‌نظارت میدانی مجلس از خوزستان آغاز شد
کد خبر: 1017574
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GiU
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۵
رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نخستین سفر استانی خود و با هدف نظارت میدانی حوزه‌های انتخابیه و همچنین بررسی مشکلات مردم خوزستان به این استان سفر کرد؛ سفری چهار روزه که شاید در نوع خود بدیع و بی بدیل باشد، بدیع و بی بدیل از آن رو که خروجی این بازدید‌ها می‌تواند ریاست و نمایندگان مجلس را بیش از پیش نسبت به اثرات و تبعات سیاست‌ها و قوانینی که در مجلس شورای اسلامی وضع شده آشنا کند تا در صورت لزوم، قوانین مصوب را اصلاح یا قوانین جدیدی تصویب کنند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: موضوعی که مورد اشاره بابک نگاهداری، مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس هم قرار گرفته و دو روز پیش به خبرگزاری خانه ملت گفت: «این بازدید‌ها با نیت حل مشکلات مردم و با هدف اجرایی‌سازی و نظارت بر اجرای قوانین انجام می‌شود. مجلس شورای اسلامی همانگونه که رهبر حکیم انقلاب در دیدار تصویری اخیر نمایندگان مجلس یازدهم با معظم له عنوان داشتند، مجری نیست، اما ریل‌گذار اجرا است. به این معنا که مجلس با سیاستگذاری و قانونگذاری مسیر حرکت کشور به سمت اهداف تعیین شده را مشخص و نحوه، شیوه، حدود و ثغور اجرا را تعیین می‌کند. در کنار ریل‌گذاری، مجلس موظف است بر اجرایی سازی و اجرای قانون، نظارت نماید تا از میزان اجرا شدن قوانین، اثرات آن بر کشور، موانع اجرای قوانین و نقاط قوت و ضعف آن‌ها مطلع شود تا ریل، سرعت و نحوه حرکت را در صورت نیاز اصلاح نماید و یا تغییر دهد.»

بازدید‌های نظارتی رئیس مجلس شورای اسلامی می‌تواند اطلاعات ذی‌قیمتی را در اختیار تصمیم‌سازان مجلس شورای اسلامی در جهت حل مشکلات کشور و رسیدگی به مطالبات مردم و قانون‌گذاری و نظارت صحیح قرار دهد. به گونه‌ای که استفاده بهینه از این اطلاعات یقیناً در ارتقای عملکرد مجلس شورای اسلامی و افزایش رضایتمندی مردم از مجلس نقش بسزایی خواهد داشت. خصوصاً آنکه رهبر معظم انقلاب مجلس یازدهم را مجلس امید و انتظار مردم نام نهادند، که این تعبیر از مجلس یازدهم، وظیفه مجلس را در پیگیری و حل مشکلات مردم و ریل‌گذاری صحیح در مسیر رسیدن به پیشرفت و عدالت سنگین‌تر می‌کند.

هرچه داریم از برکت خون شهداست

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه سفر نظارتی خود را با حضور در گلزار شهدای هشت سال دفاع مقدس آبادان آغاز کردند و با نثار فاتحه و عطرافشانی یاد و خاطره شهیدان وطن و جانفشانی‌های آنان در راه دفاع از میهن را گرامی داشتند. آنان ضمن تجدید پیمان با آرمان‌های والای نظام مقدس جمهوری اسلامی بر ادامه راه شهدا تأکید کردند.

قالیباف همچنین با حضور در یادمان شهدای شلمچه ضمن قرائت فاتحه با آرمان‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس تجدید میثاق کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا، شلمچه را مظهر و نماد کربلای وطن دانست و گفت: هر چه داریم از برکت خون همین شهداست.

آمده‌ایم خاطره بسازیم نه خاطره بگوییم

دکتر محمدباقر قالیباف پس از زیارت مزار شهدای گمنام عملیات کربلای ۵ در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره علت حضور در استان خوزستان با وجود گرمای بسیار شدید استان، گفت: این حرف تکراری بوده، اما واقعیت است، امروز در شهر آبادان نیز خانمی به این مسئله اشاره کردند که چرا با وجود گرما به استان خوزستان سفر کرده‌ام، علت این مسئله این است که ما مسئولان نتوانستیم دین خود را به مردم خوزستان ادا کنیم. وی با اشاره به اصرار مردم برای بیان خاطراتی از دوران جنگ و هشت سال دفاع مقدس، گفت: مهم‌تر از بیان خاطرات، این است که به جوانان نشان دهیم، نسل دفاع مقدس در راستای رفع دغدغه‌ها و حل مشکلات تلاش می‌کند، از این رو ما نباید خاطره بگوییم، بلکه باید خاطره بسازیم، بنابراین امید است بتوانیم با همان روحیه دوران دفاع مقدس مشکلات را حل کنیم.

بازدید‌های مؤثر در بودجه سال آینده

قالیباف همچنین در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آبادان، با اشاره به نقش شهدا در دوران دفاع مقدس گفت: در سال‌های ۵۹ و ۶۰ آبادان و خرمشهر در مظلوم‌ترین وضعیت ممکن قرار گرفتند بنابراین همه تلاش ما بر این است با همان روحیه جهادی آن سال‌ها بتوانیم با تلاش و کار جدی مسائل و مشکلات خوزستان به‌ویژه دو شهر آبادان و خرمشهر را حل کنیم. او با بیان اینکه این نخستین سفر ما به خوزستان است و این استان به‌ویژه دو شهرستان آبادان و خرمشهر برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند، افزود: هدف اصلی این سفر نظارت بر مسائل و مشکلات مردم خوزستان و رسیدگی به طرح‌های نیمه تمام این منطقه است. رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حق همه مردم است که بدانند چگونه طرح‌ها و پروژه‌ها به نتیجه می‌رسد. قالیباف با بیان اینکه در آستانه اختصاص بودجه سال آینده هستیم یادآور شد: این بازدید‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد چرا که در بخش نظارتی و در بحث قانونگذاری، با کمک قوه مجریه اینگونه می‌توانیم بخشی از مشکلات خوزستان را حل و فصل کنیم.

گفتگو با مردم و صیادان آبادانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان نظارت میدانی از شهر‌های استان خوزستان و پیگیری مطالبات مردم، از پروژه اسکله صیادی بندر آبادان بازدید و با تعدادی از صیادان این بندر گفتگو کرد. رفع موانع تکمیل این بندر و حل مشکلات لنج‌داران از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که رئیس مجلس در بندر آبادان مورد بررسی قرار داد. در جریان این بازدید، رئیس مجلس شورای اسلامی از نزدیک در جریان مشکلات و موانع اجرا و تکمیل پروژه اسکله صیادی بندر آبادان قرار گرفت. قالیباف همچنین به صورت حضوری با مردم، صیادان و لنج داران این شهر به گفتگو پرداخت و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

ساخت پروژه اسکله صیادی بندر آبادان در دی ماه سال ۱۳۹۰ با برآورد اعتبار ۱۳ میلیارد تومانی آغاز شد، اما با گذشت حدود ۹ سال از آغاز ساخت و اختصاص تنها ۷ میلیارد تومان از اعتبار مصوب، ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در صورت بهره برداری از اسکله صیادی بندر آبادان، برای بیش از ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و همچنین زمینه‌ساز گسترش فعالیت لنج داران و تسریع در سوخت‌رسانی به قایق‌ها و لنج‌های این منطقه خواهد شد.

حق نداریم آب غیراستاندارد به مردم بدهیم

بازدید از تصفیه‌خانه آبادان از دیگر برنامه‌های دیروز رئیس مجلس شورای اسلامی بود. دکتر قالیباف در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه آبادان، در واکنش به توضیحات استاندار خوزستان، گفت: روشن و قطعی است که به هیچ دلیلی حق نداریم، آب غیراستاندارد به مردم دهیم زیرا این موضوع مربوط به جان مردم است و نباید برای آن بهانه‌تراشی کرد. وی با بیان اینکه ما نباید بپذیریم که آب فیلتر نشده به دست مردم برسد، اضافه کرد: در خوزستان ۷۰۰ روستا داریم که تنش آبی دارند. رئیس قوه مقننه کشور تأمین آب سالم برای روستا‌ها را جزو ضرورت‌ها و وظیفه حداقلی مسئولان ذی‌ربط دانست و اضافه کرد: هرچند برنامه آبرسانی به ۷۰۰ روستا را دنبال می‌کنیم، اما ضروری است که این آب فیلتر شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار