حصه یکی از بزرگترین موقوفات اصفهان به شمار می آید
کد خبر: 1024376
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IUC
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان:
در حاشیه یکصد و چهل و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان، برگزار شد، محمدحسین بلک، مهمان ویژه این جلسه،بود ودر رابطه با منطقه حصه گفت وگویی داشت.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان در این جلسه که مدیرکل اوقاف و رؤسای ناحیه ۱ و ۲ شهر اصفهان حضور داشتند، مطالبی در رابطه با ظرفیت‌هایی اوقاف و دیدگاه های اداره اوقاف در رابطه با توسعه خدمات شهری، رفع مشکلات و موانع موجود و همچنین توسعه مسئله وقف در جهت حل مسائل مردمی، ارائه شد. دغدغه هایی از جانب ریاست شورا و اعضاء آن نیز مطرح و در چند بخش مورد مذاکره قرار گرفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، بیان داشت: یکی از دغدغه های مهم شورا، رفع مشکل بعضی از مناطق ویژه‌ای که حالت حاشیه‌ای دارند و یا سکونتگاههای نامناسبی هستند و تکلیف و وضعیت مردم به درستی روشن و مشخص نیست که در این رابطه اداره اوقاف در چارچوب ضوابط شرعی و قانونی هر کاری که برای رفع آلام و مشکلات مردم و برآورده شدن اهداف وقف، قابل تحقق باشد،  آمادگی خود را اعلام کرده است و در این زمینه طرح مشخصی هم برای این مسائل پیشنهاد شده است که اگر شورا همکاری کند اداره اوقاف طرح خود را برای برون رفت از این مشکلات که چند هزار خانوار را در تنگنا قرار داده، ارائه خواهد کرد.

اداره اوقاف در استفاده بهینه از امکانات وقف در تعاملات خدمات شهری نیز اعلام آمادگی کرده و در هر جایی که نیاز به همراهی و همکاری اداره اوقاف باشد با حفظ حقوق وقف و حفظ حقوق شهروندی مردم، این کار انجام خواهد شد.

 در بحث دیگر، در رابطه با معضلات اجتماعی و مجموعه های خدمات شهری و مواردی از این دست، باوجود اینکه اداره اوقاف اقداماتی انجام داده است اما باز به دنبال اقدامات تعریف‌شده‌تری می باشد که از طریق شورای اسلامی شهر به اداره اوقاف اعلام شود تا از طریق خیرین و نیت هایی که مردم در این راستا خواهند داشت، به این موارد کمک شود.

ارائه یک بسته پیشنهادی که حداقل ۱۵ مورد از پیشنهادات اداره اوقاف را در رابطه با مسائل وقف و مسائل شهروندی در بر می گرفت، نیز از جمله مواردی بود که در این جلسه جهت بررسی به شورای اسلامی شهر ارائه شده و در نتیجه جهت بررسی موضوع به صورت مستقل در هیئت رئیسه موافقت شده و این امکان داده می‌شود که این طرح در صحن شورا یک بار دیگر به تفضیل مطرح شود و با ارائه ساز و کارهایی که تشخیص داده خواهد شد، در کمیسیون های مختلف تقسیم کار شود.

 در ادامه، در رابطه با درآمدهایی که موقوفات دارند و مواردی که این درآمدها در آن هزینه می‌شود، گفته شد، درآمدهایی که در کل موقوفات هر استانی قابل استحصال است، در حساب های مشخص و دقیقی با نظارت اداره تحقیق در مسیر خود واقفان که در وقفنامه هایشان ارائه و مشخص کردند، هزینه می‌شود. درآمد این نیت ها که بیش از ۸۰۰ مورد است، شامل بخشهای درمانی و گاهی بحث های اجتماعی و آموزشی و غیره هزینه می‌شود و اداره اوقاف به‌صورت امینانه تمام این درآمدها را طی ترازهای مالی که هر سال مورد نظارت است، در مسیرهای خودش هزینه می‌کند. بسیاری از این موارد توسط دستگاه‌های مرتبط هزینه می‌شود و مستقیماً این اداره این کار را انجام نمی دهد اما تفسیر تمام این هزینه ها در آمار و ارقام موجود است که هر موقع لازم باشد جزئیات آن ارائه خواهد شد.

 در پایان، در رابطه با مسئله حصه که یکی از بزرگترین موقوفات به شمار می آید، گفته شد، این مکان همچنان مأمن و مأوای مردم است  و در حال حاضر به خاطر وجود مشکلات مردم و بنابر نیات واقف، امکان اینکه هیچگونه حقوقی از این موقوفات به دست آورد، وجود ندارد و در نهایت به دنبال پیشنهاداتی که مطرح بوده، سازمان اوقاف طرحی را  برای رفع مشکل و یا کاهش این مشکل ارائه داده و اگر مجموعه شورای اسلامی شهر و یا شهرداری، اعلام آمادگی کند، در صورت صلاحدید، راه حل های مناسبی مطرح خواهد شد.

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار