پلیس مردمی، مقتدر و قانونمند مورد حمایت دستگاه قضایی است
کد خبر: 1023824
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ILI
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰
آیت‌الله رئیسی در صبحگاه مشترک ستاد ناجا:
هفته بزرگداشت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بهانه‌ای شد تا خدمات و دستاورد‌های این نیروی اقتدارآفرین و حافظ امنیت مورد توجه قرار گیرد. رئیس دستگاه قضا که چندی پیش اظهارات او درباره شیوه برخورد ناجا با اراذل و اوباش، با تفسیر و تأویل‌های مغرضانه همراه بود، نخستین مقام ارشدی بود که روز گذشته با شرکت در صبحگاه مشترک ستاد ناجا، حمایت قاطع دستگاه قضا را از پلیس در برخورد با قانون‌شکنان، اشرار، قاچاقچیان و تهدیدکنندگان روانی و اجتماعی اعلام کرد تا نشان دهد نقد‌ها به برخی روش‌های برخورد با برهم زنندگان امنیت و آرامش جامعه، مانع از آن نمی‌شود که خدمات ارزشمند حافظان امنیت دیده نشود.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی همزمان با نخستین روز از هفته نیروی انتظامی در صبحگاه ویژه این نیرو در ستاد فرماندهی ناجا حضور یافت و به تبیین مؤلفه‌های قدرت برای شکل‌گیری و ظهور و بروز پلیس مقتدر در حوزه پیش‌بینی، پیشگیری و برخورد با قانون‌شکنان پرداخت. رئیس قوه قضائیه، دینمداری را اولین مؤلفه اقتدار عنوان کرد و گفت: «قدرت و توانایی متعلق به خداوند است و آنچه به انسان مؤمن و دیندار قدرت می‌بخشد، اتصال به ذات مقدس کبریایی است و مؤمنان و دینداران به اعتبار ارتباط‌شان با خدا قدرتمندند.»

آیت‌الله رئیسی از مردم و مردم‌باوری به عنوان دومین مؤلفه اقتدار یاد کرد و افزود: «توجه به مردم و مردمداری از مؤلفه‌های مهم قدرت در جامعه است و آنچه دشمن ما را از هر اقدام و تعرضی بازداشته، پیوند عمیق حاکمیت با ملت و حضور حماسه‌آفرین مردم در صحنه و خدمتگزاری خالصانه به مردم است». رئیس قوه قضائیه از روحیه انقلابی‌گری و خطرپذیری به عنوان سومین مؤلفه قدرت یاد کرد و اظهار داشت: «نیرویی که با اعتقاد به خدا و خدمت به مردم آماده خطرپذیری است و خود را همه جا سپر قرار می‌دهد تا مردم و امنیت مردم لطمه نبیند، مقتدر است. روحیه انقلابی از مطالبات مستمر فرمانده کل قوا از همه دست‌اندرکاران کشور از جمله قوه قضائیه، مجلس و دولت و نیرو‌های نظامی و انتظامی و همه بخش‌های کشور است که باید انقلابی بیندیشند و انقلابی عمل کنند». رئیس دستگاه قضا در تعریف روحیه انقلابی اظهار داشت: «برخورداری از روحیه انقلابی به معنای آن است که هیچ مانعی را برای انجام وظیفه و خدمت و اجرای عدالت و ایجاد رفاه اجتماعی به رسمیت نشناخته و همه موانع را قابل رفع و خود را در برطرف کردن آن‌ها قدرتمند بدانیم.»

زمان‌شناسی، مهم‌ترین تفاوت عاشوراییان و توابین

آیت‌الله رئیسی با اشاره به آغاز حرکت توابین برای خونخواهی امام حسین (ع) و شهدای کربلا در روز اول ماه ربیع، به موضوع زمان‌شناسی نیز اشاره و تأکید کرد: «مهم‌ترین تفاوت عاشوراییان و توابین، زمان‌شناسی است که به ما می‌آموزد در زمان مناسب به فرمان ولی لبیک بگوییم.»

رئیس قوه قضائیه در همین راستا زمان‌شناسی و اقدام به موقع را برای همه دست‌اندرکاران حکومت به‌ویژه نیرو‌های مسلح و از جمله نیروی انتظامی در پیشگیری و برخورد مناسب با هر پدیده ضروری دانست. آیت‌الله رئیسی از رهبری نظام به عنوان دیگر مؤلفه اقتدارآفرین یاد کرد و گفت: «مقام معظم رهبری به عنوان عمود خیمه انقلاب، با هدایت‌های بصیرت آفرین و سخنان حکیمانه شان ارکان حاکمیت و جامعه را در مسیر درست و هدفمند قرار می‌دهند».

پلیس باید مقابل متعرضان به امنیت و حقوق مردم بایستد

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم مهربانی و تدبیر در انجام مأموریت‌های ناجا تأکید کرد و گفت که خشونت با اقتدار تفاوت دارد و پلیس در برخورد با مردم نباید خشونت داشته باشد.

آیت‌الله رئیسی بر همین اساس پلیس امریکا و برخی کشور‌های اروپایی را به دلیل رفتار‌های خشونت‌آمیز در برخورد با عدالت‌خواهان و معترضان منفور دانست و گفت که رفتار خشن با توسل به سلاح علیه مردم و صدای معترضان را خفه کردن اقتدار نیست: «نرمی و مهربانی هم با ضعف نشان دادن تفاوت دارد و ضعف نشان دادن مذموم و ممنوع است، اما برخورد مهربانانه با مردم امری پسندیده و اقتدارآفرین است.»

رئیس دستگاه قضا در ادامه تأکید کرد که قوه قضائیه از پلیس مردمی و مقتدر که با روش‌های قانونمند در مقابل قانون‌شکنان و اشرار و قاچاقچیان و تهدیدکنندگان روانی و اجتماعی می‌ایستد، قاطعانه حمایت می‌کند. آیت‌الله رئیسی قانونمداری را برای حافظان نظم و امنیت نکته مهم و محوری دانست و افزود: «مسئولان و حافظان مرز‌های کشور و مرز‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باید با چشمان باز همه تحولات را رصد کنند و در مقابل هرگونه نفوذ، ناهنجاری و قانون‌شکنی و تعرض به امنیت و حقوق مردم بایستند». رئیس دستگاه قضا همچنین به نیرو‌های انتظامی تأکید کرد که مقتدرانه مقابل سارقان سابقه‌دار، قاچاقچیان و اشرار بایستند و ناامن کنندگان فضای مجازی را شناسایی کنند و خطاب به ضابطین قضایی متذکر شد اقدام آن‌ها برای تصمیم‌گیری درست قضات و اجرائیات به موقع، آگاهانه و ماهرانه به اجرای عدالت کمک می‌کند. آیت‌الله رئیسی در پایان از زحمات، تلاش‌ها و خطرپذیری و جانفشانی نیرو‌های انتظامی از مرز‌ها تا مرکز قدردانی و ابراز امیدواری کرد مردم در مواجهه با پلیس تصویری از پلیسی مهربان، مدبر و مقتدر ببینند.

گزارش سردار اشتری از عملکرد ناجا

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در سخنانی گرامیداشت هفته ناجا را فرصتی مغتنم برای تبیین عملکرد مدافعان نظم و امنیت و تجلیل از مجاهدت‌های این نیرو دانست. وی شعار امسال هفته نیروی انتظامی را «با هم برای امنیت و سلامت» عنوان کرد و این شعار را نمایانگر تلاش همکاران خود در کنار مدافعان سلامت برای صیانت از دو نعمت «آسایش و آرامش» و «صحت» دانست.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: «نیروی انتظامی با درک شرایط حساس کشور و با اتکال به خدا و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های انسانی و مادی و معنوی در تمام عرصه‌ها حضور فعال دارد و با اقتدار مقابل قانون‌شکنان و جامعه‌ستیزان و هنجارشکنان می‌ایستد». سردار اشتری به خدمات نیروی انتظامی در کنار مدافعان سلامت در ایام شیوع کرونا اشاره و کنترل تردد و فاصله‌گذاری اجتماعی و مقابله با سوداگران و احتکار کنندگان اقلام بهداشتی را از جمله این خدمات عنوان کرد. وی با بیان اینکه افزایش احساس امنیت و برقراری نظم اجتماعی اولویت نیروی انتظامی است، بر تداوم تلاش‌های پلیس برای دفاع از جان و مال و ناموس مردم در مقابل اراذل و اوباش و مقابله با اشرار تأکید قرار داد. فرمانده نیروی انتظامی از همراهی و پشتیبانی قوه قضائیه در اجرای طرح موفق برخورد با هنجارشکنان قدردانی کرد و آن را موجب افزایش امنیت و احساس امنیت عمومی و رضایتمندی مردم دانست. فرمانده نیروی انتظامی تأکید کرد: «برخورد قاطع پلیس با اشرار موجب شد ناامن کنندگان به زندگی و کسب و کار مردم پیام اقتدار و قاطعیت نظام در برخورد با ناامنی را دریافت کنند.»

سردار اشتری همچنین از برخورد قاطع قوه قضائیه با اخلالگران بازار ارز و قاچاقچیان و مرتکبان جرایم سازمان یافته و مجرمان در فضای مجازی قدردانی کرد و آن را موجب صیانت از حقوق شهروندی و نظم و امنیت کشور دانست. فرمانده نیروی انتظامی در پایان گفت که این نیرو برای ارتقای سازمانی نیز حرفه‌ای گرایی و ارتقای مهارت‌های علمی و تخصصی و صیانت از سلامت نیروی انسانی و تغییر رویکرد از پلیس الکترونیک به پلیس هوشمند با استفاده از فناوری‌های نوین را مورد توجه و اولویت قرار داده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار