مقدمه درست و نتیجه غلط
کد خبر: 1025522
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Img
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
روزنامه اصلاح‌طلب همدلی، در یادداشتی به ادعای دولت امریکا در مورد دخالت دولت ایران در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اشاره کرده و چنین امری را نشانه ضعف دولت ایالات متحده دانسته است. در این یادداشت آمده که «بعد از ‏جنگ جهانی دوم یکی از ابزار نفوذ امریکا در کشور‌های مستقل یا وابسته به بلوک شرق، دخالت در ‏انتخابات این کشور‌ها بود تا وابستگان به واشنگتن به قدرت برسند و به این ترتیب منافع واشنگتن را حفظ کنند و نمونه بارز آن در ‏انتخابات کشور‌های استقلال یافته از شوروی است که به نام «انقلاب‌های مخملی» شهرت یافت. عکس آن یعنی دخالت کشور‌های ‏جهان سوم در انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان کنگره امریکا سابقه نداشته و امریکایی‌ها برای ابرقدرتی نظیر امریکا کسر ‏شأن می‌دانستند که ادعا کنند فلان کشور جهان سوم در انتخابات‌شان مداخله می‌کند.»

این روزنامه در ادامه آورده که «ترامپ و اطرافیانش، ایران را در کنار قدرت‌های بزرگی نظیر چین و روسیه به مداخله در انتخابات کشورشان ‏معرفی و متهم می‌کنند و از این موضوع غافل شدند که نام بردن از ایران، بزرگ کردن این کشور و ‏تحقیر قدرت ایالات متحده است. واقعاً امریکا این قدر ضعیف شده است که کشوری را که در دو سال اخیر تحت فشار‌های اقتصادی ‏حداکثری قرار داده، این حد توانمند شده که بر سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری تأثیر می‌گذارد؟ اگر از چین و روسیه نام برده ‏می‌شود به هرحال این دو کشور صاحبان قدرت هستند، ولی ایران که قابل مقایسه با دو کشور مزبور نیست.»

در پایان این یادداشت آمده: «احتمالاً برداشت ترامپ از تأکید بیش از اندازه روی ایران در سخنرانی‌هایش ناشی از این باور اوست که چهره ایران در نزد ‏شهروندان امریکا مخدوش و سیاه است و می‌خواهد با تمرکز بر ایران خودش را قهرمان مخالفت با دشمن امریکا معرفی کند ‏تا آرای شهروندان امریکایی را کسب کند. ترامپ کاسبی است که در حال حاضر و در زمان انتخابات بهترین کاسبی‎اش بازی با ‏کارت ایران است.»

یادداشت از سویی نکته‌ای درست را اشاره می‌کند و از سویی در نتیجه‌گیری، اشتباه عمل می‌کند. نکته درست آن است که مقامات دولت ترامپ توجهی ندارند که نام بردن‌شان از ایران به عنوان مداخله کننده در انتخابات امریکا، بزرگی ایران و حقارت امریکاست. اما نویسنده یادداشت با خودتحقیری، نوشته که این کار بزرگ کردن ایران است. یعنی ایران بزرگ نیست و امریکا با این کارش، به شکلی غیرواقعی ایران را بزرگ می‌کند؟ متهم کردن ایران به دخالت در انتخابات امریکا توسط مقامات دولتی امریکا، بزرگ کردن ایران نیست، بلکه نشان‌دهنده ضعف امریکا و قدرت ایران است. این گزاره همان چیزی است که سال‌هاست تحت عنوان تبدیل به تدریج ایران به یک قدرت جهانی گفته می‌شود و مورد انکار اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد. ترامپ مشغول کاسبی با نام ایران است، اما از قضا این کاسبی غیرواقعی نیست و او تمام قد مقابل ایران به عنوان کشوری قدرتمند ایستاده و حالا هم دارد بهره انتخاباتی یا همان کاسبی‌اش را می‌برد!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار