قیمت مسکن در تهران منهای منطقه یک ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان
کد خبر: 1021691
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hmt
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۷
معاون وزیر راه: با خارج کردن اطلاعات منطقه یک از روند محاسبه متوسط قیمت مسکن در تهران، این رقم به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می‌رسد
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در حالی که آمار مبادلات سهام و اوراق مالی در بورس بسیار شفاف است و به شکل لحظه‌ای اطلاعات مربوط به شخص خریدار و فروشنده و حجم خرید و فروش و نرخ پایانی و آخرین قیمت گزارش می‌شود، در کمال تعجب بازار مسکن کشور که یک بازار بسیار مهم است، هنوز از یک سامانه جامع ثبت و انعکاس اطلاعات معاملات محروم است، البته سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات در کشور وجود دارد. چندی پیش مسئولان صنف بنگاه مشاوران املاک از انحراف بخشی از اطلاعات این سامانه خبر دادند، این در حالی است که همین اطلاعاتی که بخشی از آن غیرواقعی است مبنای ارائه گزارش قیمت زمین و ساختمان توسط مرکز آمار و بانک مرکزی قرار می‌گیرد، البته چندی است که وزارت راه و شهرسازی متوجه اشکال در اطلاعات سامانه ثبت معاملات املاک شده و از انتشار گزارش خودداری می‌کند، علاوه بر این روش‌های کشف تغییرات قیمت مسکن به ویژه در مناطق بیست‌ودوگانه تهران هم با انتقاد‌های جدی روبه‌رو است.

متوسط قیمت مسکن در تهران

اخیراً بانک مرکزی بر پایه اطلاعات سامانه مبادلات املاک و مستغلات اینگونه نتیجه گرفته که میانگین قیمت مسکن در تهران به محدوده ۲۴ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است، حال بد نیست بدانیم که حجم مبادلات در مسکن در مناطق بیست‌ودوگانه شهر تهران به ۹ هزار معامله هم نمی‌رسد که بخشی از آن نیز پرتی است. در همین راستا معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: «انتشار آمار خام بخش مسکن گمراه‌کننده است، به عنوان نمونه در شهر تهران متوسط قیمت مسکن را بیست و‌چند‌میلیون تومان اعلام می‌کنند، اما از نظر علمی وقتی از یک جامعه‌ای می‌خواهیم آماری را استخراج کنیم، باید بخشی را که قیمت غیرطبیعی دارد، خارج کنیم، به طور مثال اگر آمار منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن تهران خارج کنیم، میانگین نرخ مسکن در پایتخت ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان می‌شود.

محمود محمودزاده با اشاره به خارج کردن آمار مرتبط با منطقه یک تهران به عنوان آمار غیرطبیعی، عنوان کرد: «یکی از دلایلی که اعلام می‌شد آمار مربوط به متوسط قیمت مسکن گمراه‌کننده است، همین مورد بوده است. با انتشار متوسط قیمت مسکن واقعی در واقع شاهد شفافیت و ارائه دقیق اطلاعات در بازار مسکن خواهیم بود.»

سقوط قیمت مسکن تنها با تغییر روش نرخ‌گذاری

تلاش وزارت‌راه و شهرسازی برای عدم اعلام آمار بازار ماهانه مسکن در تهران در حالی وارد دومین‌ماه متوالی شده که بانک مرکزی گزارش‌های ماهانه خود را همچنان منتشر می‌کند.

به گزارش مهر، محمد اسلامی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری در ۲۸‌مرداد ماه در پاسخ به پرسشی درباره علت افزایش قیمت مسکن و اعلام متوسط متری ۲۱‌میلیون تومان در پایان تیرماه اعلام کرد: به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی دستور داده‌ام تا اطلاعات و آمار قیمت‌های بازار مسکن را منتشر نکند. پاسخی که از سوی برخی کارشناسان اقتصاد مسکن، به عنوان «پاک کردن صورت مسئله» به جای «یافتن راه حلی برای کاهش تورم در بازار مسکن» از سوی بالاترین مقام سیاستگذار در بخش مسکن تعبیر شد.

با این حال دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر عدم انتشار آمار تحولات بازار مسکن، درباره گزارش بازار مسکن مرداد‌ماه پایتخت عملیاتی شد و معاونت مسکن و ساختمان از انتشار قیمت‌ها و تعداد معاملات واحد‌های مسکونی در ماه میانی تابستان خودداری کرد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در توجیه عدم انتشار آمار بازار مسکن گفت: دستور وزیر راه و شهرسازی برای عدم انتشار قیمت ماهانه مسکن به این دلیل بود که معتقد است قیمت مسکن در سایر شهر‌ها نیز از متوسط قیمت مسکن در تهران اثر می‌پذیرد؛ استدلالی که با استقبال مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم مواجه و خواهان تداوم عدم انتشار آمار بازار مسکن شد. این در حالی است که ماه گذشته بانک مرکزی آمار بازار مسکن را منتشر کرد، اگرچه آمار بانک مرکزی از بازار مسکن معمولاً چند رو بعد از انتشار آمار این بازار از سوی وزارت راه و شهرسازی صورت می‌گرفت، دو روز قبل نیز بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران مربوط به شهریور ماه را منتشر کرد، اما هنوز از گزارش وزارت راه و شهرسازی خبری نیست.

این سنت شکنی وزیر راه و شهرسازی در حالی است که از ابتدای سال‌۸۸ تا تیر‌ماه‌۹۹ هر ماه آمار مذکور از سوی معاونت‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی منتشر می‌شده و اکنون اسلامی پس از ۱۲۴‌ماه، خرق عادت کرده است، حتی اگر فرضیه وزیر راه و شهرسازی را که معتقد است گزارش قیمت بازار مسکن، سایر بازار‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بپذیریم اکنون که بانک مرکزی به انتشار گزارش‌های ماهانه خود ادامه داده است، امتناع وزارت راه و شهرسازی اقدام بیهوده‌ای به‌نظر می‌رسد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار