عمده بیکاران از سرپرستان خانوار هستند
کد خبر: 1022146
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HuE
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۶
نتایج اولیه نظرسنجی از بیمه بیکاری که توسط مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که بیش از ۶۰درصد بیکاران «سرپرست‌خانوار» هستند و ۴/ ۵۸ درصد متقاضیان بیمه بیکاری نیز مستأجرند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، رئیس مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از انتشار جدیدترین نتایج «نظرسنجی» این مؤسسه از متقاضیان «بیمه بیکاری» که همچنان بیکار هستند، خبر داد.

روزبه کردونی گفت: آگاهی دقیق از وضعیت جامعه و انجام پژوهش‌های مبتنی بر نظرسنجی، حرکت به سمت هرگونه سیاستگذاری یا مداخله‌ای را با کاهش احتمالات قابل توجهی از شکست، اتلاف منابع یا حتی تحقق اهدافی ناخواسته و خلاف اهداف مدنظر مداخله‌کنندگان روبه‌رو خواهد کرد. وی ادامه داد: از همین‌رو مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در راستای اهداف مأموریتی خود، پژوهشی از نوع نظرسنجی را به منظور سنجش «وضعیت متقاضیان دریافت بیمه بیکاری» به انجام رسانده و بنا دارد تحلیل‌هایی را بر پایه این داده‌های دقیق در اختیار متخصصین و سیاستگذاران حوزه‌های مرتبط قرار دهد.

کردونی گفت: این سنجش، وضعیت حدود بیش از ۷۰۰ هزار متقاضی بیمه شده تأمین اجتماعی را که مستحق دریافت این خدمت بوده‌اند در دو گروه از جامعه هدف، یعنی افرادی که پس از درخواست بیمه بیکاری دوباره مشغول به کار شدند و افرادی که همچنان بیکار هستند، مورد ارزیابی قرار دهد که نتایج به دست آمده برای آن دسته از افرادی است که همچنان پس از درخواست مقرری بیمه بیکاری، بیکار هستند. نکته جالب اینکه ۴/ ۴۰ درصد از پاسخگویان در این سنجش زن و ۶ /۵۹ درصد مرد بوده‌اند. رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی اظهار کرد: ۲/ ۲۱ درصد از پاسخگویان «مجرد»، ۴ /۷۲ درصد «متأهل»، ۲/ ۱ درصد «همسرشان فوت شده» و ۲/ ۵ درصد نیز «از همسران خود جدا شده اند.»

وی با بیان اینکه ۶/ ۲۲ درصد از پاسخگویان دارای «قرارداد دائم» و ۴/ ۷۷ درصد نوع قراردادشان «موقت» بوده است، افزود: ۶/ ۱۳ درصد از پاسخگویان قبلاً (پیش از این مورد) مقرری بیمه بیکاری دریافت کرده‌اند و ۴/ ۸۶ درصد آن‌ها تاکنون مقرری بیمه بیکاری دریافت نکرده‌اند. همچنین ۷/۷۶ درصد از آن‌ها اعلام کرده‌اند که خودشان و ۳/ ۲۳ درصد هم کارفرمایان درخواست بیمه بیکاری را ثبت کرده‌اند.

کردونی ادامه داد: بر اساس این نظرسنجی، ۱/ ۷۷ درصد پاسخ‌دهندگان در بخش «خدمات»، ۴/ ۱ درصد در بخش «کشاورزی» و ۵/ ۲۱ درصد در بخش «صنعت» مشغول به کار بوده‌اند.

وی در مورد نوع قرارداد این افراد گفت: ۷۶ درصد به صورت تمام‌وقت و ۲۴ درصد ساعتی بودند و ۲/ ۵۸ درصد آن‌ها نیز اعلام کرده‌اند که کارفرما‌های آن‌ها نسخه‌ای از قرارداد را به آنان تحویل نداده‌اند.

رئیس مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: ۹/ ۶۱ درصد پاسخگویان «سرپرست خانوار» بودند و این در حالی است که فقط ۱ /۲۷ درصد پاسخگویان بیان کرده‌اند که فرد دیگری در خانواده آن‌ها «حقوق‌بگیر» است.

کردونی بیان کرد: طبق این گزارش، متوسط مخارج ماهانه خانوار در این نظرسنجی با ۹ /۲۹ درصد (بین ۲ تا ۳ میلیون تومان) «بیشترین» و با ۱/۱ درصد (کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در ماه) «کمترین» مخارج ثبت شده و پس از آن، متوسط مخارج ماهانه ۲/ ۲۲ درصد (بین ۳ تا ۴ میلیون تومان)، ۱/ ۲۰ درصد (بین یک تا ۲ میلیون تومان)، ۹/ ۱۱ درصد (بین ۴ تا ۵ میلیون تومان)، ۹/ ۶ درصد (بیش از ۶ میلیون تومان)، ۳/ ۵ درصد (بین ۵ تا ۶ میلیون تومان) و ۷ /۲ درصد (بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان) ثبت شده است.

وی افزود: طبق این نظرسنجی ۴/ ۵۸ درصد پاسخگویانی که همچنان بیکارند، «مستأجر» و ۶/ ۴۱ درصد «مالک» هستند.

رئیس مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی گفت: اقساط ماهانه این افراد ۵/ ۲۵ درصد (بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان)، ۲۵ درصد (بین یک تا ۲ میلیون تومان)، ۱۶ درصد (کمتر از ۵۰۰ هزار تومان)، ۶/ ۱۵ درصد (بدون قسط)، ۱۰ درصد (بین ۲ تا ۳ میلیون تومان)، ۴ درصد (بین ۳ تا ۴ میلیون تومان) و ۷ /۳ درصد (بیش از ۴ میلیون تومان) گزارش شده است.

کردونی تصریح کرد: ۹/ ۸۷ درصد از پاسخگویان اظهار کرده‌اند که «یارانه ۴۵ هزارتومانی» دریافت می‌کنند و ۶/ ۵۴ درصد نیز «یارانه معیشتی» می‌گیرند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار