افزایش واحد‌های صنفی از سوی بیکاران
کد خبر: 1017436
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GgG
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۰
چندی پیش یکی از رسانه‌ها در تحلیل آمار ارائه شده از سوی مرکز امور اصناف و بازرگانان نشانه‎هایی از افزایش واحد‌های صنفی حتی در شرایط کرونا را یافته و انتشار داده بود. اگرچه افزایش واقعی این آمار نیازمند بررسی‌های بیشتری است، اما عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران این امر را تکذیب نکرده و احتمال سرریز جامعه بیکار به اصناف را ممکن دانست.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رسول جهانگیری در گفتگو با اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه افزایش واحد‌های صنفی به معنای رونق در اصناف نیست، اظهار کرد: سرریز جامعه بیکار در اصناف است؛ یعنی تنها جایی که هیچ مانعی برای ورود افراد جدید قائل نشده، اصناف است و این امر مثل یک شمشیر دو لبه است و می‌تواند خوب یا بد باشد.

وی افزود: اگر متولیان امور، دست‌اندرکاران دولتی و سیاست‎گذاران کلان کشور به حمایت از اشتغال ایجاد شده و حمایت از تولید، توزیع و خدماتی که از سوی اصناف اجرا می‌شود، توجه داشته باشند نه تنها ورود افراد جدید به اصناف نگران‌کننده نیست بلکه خوب است، اما در حال حاضر نمی‌‎تواند پیش‌آمد مثبتی را نشان دهد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: سقف و فاصله صنفی با این استدلال آزاد شد که حس رقابتی در کسب و کار‌های صنفی ایجاد شود و هر کسی که بتواند در فضای رقابتی بماند، ماندگار شده و هر کس که نتواند از آن خارج شود، اما این روش عیب بزرگی دارد.

جهانگیری ادامه داد: در این روش رقابتی، هزینه بزرگی به جامعه تحمیل می‌شود؛ یعنی هر کس باید مدتی آزمایشی در این فضا کار کند، سرمایه‌ای که به زحمت جمع کرده است هم از دست بدهد و کسب وکار کسی که نسل به نسل در واحد صنفی مشابهی بوده را هم تحت شعاع قرار دهد تا بعد به این نتیجه برسد که نمی‌تواند در سیستم رقابتی باقی بماند. از سوی دیگر، افرادی که حرفه پدری را در اصناف دنبال می‌کنند نیز در این چرخه آسیب‌دیده و به موجب ورشکستگی‌های خرد از بین می‌روند. وی تصریح کرد: با ورود بی‌ضابطه افراد به اصناف، ورشکستگی‌های خرد افزایش می‌یابد و این اتفاق رخ داده است. هر شهروندی در مسیر روزانه خود شاهد تعطیلی واحد‌های صنفی یا تبدیل تعمیرگاه ماشین به فروشگاه لوازم موبایل و از آن به روسری‌فروشی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار