انفجار دوقطبی در امریکا
کد خبر: 1024591
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IXf
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶
هشت روز مانده به انتخابات امریکا، شدت دوقطبی به حدی است که حدود ۵۹ میلیون امریکایی در رأی‌گیری زودهنگام شرکت کرده‌اند. در حالی که برآورد‌ها این است که بیش از ۱۵۰ میلیون (۶۵ درصد) امریکایی تا سوم نوامبر (۱۳ آبان) در انتخابات شرکت کنند، انتظار می‌رود سطح مشارکت در امریکا رکورد ۱۱۲ سال گذشته را هم بشکند. دونالد ترامپ دیروز شخصاً در فلوریدا پای صندوق رأی رفت و زودتر از موعد رأی خود را در پام‌بیچ به صندوق انداخت: «من به شخصی که اسمش ترامپ است، رأی دادم.»
سرویس بین الملل جوان آنلاین: میزان مشارکت در انتخابات سال ۱۹۰۰ در امریکا ۲/ ۷۳ درصد و در انتخابات ۱۹۰۴، ۲/ ۶۵ درصد و در سال ۱۹۰۸، میزان مشارکت ۴/ ۶۵ درصدی ثبت شده است. درحالی که تعداد واجدان شرایط رأی دادن در امریکا حدود ۲۴۰ میلیون نفر برآورد شده، تحلیلگران انتخاباتی پیش‌بینی می‌کنند که میزان مشارکت در انتخابات سوم نوامبر امسال، دست‌کم از ۴ /۶۵ درصد سال ۱۹۰۸ نیز عبور کند. این یعنی اینکه میزان شکاف میان دونالد ترامپ و بایدن به حدی رسیده که حامیان آن‌ها برای رأی دادن زودهنگام بسیج شده‌اند. بخشی از این دوقطبی به دلیل تحریک دموکرات‌ها است که به طبقه متوسط امریکا می‌گویند که ماندن ترامپ در کاخ سفید، به معنای به خطر افتادن دموکراسی امریکایی است و البته حامیان ترامپ نیز، رقابت‌های جاری را بازی مرگ و زندگی می‌دانند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا دیروز جزو معدود رؤسای جمهوری امریکا بود که با فاصله ۹ روز از انتخابات، رأی خود را در فلوریدا به صندوق انداخت و حین رأی دادن گفت: «من به شخصی که اسمش ترامپ است، رأی دادم. می‌توانم به شما بگویم این یک رأی بسیار امن بود، بسیار امن‌تر از وقتی که شما یک رأی را می‌فرستید. همه چیز عالی بود، بسیار سختگیرانه. این یک افتخار است که رأی می‌دهیم.»

براساس گزارش «یواس‌الکشنز پراجکت» تا غروب دیروز به وقت تهران، ۵۸ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۲۶۳ امریکایی رأی خود را به عنوان رأی پیش از موعد به صندوق‌ها انداخته‌اند که طی سال‌های اخیر بی سابقه است. از این تعداد، ۳۹ میلیون و ۷۶۲ هزار و ۷۲ نفر رأی خود را از طریق پست ارسال کرده‌اند، که بیشترین نگرانی ترامپ نیز هست و ۱۸ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۱۹۱ نفر هم مانند ترامپ شخصاً پای صندوق رأی حاضر شده و رأی داده‌اند. در ایالت‌هایی که رأی‌گیری حزبی در آن‌ها قابل ثبت است، ۲۶ میلیون و ۶۴۶ هزار و ۹۱۶ نفر رأی داده‌اند که ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار و ۴۱۲ نفر برای دموکرات‌ها، ۷ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۱۲۳ نفر برای جمهوریخواهان و ۵ میلیون و ۹۷۰ هزار و ۳۱ نفر نیز برای کسانی است که وابستگی حزبی ندارند. ۱۶۷ هزار و ۳۵۰ رأی نیز به عنوان رأی اقلیت‌ها ثبت شده است. بر اساس آماری دیگر که ظاهراً مربوط به روز شنبه است، تگزاس با بیش از ۳۸/۶ میلیون نفر در رأس رأی‌گیری پیش از موعد قرار داد و کالیفرنیا با ۸ /۵ میلیون، فلوریدا با ۷۷ /۴ میلیون و کارولینای شمالی با ۶۹/ ۲ میلیون در رده‌های بعدی هستند. در تگزاس، سطح رأی‌دهی از ۷۰ درصد مجموع مشارکت در سال ۲۰۱۶ گذشته است. در جورجیا، برخی بیش از ۱۰ ساعت در صف مانده‌اند تا رأی بدهند. ویسکانسین هم شاهد رکورد بی‌سابقه در رأی‌گیری پیش از موعد است و تاکنون بیش از یک میلیون تن رأی داده‌اند. رأی‌دهندگان در ویرجینیا، اوهایو و جورجیا هم برای رأی دادن صف‌های طویل را شاهد بودند. در انتخابات سوم نوامبر، ایالات متحده همچنین ۴۳۵ نماینده مجلس نمایندگان، ۳۵ سناتور از ۱۰۰ سناتور و ریاست جمهوری و معاونش را انتخاب می‌کنند. شمار بالای آرای پیش از موعد موجب موجب شده است مایکل مک‌دونالد، پروفسور دانشگاه فلوریدا و مدیر پروژه انتخابات امریکا مشارکت بی‌سابقه حدود ۱۵۰ میلیون را که بیانگر ۶۵درصد از رأی‌دهندگان واجد شرایط است، پیش‌بینی کند. این بالا‌ترین میزان از ۱۹۰۸ است که شاهد مشارکت ۴/ ۶۵ درصدی بود. پایگاه خبری پولیتیکو هم گزارش داد، دموکرات‌ها در شش مورد از ایالت‌های مهم انتخاباتی با فاصله زیاد از جمهوریخواهان جلوتر هستند. براساس داده‌های داخلی گروه هاوکفیش (Hawkfish)، یک شرکت جدید تحقیقات دموکراتیک، تعداد رأی‌دهندگان دموکرات به نسبت جمهوریخواهان در آن شش ایالت بسیار بیشتر است و این هشداری برای جمهوریخواهان است. روزنامه واشنگتن پست امریکا به نقل از یک منبع ناشناس نوشت، رئیس‌جمهور امریکا به گروهی از حامیان مالی در یک جلسه جذب کمک‌های مالی در نشویل گفته که معتقد است حفظ اکثریت در مجلس سنا از سوی جمهوریخواهان دشوار خواهد بود. بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، ترامپ در نشست نشویل ماریوت اظهار کرد: من فکر می‌کنم مجلس سنا در واقع سرسخت است. سنا بسیار سرسخت است. چند سناتور هستند که من واقعاً نمی‌توانم با آن‌ها ارتباط برقرار کنم. من نمی‌توانم این کار را کنم. اگر شما چنین کاری کنید حالتان بد می‌شود. من به بعضی از آن‌ها نمی‌توانم کمک کنم. من نمی‌خواهم به بعضی از آن‌ها کمک کنم. کاخ سفید هنوز درباره این گزارش اظهار نظر نکرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار