سفر پمپئو به خاورمیانه برای پیروزی ترامپ در امریکا
کد خبر: 1017139
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GbT
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
یکی از پایگاه‌های رأی دهندگان ترامپ، مسیحیان اوانجلیک (انجیلی) است. در اعتقادات این مسیحیان هیچ مکان مقدسی جایگاه و اعتبار بیت‌المقدس را ندارد. دعوا بر سر آن است که پمپئو تصمیم دارد روز سه‌شنبه در اسرائیل سخنرانی کند، اما مکان سخنرانی پشت‌بام ساختمان هتل «سلطان داوود» در بیت‌المقدس است.
جوان آنلاین: به گزارش کانال تلگرامی «پایش امریکا» ایزابل کرشنر و دیوید هالفینگر طی یادداشتی مشترک در نیویورک تایمز نوشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، روز دوشنبه برای بحث درباره صلح و امنیت خاورمیانه، در یک سفر دوره‌ای پنج روزه عازم منطقه شد، اما هنوز پایش را به منطقه نگذاشته با موجی از سرزنش‌ها روبه‌رو شد. پمپئو به محض ورود به اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر آن دیدار کرد. نتانیاهو یک محافظه‌کار است و اتحاد سفت و سختی با ترامپ و حزشب جمهوری‌خواه برقرار کرده است. بعد از این دیدار پمپئو و نتانیاهو در جمع خبرنگاران بر برخی از دیدگاه‌های مشترک صحه گذاشتند، اما هیچ یک از این دو مقام در حرف‌های خود اشاره‌ای به جنگ‌های سیاسی به راه افتاده در امریکا نکردند؛ هم در واشنگتن و هم در تل‌آویو بسیاری بر پمپئو خرده گرفته‌اند که یک تابوی قدیمی را شکسته و سیاست‌های حزبی را وارد دیپلماسی امریکا کرده است.

یکی از پایگاه‌های رأی دهندگان ترامپ، مسیحیان اوانجلیک (انجیلی) است. در اعتقادات این مسیحیان هیچ مکان مقدسی جایگاه و اعتبار بیت‌المقدس را ندارد. دعوا بر سر آن است که پمپئو تصمیم دارد روز سه‌شنبه در اسرائیل سخنرانی کند، اما مکان سخنرانی پشت‌بام ساختمان هتل «سلطان داوود» در بیت‌المقدس است. او تصمیم دارد از این سخنرانی فیلمی تهیه کند و آن را بعداً در اجلاس کنوانسیون حزب جمهوری‌خواهان به نمایش بگذارد.

بر هیچ کس چرایی این عمل پمپئو پوشیده نیست. این ترامپ بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی سفارتخانه امریکا را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد. آن هم یکی از اقدامات صاحب امضاء ترامپ در حوزه سیاست خارجی است. ترامپ در حقیقت با این اقدام، به یک سیاست چندین و چند ساله امریکا در قبال یک مسئله مهم که یک اجماع بین‌المللی هم پشت آن بود، توهین کرد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا درباره علت این اقدام پمپئو توضیح داده است که پمپئو در کنوانسیون جمهوریخواهان نه در مقام وزیر خارجه که در مقام شخص خودش سخنرانی می‌کند و از هیچ امکانات و موقعیتی از وزارت خارجه استفاده نخواهد کرد. وزارت خارجه هیچ هزینه‌ای را بابت این سخنرانی متقبل نخواهد شد.

وندی شرمن، معاون وزیرخارجه دولت اوباما در سرزنش این اقدام پمپئو توییت کرده است: «در وضعیتی که صلح و امنیت خاورمیانه در شرایط حساسی قرار دارد، بیت‌المقدس نباید طعمه تمایلات حزبی جمهوریخواهان قرار بگیرد و پمپئو هم نباید اقدامی کند که اعتبار وزارت خارجه لکه‌دار شود.»

پمپئو در سفر چهار روزه‌اش به منطقه، توقفی در امارات، سودان و بحرین نیز خواهد داشت. سودان و بحرین هم نشانه‌هایی مبنی بر افزایش مناسبات با اسرائیل نشان داده‌اند. توافق با امارات، حتی در اسرائیل هم بسیاری را عصبانی کرده است. این افراد و گروه‌ها می‌گویند که امریکا برای تأمین منافع ملی خودش واسطه توافق میان امارات و اسرائیل شده است. بسیاری در تل‌آویو می‌گویند که واشنگتن هدفش این است جنگنده‌های رادارگریز «اف- ۳۵» و سایر ادوات نظامی پیشرفته را به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس بفروشد و با این اقدام خود در حقیقت جایگاه برتر نظامی اسرائیل در خاورمیانه را تضعیف می‌کند.

تلاقی سیاست‌های امریکا و اسرائیل می‌تواند به ضرر هر دو تمام شود. سخنرانی پمپئو در کنوانسیون جمهوری‌خواهان، حتماً ضربه دیگری بر روابط بین‌الملل وارد خواهد ساخت. این سخنرانی در داخل امریکا هم یقیناً به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد، چون آن حمایت دو حزبی را که همیشه مهم‌ترین دارایی استراتژیک اسرائیل محسوب شده است، از بین خواهد برد.

امریکا پیش از آنکه بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد، عموماً تأکید داشت که فرجام این شهر باید در مذاکرات فیمابین اسرائیل و فلسطینیان تعیین شود. فلسطینیان نیمه شرقی بیت‌المقدس را متعلق به خود می‌دانند و می‌گویند که اگر در آینده یک حکومت مستقل فلسطینی تأسیس شود این نیمه پایتخت آن خواهد بود. اسرائیل بیت‌المقدس را طی جنگ سال ۱۹۶۷ از اردن تصرف کرد. بعد از این اقدام دولت ترامپ، فلسطینیان تماس خود را با واشنگتن قطع و طرح ترامپ موسوم به «معامله قرن» برای حل مناقشه خاورمیانه را هم رد کردند. فلسطینیان می‌گویند که این طرح کاملاً یکجانبه و به نفع اسرائیل است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار