کیفیت زغال سنگ داخلی ؛کیفیت زغال سنگ وارداتی را ندارد
کد خبر: 1017173
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gc1
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴
معاون خرید ذوب آهن اصفهان:
محمد جعفر صالحی بیان کرد: اگر با فرمول زغال سنگ وارداتی محاسبه کنیم زغال سنگ تولید داخل در همه پارامتر ها ، متاسفانه مردود است. برای کارنامه مردودی که قیمت تعیین نمی کنند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، معاون خرید ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: با توجه به مصاحبه مهندس صمدی، دبیر محترم انجمن تولید کنندگان زغال سنگ ایران در خصوص ذوب آهن اصفهان ، در مورد موضوع، پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ،هرگز چنین نبوده است. ذوب آهن اصفهان همیشه گلایه مند بوده است که قیمت و کیفیت زغال سنگ داخلی ، با قیمت و کیفیت زغال سنگ وارداتی به هیچ وجه متناسب نیست.زمانی زغال داخلی را کیلویی ۳۶۰ تومان می خریدیم که زغال وارداتی کمتر از ۳۰۰تومان ( صرفا مقایسه عددی) دریافت می شد.

وی بیان کرد: ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده فولاد به روش کوره بلند در کشور، تا کنون به نوعی تنها مصرف کننده نهایی زغال سنگ تولیدی کشور نیز می‌باشد.

صالحی افزود: زغال سنگ در معاملات جهانی با پنج فاکتور اساسی شناخته می شود. خاکستر، مواد فرار ، گوگرد ، رطوبت و CSRکه در هیچ یک از پارامتر های بالا، زغال سنگ تولید داخل، به جز رطوبت ، قادر به رسیدن به حد مردودی زغال سنگ وارداتی نیست چه برسد به حد پذیرش.

وی تصریح کرد: حد مردودی زغال سنگ وارداتی در گوگرد ، هشت دهم درصد است.وباید مشخص شود کدام زغال سنگ با این عدد در ایران تولید می‌شود.

معاون خرید ذوب آهن اصفهان با تاکیدبر اینکه حد پایین CSR در زغال سنگ وارداتی ۶۲ است گفت: کدام زغال سنگ داخلی را سراغ دارید که در این محدوده باشد.

خاکستر هم به همین شکل است.

وی اذعان داشت:ذوب آهن اصفهان همیشه و همواره خود را مکلف به حمایت از صنعت زغال سنگ داخلی دانسته و علی رغم همه بی مهری ها باز هم دست از حمایت برنداشته است.

این مقام مسئول ابرازداشت: قیمت در حال حاضر بیش از سه برابر زمانی است که مصوبه اتصال به قیمت شمش با ضریب ۲۶/۵ درصد صادر شده است .

صالحی افزود: قیمت زغال داخلی ، با کیفیت آن هیچ سنخیتی ندارد. اگر شرایط برای صادرات مهیا میبود شک نداریم که مانند سنگ آهن برای آن سر و دست میشکستند و به هر شکلی انجام می دادند.

معاون خرید ذوب آهن اصفهان با گلایه از اینکه مگر نه اینکه اعلام کردند بدون مجوز و بدون اعلام نظر مصرف کنندگان داخل، صادرات سنگ آهن انجام نمی‌شود، پس چرا هر روز کشتی، کشتی از بندر عباس سنگ آهن دانه بندی با عیار بالای ۶۲ صادر می شود؟!

او یاد آور شد ؛ما هم اعتقاد داریم تولید و استخراج زغال سنگ کاری است پر دردسر، خصوصا اگر به روش سنتی باشد. اما آیا انتظار دارید قیمت به قدری بالا برود که در حاشیه امن و با نرخ بازگشت سرمایه فوق العاده سریع از جیب مصرف کننده، بدون اعمال پارامترهای رقابتی بازار اتفاق بیفتد ؟

شما هم یقین دارید که غیر قابل پذیرش است برای بنگاه اقتصادی.

صالحی تاکید بر اینکه همیشه قیمت زغال سنگ را به صورت دستوری به ذوب آهن دیکته کردند گفت: ذوب آهن اصفهان هم علی رغم آگاهی از کیفیت آن ، به دلیل رسالتی که بر دوش داشته انجام داده است. الان انصاف نیست که بفرمایید بابت کمک به ذوب آهن اصفهان به صورت مصنوعی قیمت پایین نگاه داشته شده بود.

وی اعلام کرد :فرموديد قیمت گذاری بر مبنای قیمت تمام شده زغال وارداتی در بندرعباس محاسبه شود.اما استحضار دارید و قبلا هم به استحضار رسانده شده است اگر با فرمول زغال سنگ وارداتی محاسبه کنیم زغال سنگ تولید داخل در همه پارامتر ها ، متاسفانه مردود است. برای کارنامه مردود که قیمت تعیین نمی کنند.

معاون خرید ذوب آهن اصفهانابرازکرد :الحمدلله ذوب آهن اصفهان با تدابیری که در پیش گرفته و به مرحله اجرا رسانده است و با هدفی که برای همراهی و حمایت از زغال سنگ داخلی تعریف کرده، مطالبات زغال سنگ را به روز کرده و همه طرف های تجاری تامین کننده زغال بر این موضوع اذعان داشته و صحه گذاری می کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد:جناب آقای مهندس صمدی، دبیر محترم و بزرگوار انجمن تولید کنندگان زغال سنگ ایران اگر با قیمت های امروز، زغال سنگ نتواند تحرک مثبتی در جهت توسعه کمی و کیفی خود به عمل آورد دیگر هیچ وقت نخواهد توانست.

گفتی است؛ذوب آهن اصفهان هم در این راستا آماده هرگونه همکاری در چارچوب اهداف و استراتژی های تعریف شده خود برای دستیابی به توسعه کمی و کیفی زغال سنگ تولید داخل میباشد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار