مصلی تاریخی «طرق» در خراسان رضوی احیا می‌شود
کد خبر: 1024629
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IYH
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی؛
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: براساس توافق‌های انجام شده میان این اداره‌کل و آستان قدس رضوی، مصلی تاریخی"طرق" احیا و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

ابوالفضل مکرمی‌فر در بازدید از ایوان تاریخی طرق با بیان این مطلب افزود: در پی درخواست شهروندان مبنی بر بازدید از این اثر تاریخی،همراه با معاون میراث‌فرهنگی و کارشناسان استان از بنا بازدید کردیم.

وی ادامه داد: طی سال گذشته مطالعات تعیین محدوده و حریم و ضوابط عرصه و حریم این اثر تاریخی انجام و پس از تصویب در وزارتخانه به استان ابلاغ شد. قبل از این اقدامات پژوهشی، مطالعات باستان‌شناسی و گمانه‌زنی‌هایی در این محدوده صورت گرفت و عرصه و حریم تدقیق شد،  پس از ابلاغ ضوابط عرصه و حریم توافق‌هایی هم با آستان قدس انجام شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد:در صورت انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی دیگر در بخشی از عرصه زمینه لازم برای احیای این اثر تاریخی فراهم شده و براساس توافق بین این اداره‌کل و آستان قدس اقدام خواهد شد.

وی با بیان این که براساس درخواستی که شهروندان داشتند درباره چگونگی اقداماتی که باید در اطراف ایوان طرق انجام شود، تأکید کرد: آستان قدس در خارج از محدوده، عرصه و حریم اقدامات شایسته‌ای انجام داده و لازم است بر اساس ضوابط میراث‌فرهنگی اقداماتی در محدوده، عرصه و حریم این اثر تاریخی انجام شود.

مکرمی‌فر تصریح کرد: گام بعدی در ایوان "طرق" تدقیق پژوهش‌های باستان‌شناسی در عرصه و حریم ایوان خواهد بود و امیدواریم با پژوهش‌های صورت گرفته  و توافق میان اداره‌کل استان و آستان قدس رضوی پس از احیای این بنا، شهروندان و گردشگران از این ظرفیت استفاده  کنند.

وی تأکید کرد: وضعیت فعلی تغییر پیدا خواهد کرد  و فضای محدوده ایوان علاوه بر گردشگران ، مورد استفاده اهالی نیز قرار خواهد گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: شهروندان، انتقاد و پیشنهاد حود را از طریق شماره  ۰۹۳۷۶۱۵۲۴۴۶ در فضای مجازی مطرح کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار