حجم پول رکورد ۶۰۰ هزار میلیارد تومان را زد
کد خبر: 1025531
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Imp
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳
رشد بیش از ۴۰ درصدی حجم پول در نیمه ابتدایی سال ۹۹
حجم پول که در پایان اسفند‌سال‌۹۸ در محدوده ۴۲۷‌هزار میلیارد تومان قرار داشت، در پایان شهریور‌سال‌۹۹ با بیش از ۴۰‌درصد جهش رکورد ۶۰۰ هزار میلیارد تومان را زد، این در حالی است که حجم نقدینگی در این مدت با بیش از ۱۷‌درصد رشد به محدوده ۲ هزارو ۹۰۰‌میلیارد تومان رسیده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حجم نقدینگی در مرداد سال‌۹۷ که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی شد در محدوده هزارو ۶۰۰ تومان بود که سهم پول از رقم مذکور تنها در محدوده ۲۳۱ هزار میلیارد تومان قرار داشت، ولی در پایان شهریور‌ماه‌۹۹ حجم نقدینگی به محدوده ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد‌تومان نزدیک شده که سهم پول از رقم مذکور به رقم شگفت انگیز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

هر چند دوران تصدیگری عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی همراه با تشدید تحریم‌های ظالمانه امریکا شد، اما رشد متغییر‌های پولی بسیار شگفت انگیز است و وقتی این رویداد با رشد منفی اقتصاد همراه می‌شود علاوه بر تورم، نوسان‌های شگفت‌انگیزی نیز در اقتصاد خلق می‌کند.
 
برخی از کارشناسان معتقدند وقتی تحریم‌ها درآمد‌های ارزی کشور را کاهش داده است و نرخ ارز جهش کرده است، بالطبع صنایع و تولیدکنندگان برای پوشش مصارف ارزی وارداتی خود به ریال بیشتری نیاز دارند، اما متأسفانه رشد اقتصاد نیز در وضعیت منفی قرار دارد.

براساس این آمارها، حجم نقدینگی در پایان شهریور‌ماه‌سال‌جاری به ۲‌هزار و ۸۹۵‌هزار و ۸۹۰‌میلیارد تومان رسیده که نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۲/ ۳۶ درصد و در شش‌ماهه اول امسال ۱/ ۱۷ درصد رشد داشته است.

از این نقدینگی، ۲‌هزار و ۲۹۵‌هزار و ۱۹۰‌میلیارد تومان سهم شبه پول و ۶۰۰ هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومان سهم پول بوده‌است. میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص هم با ۹/ ۱ درصد کاهش نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۵۹‌هزار و ۹۶۰‌میلیارد تومان درج شده است. حجم پایه پولی در پایان شهریور به ۳۷۲‌هزار و ۶۰‌میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱ /۲۶ درصد و در شش‌ماهه اول سال جاری ۴/ ۵ درصد رشد داشته است.

رشد پایه پولی در یکسال منتهی به خرداد ماه امسال ۶ /۳۹ درصد بود و در واقع نشان می‌دهد نرخ رشد پایه پولی در شهریور ماه نسبت به خرداد ماه ۵/ ۱۳ درصد کاهش داشته است. ضریب فزاینده هم در پایان این ماه به ۷۸/ ۷ رسیده است. در رابط با حساب سرمایه سیستم بانکی شاهد رشد ۱۵۰‌درصدی و رسیدن این عدد به ۲۲‌هزار میلیارد تومان بودیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار