توجه به تولیدات داخلی در ورزش با شعار تغییر نمی‌کند
کد خبر: 1021400
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HiC
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
شیوا نوروزی
چرخیدن چرخ تولیدات داخلی از آن دست موضوعات مورد علاقه مسئولان است و هر زمان که نیاز باشد خود را حامی محصولات ایرانی و تولید‌کنندگان وطنی نشان می‌دهند، اما در عمل قدم مؤثر و عملی در حمایت واقعی از این قشر برنمی‌دارند.

سال‌هاست که بحث استفاده از محصولات داخلی در ورزش مطرح می‌شود و هر بار برخی مشکلات و موانع تیم‌ها و باشگاه‌ها را به سمت محصولات بی‌کیفیت خارجی سوق می‌دهد. در واقع تولید محصولات باکیفیتی که توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را داشته باشد به حمایت تمام و کمال مسئولان نیاز دارد و تا زمانی که این امر محقق نشود اظهارنظر‌های مختلف را باید به پای شعار‌ها و وعده‌های پوچ گذاشت. بعد از این همه مدت هنوز بسیاری از باشگاه‌ها و حتی فدراسیون‌ها رغبتی به استفاده از تولیدات وطنی نشان نمی‌دهند. این همان موضوعی است که اصلاً سنخیتی با ادعای مدیران و رؤسا ندارد. وزیر ورزش اخیراً در مصاحبه‌ای از مصرف‌کنندگان خواسته تا تغییر رویکرد دهند: «اگر رویکرد همه مصرف‌کننده‌ها به استفاده از تولیدات داخلی باشد حتماً می‌توانند ظرفیت بهتری را مورد استفاده قرار دهند تا در نتیجه تولیدکنندگان هم کیفیت کار خود را افزایش دهند.»

تغییر رویه مردم نسبت به محصولات وطنی قطعاً بی‌تأثیر نخواهد بود، اما یک سؤال مهم باید از کسی که این ادعا را دارد، پرسید؛ شما طی این سال‌ها برای بها دادن به تولید‌کننده داخلی و محصولاتش چه کاری انجام داده‌اید؟ هنوز که هنوز است باشگاه‌های دولتی و فدراسیون فوتبال برای عقد قرارداد با برند‌های بی‌کیفیت خارجی سرودست می‌شکنند. وزارت ورزش هم از این داستان‌ها اطلاع دارد، ولی واکنشی نشان نمی‌دهد و توجهی به هدررفت پول‌های بی‌زبان ندارد!

در واقع آقایان انتظار دارند با چند جمله و چند شعار چرخ تولید را بچرخانند، اما باید به آن‌ها یادآوری کرد که با حلوا‌حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود. در حوزه ورزش، وزارتخانه باید مسئولیتش را در این خصوص انجام دهد. در سال‌هایی که برند‌های بی‌کیفیت خارجی در ورزش ما جولان می‌دادند، این امکان وجود داشت که وزارت با یک ابلاغیه و دستور از همه فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها بخواهد استفاده از تولیدات داخلی را در اولویت قرار دهند. در این صورت هم از خروج ارز جلوگیری می‌شد و هم محصولات ایرانی روی دست تولید‌کنندگان باد نمی‌کرد.

هنوز هم دیر نشده و با اینکه بسیاری از تولیدکنندگان در این اوضاع اقتصادی نابود شده‌اند، اما جلوی ضرر را از هر جا بگیریم منفعت است. حال که سلطانی‌فر تا این اندازه به این مسئله اهمیت می‌دهد باید چاره‌ای بیندیشد، همانطور که استفاده از مربی و بازیکن خارجی در فوتبال ممنوع شده، قطعاً می‌توان همه رشته‌ها را ملزم به استفاده از پوشاک و تولیدات داخلی مرغوب کرد. برداشتن این قدم شروعی برای حمایت سایر نهاد‌ها خواهد بود. سایر وزارتخانه‌ها نیز باید پای کار بیایند و با توجه به تیم‌داری‌شان در ورزش استفاده از محصولات داخلی را به یک قانون تبدیل کنند. بسنده کردن به حرف‌های قشنگ دردی را دوا نمی‌کند. تا زمانی که برند چینی روی لباس فوتبالیست‌هایمان نقش بسته باشد تولید‌کننده ایرانی با چه امیدی و از همه مهم‌تر با کدام سرمایه و حمایت می‌تواند به فعالیتش ادامه دهد. افزایش نجومی قیمت‌ها، نرخ دلار و محدودیت‌ها به اندازه کافی کمر تولیدکنندگان را شکسته، دیگر نباید اجازه داد دلال‌ها با همکاری برخی مدیران با برند‌های خارجی بی‌کیفیت قرارداد امضا کنند. با اتخاذ این تدابیر می‌توان امیدوار بود که در حوزه‌های دیگر رویکرد‌ها در مورد محصولات داخلی تغییر کند. بدون شک تولیدکنندگان هم از نگاه و رویکرد مثبت مردم و مسئولان برای تولیدات باکیفیت بالا انگیزه می‌گیرند و با امیدواری بیشتر موانع موجود را پشت سر می‌گذارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار