و تکمیل صندوق‌های قرض‌الحسنه، با برخی بانک‌ها که طرح بانک جاری اجتماعی دارند و صندوق‌های کارآفرینی تفاهم‌نامه‌هایی داشتیم که توانستیم از ظرفیت صندوق کارآفرینی در روستاها استفاده بکنیم و از تمام این ظرفیت‌ها بهره بردیم تا بتوانیم ایجاد این صندوق‌های قرض‌الحسنه را محقق کرده و یک گام موثر درجهت ایجاد اشتغال برداریم.

عجمی در ارتباط با نتایج این طرح بیان کرد: امروز مفتخر هستیم که 1265 صندوق با تعداد 53 هزار و 332 نفر عضو و 15 میلیارد تومان اندوخته مالی ایجاد کرده‌ایم و صندوق‌ها توانسته‌اند 6 هزار و 420 وام اشتغال و معیشت را ارائه کنند و عملا توانستیم به طور متوسط وام 2 میلیون تومانی در اختیار افراد قرار بدهیم؛ هر صندوق باید براساس دستور کار 3 اشتغال ایجاد کند که از ظرف 3 هزار اشتغال به 2 هزار و 525 مورد در قالب صندوق‌ها ترتیب دادیم.

وی افزود: ایجاد 60 تعاونی در دستور کار هست که توانستیم با تفاهم‌نامه‌ای که با اداره‌کار و رفاه اجتماعی داریم، امسال تعدادی از این تعاونی‌ها را ایجاد کرده و آموزش تعاونی‌ها را دنبال کنیم؛ از ظرفیت اداره‌کار و امور اجتماعی شهرستان‌ها استفاده کرده و برای ایجاد تعاونی‌ها پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان در رابطه با اقدامات بسیج سازندگی در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی که شعار مقام معظم رهبری بود، توانستیم 200 میلیارد وام قرض‌الحسنه به مجموعه‌ها داده و برای 12 هزار نفر در 9 هزار واحد تولیدی اشتغال ایجاد کنیم؛ درجهت آموزش مشاغل خرد و خانگی از ظرفیت‌هایی مثل جهاد کشاورزی، فنی و حرفه‌ای استان و میراث فرهنگی استفاده کرده و در این چند سال اخیر از سال 94، 3 هزار و 73 دوره آموزشی ایجاد و 63 هزار و 257 نفر را در بحث آموزشی مشارکت دهیم.

وی افزود: آموزش‌های ذکر شده در مقوله‌هایی مثل کشت زعفران، دام سبک و سنگین، زنبور عسل، قارچ، شترمرغ، گلخانه، پرورش مرغ بومی، موضوعاتی مثل پرورش بلدرچین و کبک، پرورش ماهی اتفاق افتاده یکی دیگر از کارهای خیلی خوب که در بسیج سازندگی انجام شده‌، تبدیل کار در صنایع مختلف است مثلا در مکان‌هایی مثل سمیرم که محصول سیب خیلی خوبی دارد، توانستیم از این صنایع تبدیلی استفاده کنیم.

حسن عجمی خاطرنشان کرد: بدین‌ ترتیب قطب صنایع تبدیلی مثل لبنیات گلپایگان، عسل خوانسار، سرامیک شهرضا و صنایع دستی اصفهان ایجاد شده و محصولات این عزیزان را با ایجاد نمایشگاه اقتصاد مقاومتی به فروش رساندیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار