تلاش امریکا برای دزدی ۷ /۱ میلیارد دلار دارایی ایران
کد خبر: 1017269
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GdZ
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
بانک مرکزی در واکنش به شکایت برخی شکات امریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی بانک مرکزی در اروپا تأکید کرد، پیگیری‌های حقوقی لازم برای آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار بوده و نزد مؤسسه کلیراستریم لوکزامبورگ است در دست اقدام است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: امریکایی‌ها باتوجه به شکست‌های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های امریکا، در تلاش برای الزام مؤسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به امریکا هستند، اما همچنان پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این امر و نیز آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار است در جریان است. معاون حقوقی بانک مرکزی درخصوص اخبار انتشار یافته مبنی بر شکایت برخی شکات امریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان گفت: این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد مؤسسه «کلیراستریم» در لوکزامبورگ باقی‌مانده و ارتباطی به کشور آلمان ندارد. طیبی‌فرد با بیان اینکه تاکنون امریکایی‌ها اقدامات قضایی متعددی را به منظور توقیف این وجوه در لوکزامبورگ انجام داده‌اند، تصریح کرد: با اقدامات و پیگیری‌های حقوقی متقابل ایران که طی چند سال اخیر با هماهنگی مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری انجام شده، امریکایی‌ها موفق به توقیف و مصادره آن نشده‌اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر نیز خواهان‌های امریکایی با توجه به شکست‌های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های امریکا، در تلاش برای اخذ دستوربه منظور الزام مؤسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به امریکا هستند که پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است. معاون حقوقی بانک مرکزی در توضیح علت شکست امریکایی‌ها در دادگاه‌های لوکزامبورگ گفت: علت اصلی شکست امریکایی‌ها در دادگاه‌های لوکزامبورگ و سایر پرونده‌های مفتوحه در دادگاه‌های اروپا، توجه به استقلال دارایی بانک مرکزی از دولت و پیروی از قاعده حقوقی بین‌المللی مصونیت قضایی اموال و دارایی بانک مرکزی ایران از اقدامات قضایی و اجرایی بوده و این امر در رأی دادگاه‌های یاد شده مورد تصریح قرار گرفته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار