جنگ اقتصادی امریکا، سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند
کد خبر: 1023342
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IDW
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۰
سخنگوی دولت در نشست خبری:
سخنگوی دولت با بیان اینکه «امریکا با جنگ اقتصادی علیه ایران، سلامت مردم ایران را مورد تهدید قرار داده است» اظهار داشت: سکوت در این زمینه نوعی بی اعتنایی به رنج شهروندان است. او تأکید کرد: باید علاوه بر اینکه مقاومت اجتماعی را افزایش می‌دهیم چهره کریه جنگ اقتصادی امریکا را هم برای مردم بیان کنیم.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش ایرنا، علی ربیعی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره روند مقابله با بیماری کرونا گفت: در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده‌ای، به ناچار تصمیمات سخت‌گیرانه‌تر اتخاذ شد. این سخت‌گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسان‌هاست. سخنگوی دولت با بیان اینکه «اساساً جریمه هدف نیست و یک ابزار است» افزود: جریمه هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می‌طلبد.

در تمام مرز‌ها به دنبال صلح و افزایش تجارت هستیم

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری در بخش دیگری از اظهاراتش درباره روابط با همسایگان و وضعیت مرز‌ها گفت: در راستای سیاست‌های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان، مجوز امضای موقت موافق نامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد؛ قطعاً این امر به گسترش تجارت و امنیت مرز‌ها و افزایش درآمد فعالیت‌های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد. ربیعی گفت: ما کماکان در تمام مرز‌ها به دنبال صلح و افزایش تجارت هستیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می‌باشد و همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم. سخنگوی دولت به بررسی بحث کمبود نان در برخی استان‌ها اشاره کرد و گفت: بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران‌کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه‌ای اعم از سودجویی برخی واحد‌های صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه‌ای را به وجود آورده است. وی گفت: به‌طور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید رو به افزایش است و ذخایر مناسبی هم داریم.

پای هیچ تروریستی نباید به منطقه باز شود

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور همچنین گفت: در هفته گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به حول یک آتش‌بس انسانی به توافق رسیدند. البته شاهد یک نقض آتش‌بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلتیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری آذربایجان، ضمناً ستاره‌ای در کهکشان ادب و فرهنگ جهانی و ادبیات فارسی است.

ربیعی درباره برنامه ایران برای صلح در منطقه قره‌باغ و همچنین طرح پارلمان قره‌باغ گفت: طرح پیشنهادی پارلمان قره‌باغ هم می‌تواند با مشارکت همه کشور‌ها شکل بگیرد، البته هر تصمیمی که در مورد قره‌باغ گرفته شود، قطعاً همه طرفین درگیری باید در آن حضور و نقش داشته باشند. سخنگوی دولت گفت: وجود تروریسم و باز شدن پای تروریست‌ها به منطقه از طرف هر کشوری که باشد به زیان خود آن کشور خواهد بود، البته طرفین درگیری در قره‌باغ ادعا‌هایی در این زمینه دارند. وی اظهار داشت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مشخص است مرحله اول اینکه پای هیچ تروریستی از کشور‌های دیگر نباید به منطقه باز شود که در این زمینه به شدت موضع داریم.

۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز داخل تأمین می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال اینکه تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران در بحث تولید و تهیه دارو تا چه اندازه تأثیرگذار است و دولت چه اقداماتی انجام می‌دهد، گفت: ۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز کشور در داخل تأمین می‌شود. با توجه به سیاست‌هایی که داشتیم منجر شد که ۹۷ درصد دارو‌ها در داخل ایران تولید شود و چند درصد یا مقرون به صرفه نیست یا دانش آن را نداریم. وی ادامه داد: ما توان داخلی خود را افزایش می‌دهیم و برخی از دارو‌های ایرانی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و پزشکان نسبت به مشابه خارجی توصیه می‌کنند آثار منفی کمتری بر بدن انسان دارد و زمینه صادرات دارو و تا قبل از این اتفاقات برای ما فراهم شده بود. این استراتژی اصلی ماست.

آثار روانی تهدید و تحریم جبران‌ناپذیر است

ربیعی در پاسخ به سؤالی درباره برآورد خسارات تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا و هزینه‌های انجام شده توسط دولت، گفت: برخی از خسارات «جنگ اقتصادی» قابل شمارش است، اما آثار منفی که در روان و آرامش جامعه ایجاد کرده است، که در نسل‌های مختلف با خبر‌های تهدید آمیز امریکا روبه رو شده‌اند جبران‌ناپذیر است و قدرت اندازه‌گیری آن را هم نداریم. سخنگوی دولت گفت: اعتقادی نداریم که امریکایی‌ها به تعقل می‌رسند، اما امیدواریم جامعه جهانی در مقابل این روش‌های تهدید و تحریم روزی بایستد، البته برخی از علایم این مقاومت را مشاهده می‌کنیم.

ربیعی با تأکید بر اینکه کشور در «جنگ اقتصادی» قرار دارد، خاطرنشان کرد:، اما درک نمی‌کنم چراعده‌ای تمایلی به کار بردن این واژه را در این شرایط ندارند، نباید اجازه دهیم منافع کوتاه مدت سیاسی بر جهت گیری‌های ملی غلبه کند. سخنگوی دولت گفت: علاوه بر اینکه در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم تبعات حاصل از کرونا هم به آن اضافه شده است؛ باید پیرامون این مسائل حرف بزنیم، این سخنان ناشی از ضعف ما نیست بلکه نشان از عظمت ایستادگی ما است. ربیعی با انتقاد از سکوت برخی از افراد درباره آثار و تبعات جنگ اقتصاد امریکا علیه ایران گفت: این افراد به نوعی ترامپ و جنایت امریکا را تبرئه می‌کنند، باید درباره جنایات امریکا حرف بزنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار