استدلالی سست و پر از مغالطه
کد خبر: 1023973
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004INh
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
عباس عبدی هر روز یک ماجرایی در یادداشت‌های ژورنالیستی‌اش تعریف می‌کند تا بگوید چرا نباید روحانی را نقد کرد. او در یکی از نوشته‌های خود تا جایی پیش رفت که خواستار استعفای رئیس‌جمهور شد به دلیل آنکه زیاد از روحانی انتقاد می‌شود و نمی‌گذارند او کارش را انجام دهد. گویی هیچ‌کس نباید هیچ چیز بگوید و همه یاری کنند تا روحانی و اصلاح‌طلبان کشورداری کنند!

قصه تازه‌ای که عبدی ساخته این است که روحانی برآمده از همین ساختار و همین روال قانونی است و در نتیجه انتقاد به او حمله به ساختار و قانون است! عبدی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشته که «هیچ دادگاهی هم از آنان (اصولگرایان) سؤال نمی‌کند به چه چیزی جز خودشان حمله می‌کنند؟ این حمله به کل سابقه‌ای است که از آن می‌خواهید دفاع کنید. این حمله به ساختاری است که او بر اساس ضوابط آن برآمده است. این حمله به مردمی است که به درخواست خودتان پای صندوق رأی آمدند و آنان را حداقل در سخن ارج می‌نهید. این حمله به ساختاری است که نمی‌تواند بر عملکرد مسئولان خودش نظارت کافی و مؤثر داشته باشد. این حمله به تشخیص شورای نگهبان است که دروازه ورود به حکومت در این سطح است.»

و بعد هم می‌گوید این حمله به اصلاح‌طلبان نیست، زیرا اصلاح‌طلبان به همه این موارد نقد دارند.

عبدی، اما توجه نکرده که اگر راننده‌ای رانندگی بلد نباشد، نمی‌شود از سازنده جاده و ماشین ایراد گرفت، و خود راننده و کسانی را که او را بر سرکار آورده‌اند، تبرئه کرد. از سویی، عبدی می‌گوید انتقاد به روحانی حمله به سابقه اوست. یعنی اگر فردی را برای دبیری شورای عالی امنیت ملی مناسب دیدند، باید حتماً او را برای ریاست جمهوری هم مناسب ببینند؟! اگر این‌طور باشد که همه مسئولان شایسته ریاست جمهوری هستند، چون به‌هرحال یک سمت و مقام و سابقه‌ای دارند دیگر!

‌مگر عبدی نمی‌داند که تأیید صلاحیت‌ها حداقلی است و مسئولیت وعده‌ووعید‌های عمل نشده رئیس‌جمهور با شورای نگهبان نیست؟!

از قضا، انتقاد به روحانی، دقیقاً انتقاد به اصلاح‌طلبان است؛ چه آنکه حتی اگر روحانی را برآمده از اصولگرایان هم بدانیم، این اصولگرایان نبودند که او را شایسته ریاست جمهوری تشخیص دادند، بلکه اصلاح‌طلبان بودند که همه توان سیاسی و مالی خود را به خط کردند و حتی از کاندیدای خود گذشتند تا روحانی رئیس‌جمهور شود. حال خود را عقب کشیدند و روحانی شد برای رقیب؟! جداً که سر نخواستنِ مهره اصلی انتخاباتی اصلاح‌طلبان دعواست!

عبدی آیا نمی‌داند همه رؤسای جمهور ایران طبعاً برآمده از ساختار قانونی کشور هستند؛ پس به هیچ‌کدام انتقاد نکنیم، چون قانون اساسی زیر سؤال می‌رود؟! پس این همه انتقاد اصلاح‌طلبان به مقامات قانونی کشور برای چیست؟ قانون را زیر سؤال نمی‌برد؟ قانون روال کلی کار را تعیین می‌کند و محتوای عملکرد افراد ربطی به این روال تأیید صلاحیت ندارد. نظارت ضعیف هم ربطی به قانون ندارد. مجلس باید ناظر باشد که یا دست اصلاح‌طلبان بوده و یا اصلاح‌طلبان با هیاهوی رسانه‌ای و شانتاژ علیه مجلس و ابزار قانونی نظارت اجازه ندادند که بر عملکرد دولت روحانی نظارتی انجام شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار