انرژی الکی و حرف‌های شعاری ممنوع!
کد خبر: 1017403
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gfj
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱
گزارش «جوان» از قدیمی‌ترین برنامه ورزشی رادیو
اهل ورزش که باشید و یک رادیویی تمام‌عیار، حتماً برنامه «صبح و ورزش» شبکه رادیویی ورزش را می‌شناسید؛ یک برنامه صبحگاهی که ضمن ارائه و پیگیری آخرین اخبار ورزشی توسط کارشناسان سعی دارد فضای شاد و پر از انرژی را تقدیم مخاطبان علاقه‌مند به ورزش کند.
محمد صادقی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: صبح و ورزش از اوایل تاسیس شبکه رادیویی ورزش با عوامل متعددی روی آنتن رفته و همچنان با موفقیت به کار خود ادامه می‌دهد و همواره توانسته مخاطبان بی‌شماری را جذب خود کند. پای صحبت‌های عوامل کنونی، برنامه وزین صبح و ورزش نشستیم و گپ و گفتی صمیمانه با آن‌ها داشتیم.

محسن افضلی، تهیه‌کننده این برنامه بر این باور است که هدف اصلی رادیو ورزش با توجه به وظیفه‌ای که در امر ترویج مردم به ورزش همگانی دارد، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و ایجاد نشاط و شادابی اول صبح برای مخاطبان است. او می‌گوید: معتقدم اگر افراد به ورزش علاقه داشته باشند، مطمئناً با برنامه صبح و ورزش به پاسخ بسیاری از سؤالات ورزشی خود در رابطه با ورزش‌های مختلف دست پیدا خواهند کرد. در بخش کارشناسی، تحلیل و نقد‌های مسائل روز ورزشی توسط کارشناسان زبده برنامه صورت می‌گیرد و آن را به سمع شنوندگان می‌رسانیم.

این تهیه‌کننده ادامه داد: هر کدام از بخش‌های برنامه صبح و ورزش به صورت مجزا دارای جذابیت‌های خاص خود است و با توجه به بازخورد‌هایی که از سوی مخاطبان داشته است، تحلیل‌های کارشناسی و آخرین تحلیل‌های ورزشی ایران و جهان و گفتگو با اهالی ورزش جزو بخش‌هایی است که شنوندگان به آن علاقه نشان می‌دهند، حتی بخش‌های خبری رشته‌های مختلف ورزشی برنامه نیز به دلیل به‌روز بودن اخبار در این برنامه مورد توجه شنوندگان است.

صدف سبحانی دیگر تهیه‌کننده صبح و ورزش تهیه‌کنندگی این برنامه را افتخار می‌داند و می‌گوید: حدود یک سال است که تهیه‌کننده این برنامه هستم و امیدواریم توانسته باشیم، فضایی پر از شادی و نشاط و اخبار صحیح و درست به مردم ارائه کرده باشیم. ما به اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح و بموقع موظفیم. هویت رادیو ورزش به عنوان یک شبکه تخصصی ایجاب می‌کند اطلاع‌رسانی دقیق و جامعی به مردم ارائه دهیم.

انرژی الکی و حرف‌های شعاری ممنوع

اما سبحان اکرامی از گویندگان جوان، خوش‌صدا و رکورددار تعداد برنامه در رادیو ورزش و یکی از گویندگان برنامه صبح و ورزش است.

اکرامی درباره برنامه صبح و ورزش می‌گوید: انتقال و تزریق انرژی برای شروع یک روز خوب به مخاطب تعریف برنامه صبحگاهی در دنیای رسانه است. مخاطب اول صبح وقتی پیچ رادیو را باز می‌کند، انتظار دارد علاوه بر اینکه بداند در دنیا چه خبر بوده، حال خوب و انرژی مثبت دریافت کند. در همین راستا، تلاش من به عنوان یک گوینده رادیو ورزش در برنامه صبح و ورزش همین است.

وی می‌گوید: رادیو ورزش طبیعتاً با توجه به اینکه یک رادیوی تخصصی و عمومی است، باید در سه جنبه تعاریف رسانه خود را به انجام برساند. علاوه بر این باید به این موضوع هم اشاره کنم که کشور ما دستخوش اتفاقات اقتصادی خوبی نیست و مردم نسبت به گذشته کمتر حال خوبی دارند و این کار ما را چندین برابر سخت می‌کند و ما باید این انرژی و توان را بهتر تزریق بکنیم و این را هم اضافه کنم که انرژی الکی دادن و حرف‌های شعاری و لحن الکی شاد بیشتر باعث پس زدن از سوی مخاطب می‌شود؛ کاری که متأسفانه بعضی از همکاران ما عادت کرده‌اند از بعضی لحن‌های به ظاهر شاد و خنده‌ها و بیان مصنوعی استفاده کنند که از بیان عموم جامعه دور است ولی متوجه نیستند مخاطب متوجه این مصنوعی بودن می‌شود و ارتباط نمی‌گیرد.

اکرامی درباره سختی‌های اجرا در برنامه‌های ورزشی می‌گوید: گاهی در مورد نکته‌ای بحق صحبت می‌شود، طرفداران باشگاهی ممکن است موضع بگیرند و گاهی بر این باورند که ما حتماً حقوق چند میلیونی می‌گیریم که اینقدر کیفمان کوک است، در حالی که خبر ندارند شاید میزان درآمدمان از سازمان با یک راننده ساده تفاوت چندانی نکند و تمام مشکلات خود را پشت در می‌گذاریم و وارد استودیو می‌شویم.
 
اجرای برنامه به سخت‌ترین دوره خود رسیده
حافظ کاظم‌زاده متولد سال ۶۷ است. از نوجوانی کار اجرا و گویندگی را در رادیو سراسری شروع کرده و نویسندگی در رادیو و اجرای نمایش‌های رادیویی از فعالیت‌های دیگر اوست.

این گوینده جوان می‌گوید: اولین دغدغه‌ام به عنوان یک گوینده در برنامه‌های صبحگاهی ورزشی، در کنار ریتم تند و مفید برنامه اطلاع‌رسانی درست و نیز بررسی و تحلیل خبرهاست. در دنیای امروز صرف خبررسانی، نمی‌تواند کامل باشد، به این دلیل که مردم در طول شبانه‌روز خبر‌ها را از طریق رسانه‌های مختلف دریافت می‌کنند، بنابراین باید تحلیل مناسب و یک زاویه دید منطقی هم چاشنی کار باشد و این بسیار حائز اهمیت است. می‌توان گفت که دغدغه اصلی من در برنامه صبح و ورزش ایجاد زاویه نگاه و تعامل با مردم است. مردم هر اتفاقی در دنیای ورزش را دنبال می‌کنند و این انتظار را می‌کشند که حالا برنامه صبح و ورزش درباره آن چه خواهد گفت.

باید چالشی و بی‌طرف باشیم

خسرو والی‌زاده کارشناس برنامه صبح و ورزش نیز درباره این برنامه می‌گوید: متأسفانه به قدری مشکلات و دغدغه‌ها در ورزش ما وجود دارد که نمی‌توان به عنوان یک کارشناس از آن چشم‌پوشی کرد و در برنامه صبحگاهی آن را مطرح نکرد، مردم این انتظار را از ما دارند که راجع به مسائل روز ورزش صحبت کنیم، به همین جهت مجبوریم علاوه بر خبر‌های خوب در این حوزه، راجع به مسائل و اخبار ناخوش و مشکلات ورزش نیز نقد منصفانه داشته باشیم و دغدغه من این است که بتوانم بهترین و منصفانه‌ترین تحلیل را بدون هیچ گونه حب و بغض و بدون وابستگی به جایی داشته باشم.

به گفته این کارشناس سؤال‌های یک کارشناس ورزشی باید چالش داشته باشد، سؤالی خوب است که به دل شنونده می‌نشیند و چالشی و بی‌طرف است. همین چالشی بودن پرسش‌هاست که گاهی باعث می‌شود مسئولان مربوطه در برنامه حضور پیدا نکنند و پاسخگو نباشند، به خصوص مواقعی که اتفاق ناخوشایندی در ورزش رخ می‌دهد، اما وقتی موفقیت و پیروزی بزرگی در ورزش بیفتد، همه مسئولان تماس می‌گیرند و می‌خواهند راجع به آن صحبت کنند و این مشکل همیشگی ما در رسانه است.

خسرو والی‌زاده با بیان اینکه مهم‌ترین مشخصه یک کارشناس در یک برنامه ورزشی رادیویی یا تلویزیونی برای نقد یک رویداد داشتن آگاهی و تجربه است، می‌افزاید: اگر یک کارشناس راجع به مسائلی که درباره آن صحبت می‌کند، اطلاع کافی از زوایای گوناگون نداشته باشد، قطعاً تحلیل درست و دقیقی نسبت به مسائل نخواهد داشت، بنابراین حتماً باید مطالعه‌ای دقیق و تجربه‌ای کافی داشت در غیر این صورت مصاحبه‌ها، نقد‌ها و تحلیل‌ها آبکی خواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار