تظاهرات در ۹ استان مصر؛ معترضان خواستار برکناری السیسی شدند
کد خبر: 1020374
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HRe
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
هزاران شهروند مصری در نُه استان این کشور به خیابان‌ها ریختند و علیه دولت تظاهرات کردند. معترضان خواستار برکناری رئیس جمهور مصر هستند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: هزارن نفر از مردم مصر شامگاه یکشنبه در استان‌های «القاهرة»، «القلیوبیة»، «الجیزة»، «الإسکندریة»، «البحیرة»، «المنیا»، «أسیوط»، «سوهاج» و «أسوان» علیه دولت این کشور تظاهرات کردند.

روزنامه «العربی الجدید» گزارش داد، مردم مصر در این استان‌ها، «به خاطر ظلم، خواستار برکناری عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور از حکومت شدند».

این تظاهرات در نخستین سالگرد حوادث ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۱۹ برگزار شد. در آن تظاهرات، بیشترین تعداد معترضان علیه السیسی تظاهرات کردند و خواستار برکناری وی شدند.

به گزارش این روزنامه، اوج این تظاهرات‌ها در مناطق «البساتین» در قلب قاهرة، «جزیرة الوراق»، «العیاط»، «أطفیح» و روستا‌های «الدیسمی» و «نزلة الأشطر» در الجیزة، «القناطر الخیریة» در القلیوبیة، «کفر الدوار» در البحیرة، جاده «الإصلاح» در «المعمورة» واقع در اسکندریه برگزار شد.

معترضان: السیسی رئیس جمهور ما نیست

بنا بر این گزارش، معترضان در این تظاهرات خواستار برکناری السیسی شدند. آنان شعار می‌دادند که باید السیسی برود و می‌گفتند: «ارحل یا سیسی... أنت مش رئیسی» (سیسی برو... تو رئیس جمهور من نیستی)، «لا إله إلا الله... السیسی عدو الله» (لا اله الا الله... السیسی دشمن خداوند)، «یسقط یسقط حکم العسکر» (حکومت نظامی، سرنگون باد)، «یا أهالینا انضموا لینا» (مردم ما، به ما بپیوندید) و «بالطول بالعرض إحنا أصحاب الأرض» (ما صاحبان سراسر این سرزمین هستیم).

العربی الجدید در ادامه می‌نویسد، شمار زیادی از نیرو‌های پلیس و گشتی‌های مصری در خیابان‌های قاهره حضور داشتند و نیرو‌های ارتش نیز در این منطقه حاضر بودند. این نیرو‌ها در داخل قاهره، به گشت‌زنی مشغول بودند.

درگیری نیرو‌های امنیتی با معترضان

شبکه خبری «الجزیره» نیز به این تظاهرات پرداخت و نوشت، نیرو‌های امنیتی تظاهرات ساکنان روستای «الکدایه» واقع در استان الجیزه را متفرق کردند. افراد محلی گفتند که نیرو‌های مصری به این روستا حمله کرده و براق متفرق کردن معترضان، از گلوله جنگی و گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

برخی از معترضان نیز به خودرو‌های پلیس حمله کرده و شیشه آن را شکستند. برخی از معترضان در روستای الدمیسی در الجیزه نیز با آتش زدن لاستیک‌ها، راه‌های منتهی به این روستا را بستند. معترضان شعار می‌دادند: «ارحل یا سیسی» (سیسی برو) و «مش عاوزینه» (تو را نمی‌خواهیم) سر می‌دادند.

منابع محلی از اسکندریه گزارش دادند که نیرو‌های امنیتی مصر با گاز اشک آور و شلنگ‌های آب، معترضان را در المعموره متفرق کردند.

از شهر «القناطر الخیریة» در استان القلیوبیه هم گزارش داده شده که معترضان شعار می‌دادند السیسی باید برکنار شود و هراسی از گفتن این اظهارات ندارند.

این تظاهرات پس از فراخوان «محمد علی» تاجر مصری که در خارج از این کشور حضور دارد، برگزار شد. شماری از گروه‌های مخالف دولت مصر نیز به این فراخوان پیوستند.

محمد علی شامگاه گذشته از طریق فیسبوک، از این تظاهرات تمجید کرد و خطاب به مردم مصر گفت که «تا برکناری السیسی در خیابان‌ها باقی بمانید». وی این سؤال را مطرح کرد که «السیسی و سخنگوی ریاست جمهوری کجا هستند؟... رئیس جمهور از این خشم مردمی ترسیده است».

فایل ویدئویی زیر نیز از منطقه البساتین شهر قاهره گرفته شده است. در این فایل، خودروی زرهی پلیس پس از درگیری با ساکنان منطقه، مجبور به فرار می‌شود.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار