«منزلاب» با مشاغل برکت، بیکار ندارد
کد خبر: 1018239
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GtD
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۰
فعالیت‌های اشتغالزایی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام در روستای گردشگری منزلاب استان سیستان و بلوچستان باعث شده تا نرخ بیکاری در این منطقه به صفر برسد.
سجاد مرسلی
سرویس ایران جوان آنلاین: مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه ورود بنیاد به روستای گردشگری منزلاب و ایجاد مشاغل خرد و خانگی در قالب طرح‌های اشتغالزایی اجتماع‌محور موجب شده تا به عنوان روستای بدون بیکار در استان سیستان و بلوچستان انتخاب شود، گفت: بنیاد برکت از ابتدای سال‌جاری ۵۲ طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور را در روستای منزلاب راه‌اندازی کرده که ایجاد ۱۰۰ فرصت شغلی را به همراه داشته است. همچنین بهره‌برداری از ۵۰ طرح منجر به ایجاد ۱۰۰ شغل دیگر نیز تا پایان سال در دستور کار قرار داد.

امیرحسین مدنی افزود: اعتبار کلی هزینه و پیش‌بینی شده برای ایجاد و راه‌اندازی ۱۰۲ طرح اشتغالزایی برکت در روستای منزلاب نزدیک به ۹۲ میلیارد ریال است. وی در تشریح اقدامات اشتغالزایی این بنیاد در منزلاب گفت: از آنجا که منزلاب به عنوان منطقه هدف گردشگری در استان سیستان و بلوچستان انتخاب شده است، تلاش کردیم که مشاغل ایجاد شده در این روستا زنجیره تأمین صنعت گردشگری را تکمیل کند. مدنی ادامه داد: بر این اساس، علاوه بر حمایت و پرداخت تسهیلات به سه مرکز بوم‌گردی، مشاغلی همچون پرورش مرغ، دام سبک و صنایع دستی در روستا راه‌اندازی شد که محصولاتش در صنعت گردشگری و مراکز بوم‌گردی قابل فروش باشد. وی خاطرنشان کرد: مشاغل برکت در روستای منزلاب عمدتاً در رسته‌هایی همچون خدمات گردشگری، پرورش طیور، دام سبک، مشاغل فنی و خدماتی و صنایع دستی از جمله بافت گلیم، سوزن‌دوزی و حصیربافی است. مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: با بهره‌برداری از ۵۰ طرح اشتغالزایی دیگر برکت در منزلاب، این روستا تا پایان سال به خودکفایی کامل در معیشت خواهد رسید.

مدنی با تأکید بر این‌که ۴۰ درصد تسهیلات اشتغالزایی به زنان منزلاب پرداخت شده است بیان کرد: به تمام روستاییان متقاضی اشتغال که دارای شرایط حداقلی بوده‌اند تسهیلات پرداخته‌ایم. در حال حاضر هم این آمادگی را داریم که به همه افرادی که به دنبال شغل هستند مشاوره، راهنمایی و تسهیلات ارائه کنیم. وی درباره اثرات اشتغالزایی بنیاد برکت در منزلاب نیز توضیح داد: طرح‌های اشتغالزایی بنیاد علاوه بر ارتقای معیشت و سطح زندگی، رونق کسب و کار را نیز به دنبال داشته، به‌طوری که پذیرش گردشگر در این روستا با وجود شیوع کرونا، با افزایش ۱۰ درصدی مواجه بوده است.

مدیرعامل بنیاد برکت یادآور شد: مشاغل برکت مهاجرت معکوس را نیز در منزلاب به دنبال داشته و جمعیت روستا از ۹۹۵ نفر به ۱۵۰۰ نفر رسیده است. همچنین در اثر رونق کسب و کار و افزایش جمعیت، قیمت خانه و ملک در این روستا افزایش یافته است. مدنی تصریح کرد: یکی از اهداف بنیاد برکت از اشتغالزایی در روستاها، بازگرداندن جوانان و خانواده‌هایی است که مهاجرت کرده و در حاشیه شهر‌ها ساکن شده‌اند. وی با اشاره به تفاهمنامه سه ساله میان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این تفاهمنامه، ۲۴ هزار طرح با ظرفیت ایجاد اشتغال ۷۴ هزار شغل و با اعتبار ۶۰ هزار میلیارد ریال در مناطق محروم استان ایجاد می‌شود.

مدیرعامل بنیاد برکت اظهار کرد: تاکنون ۱۰ هزار و ۶۵۳ طرح در سیستان و بلوچستان اجرا شده است و امسال نیز اجرای ۷۵۰۰ طرح دیگر را در این استان متعهد شده‌ایم.

مدنی افزود: ۵۰ درصد طرح‌های اجتماع‌محور انجام شده در سیستان و بلوچستان در حوزه تأمین پروتئین از دام سبک، ۹ درصد در زمینه دام سنگین، ۸ درصد در زمینه طیور، ۵ درصد در حوزه دانش‌بنیان و ۹ درصد در حوزه صنایع دستی بوده است. وی خاطرنشان کرد: در امور زیربنایی و فرهنگی نیز یک‌هزار و ۵۱۲ طرح با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال در استان عملیاتی شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار