سهم ۳۰ درصدی تهرانی‌ها از رتبه‌های برتر کنکور ۹۹
کد خبر: 1020301
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HQT
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰
پرونده کنکور ۹۹ هم با تمام فراز و نشیب‌های کرونایی و تعویق چندباره‌اش، بالاخره در شرف بسته شدن است. روز گذشته نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت. فاطمه زرین‌آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش بیش ۱۷۵ هزار داوطلب در رشته‌های با آزمون کنکور خبر داد و گفت: «نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل مشاهده است.»
کبری فرشچی
سرویس جامعه جوان آنلاین: روز گذشته با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۹ چند ماه تشویش و التهاب داوطلبان و خانواده‌هایشان پایان یافت و بزرگ‌ترین ماراتن آموزشی کشور با صدور مجور برای انتخاب رشته یک میلیون و ۱۲ هزار و ۶۳۲ داوطلب به پایان رسید. از این تعداد ۱۷۵ هزار و ۸۴۹ داوطلب در رشته‌های با آزمون کنکور پذیرفته خواهند شد. در میان اسامی رتبه‌های برتر کنکور در پنج گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، زبان‌های خارجی و هنر امسال پسران گوی سبقت را از دختران ربوده و از میان ۴۰ رتبه برتر ۲۸ رتبه را پسران به خود اختصاص داده‌اند. نکته قابل‌تأمل دیگری که می‌توان در نتایج اولیه کنکور ۹۹ مشاهده کرد ۱۱ تهرانی در میان ۴۰ رتبه برتر است که یک بار دیگر تفاوت کیفیت مدارس پایتخت با سایر نقاط کشور را به رخ می‌کشد. هنوز اطلاعات بیشتری در رابطه با مدارس رتبه‌های برتر کنکور و ترکیب پذیرفته‌شدگان از استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور منتشر نشده‌است، اما سهم ۵/ ۲۷ درصدی پایتخت‌نشینان از رتبه‌های برتر سال ۹۹ نشان می‌دهد احتمالاً امسال هم نتایج سال گذشته در سهم بالای مدارس غیر‌دولتی در رتبه‌های برتر کنکور و نمایش نابرابری آموزشی تکرار شده‌باشد.

پرونده کنکور ۹۹ هم با تمام فراز و نشیب‌های کرونایی و تعویق چندباره‌اش، بالاخره در شرف بسته شدن است. روز گذشته نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت. فاطمه زرین‌آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش بیش ۱۷۵ هزار داوطلب در رشته‌های با آزمون کنکور خبر داد و گفت: «نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل مشاهده است.»

انتخاب رشته کنکوری‌ها

انتخاب رشته مجازین کنکور از روز چهارشنبه دوم مهر آغاز می‌شود و تا روز شنبه پنجم این ماه ادامه دارد. سخنگوی سازمان سنجش با تأکید بر اینکه ۱۷۵ هزار و ۸۴۹ داوطلب در رشته‌های با آزمون کنکور پذیرفته خواهند شد، تصریح کرد: «داوطلبان باید دقت داشته باشند در صورت اتمام فرایند انتخاب رشته، حتماً شماره رسید ۱۵ رقمی توسط سیستم در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.» به گفته وی داوطلب در صورت انتخاب رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی امسال باید این رشته‌ها را در فرم انتخاب رشته سازمان سنجش وارد کند. زرین تأکید کرد: «در گروه آزمایشی ریاضی و فنی تعداد ۱۲۵ هزار و ۴۲۰ داوطلب، در گروه آزمایشی تجربی تعداد ۳۵۲ هزار و ۹۲۳ نفر، در گروه آزمایشی علوم انسانی ۳۱۴ هزار و ۴۷۱ داوطلب، در گروه آزمایشی هنر ۸۰ هزار و ۸۶ داوطلب و در گروه آزمایشی زبان نیز تعداد ۱۲۹ هزار و ۵۰۶ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند.»

وی در پایان اظهار کرد: «از عصر روز دوشنبه ۳۱ شهریور پاسخنامه و کلید نهایی سؤالات آزمون برای رتبه‌های زیر ۱۰۰ هزار کشوری در گروه‌های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و رتبه‌های زیر ۲۰ هزار کشوری در گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی داوطلبان روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت.»

۱۱ سهم تهرانی از ۴۰ رتبه برتر کنکور

بر اساس نتایج اعلامی کنکور ۹۹ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان تهرانی با ۱۱ برگزیده در صدر برترین‌های کنکور قرار گرفتند و چیزی حدود ۳۰ درصد از سهم رتبه‌های برتر را از آن خود کرده‌اند. داوطلبان آقا موفق به کسب تمامی رتبه‌های یک تا ۱۰ گروه آزمایشی ریاضی و فنی و داوطلبان خانم نیز موفق به کسب تمامی رتبه‌های یک تا پنج گروه آزمایشی هنر شدند. همچنین از ۱۰ نفر اول گروه علوم آزمایشی علوم تجربی نیز آقایان ۹ رتبه را از آن خود کردند و تنها یک نفر خانم موفق به کسب رتبه زیر ۱۰ در این گروه آزمایشی شد. از ۱۰ نفر برتر گروه آزمایشی علوم انسانی نیز شش نفر آن‌ها را آقایان و چهار نفر را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. به طور کلی ۲۸ نفر از ۴۰ نفر برتر پنج گروه آزمایشی کنکور ۹۹ آقا و مابقی خانم هستند و همچنین داوطلبان تهرانی با ۱۱ برگزیده، در صدر برترین‌های کنکور قرار گرفتند.

اگرچه هنوز برای ارائه تحلیل در رابطه با نتایج کنکور ۹۹ زود به نظر می‌رسد و اطلاعات کافی در این‌باره منتشر نشده‌است، اما سهم ۳۰ درصدی پایتخت‌نشینان از شکاف‌های آموزشی موجود بین پایتخت و سایر مناطق کشور حکایت دارد. حالا باید دید آیا امسال هم دانش‌آموزان مدارس دولتی هیچ سهمی از رتبه‌های برتر کنکور نداشته‌اند و آیا تجربه سال گذشته و اینکه هیچ‌یک از رتبه‌های زیر هزار کنکور دانش‌آموز مدارس دولتی نبوده‌اند، امسال هم تکرار خواهد شد یا خیر؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار