«حکمت»‌های کشف حجاب رضاخانی در کتاب «گمشدگی»
کد خبر: 1017569
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GiP
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۵
از سوی انتشارات «راه‌یار» منتشر شد
کتاب داستانی «گمشدگی» که به تازگی به نویسندگی مصطفی جمشیدی منتشر شده است، روایتی داستانی براساس زندگی و فعالیت‌های علی‌اصغر حکمت، وزیر معارف دوره پهلوی اول، از بانیان و مؤثران واقعه کشف حجاب رضاخانی است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به گزارش «جوان» کتاب داستانی «گمشدگی» به نویسندگی مصطفی جمشیدی به همت انتشارات «راه‌یار» منتشر و روانه بازار نشر شد. این کتاب روایتی داستانی بر اساس زندگی و فعالیت‌های علی‌اصغر حکمت، وزیر معارف دوره پهلوی اول، از بانیان و مؤثران واقعه کشف حجاب رضاخانی است.

رضاشاه که پس از بازگشت از سفر ترکیه در خرداد ۱۳۱۳ و تحت‌تأثیر اقدامات غرب‌گرایانه آتاتورک، یکی از موانع پیشرفت و ترقی کشور را حجاب زنان می‌دید، در اندیشه تغییر لباس مردم و ممنوعیت حجاب بود.

علی‌اصغر حکمت که به شدت از رضاخان وحشت داشته است، ایده و اجرای همه کار‌ها و اقداماتش را به شخص شاه نسبت می‌دهد، اما بعد‌ها در خاطراتش اعتراف می‌کند که همه آن‌ها طرح‌های خودش بوده است. او در پاسخ به اعتراض‌ها در پی اعلام قانون کشف حجاب، خودش را فقط مجری اوامر رضاخان می‌نامد، اما به شدت پیگیر اجرای درست قانون کشف حجاب و پشتیبانی فرهنگی از آن بوده است.

در بخشی از کتاب «گمشدگی» می‌خوانیم: «در شیراز چه خبر بود؟ جشن نسوان راه انداختیم. در یک مدرسه دخترانه... برخی بانوان از پیش انتخاب و طراحی شده و دقیق به جشن آورده شدند.

به عموم مستخدمین آنجا هم اعلام کردیم که جشنی برگزار خواهیم کرد و یکسره می‌بایست دفعتاً و در هنگام حضور چادر از سر بردارید و کار را یکسره کنید و اینچنین شد... غافل از اینکه مشهد و علمای آنجا مخالفت خواهند کرد... و شد آنچه نباید می‌شد و مشهد در گوهرشاد خلاصه شد و همه چیز یکپارچه غرقه در خون شد!»

«گمشدگی» در ۱۶۸ صفحه و با قیمت ۲۰ هزار تومان به همت انتشارات «راه‌یار» منتشر شده و علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب، علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانند به سایت ammaryar. ir یا صفحات مجازی این ناشر به نشانی @raheyarpub مراجعه کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار