کرمانشاهی‌ها می‌توانند تست کرونا با تعرفه دولتی بدهند
کد خبر: 1017097
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gan
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۰
ورود کرونا به کشور مشکلات و معضلات بی‌شماری به همراه داشت از تعطیلی کار‌ها و مشاغل گرفته تا استرس و سردرگمی‌هایی که مردم نمی‌دانند آلوده به این ویروس شده‌اند یا نه. هر چند اعلام شده بود که تست کرونا در بیشتر مراکز درمانی استان‌ها گرفته می‌شود، اما خبر‌ها حکایت از قیمت بالای این تست و بعضاً دقیق نبودن جواب‌ها داشت. با این حال روز گذشته مدیرگروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه از شروع انجام تست کرونا برای افراد متقاضی با تعرفه مصوب دولتی ۲۳۰ هزار تومانی خبر داد. تست‌هایی که برای افراد و گروه‌های در معرض خطر انجام آن رایگان اعلام شده است.
حوریه ملکی
سرویس ایران جوان آنلاین: انجام تست کرونا بخصوص برای خانواده‌های متوسط و نیازمند تقریباً غیر ممکن است. از بسیاری از استان‌ها خبر می‌رسد که انجام آزمایش اصلی و تهیه برخی دارو‌های تجویز شده برای افراد مشکوک به کرونا رقمی بین ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان هزینه دربر دارد. همین مسئله موجب شده تا افراد زیادی از مراجعه به مراکز درمانی و دادن تست خودداری کنند. با اینکه بعضی مسئولان هم از انجام تست‌های رایگان در برخی مراکز درمانی خبر می‌دهند، اما در عمل چنین اقدامی آنقدر کم بود که مشخص نشد کجا و چطور تست‌ها گرفته می‌شد. حالا در کرمانشاه کاری شروع شده که می‌تواند کمک شایانی در جهت مشخص شدن افراد مبتلا به کرونا و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از شیوع این ویروس در استان باشد.

آمادگی برای گرفتن روزی ۱۰۰۰ تست

روز گذشته مدیرگروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه از شروع انجام تست کرونا برای افراد متقاضی با تعرفه مصوب دولتی ۲۳۰ هزار تومانی خبر داد و با اشاره به اینکه تست کرونا برای افراد و گروه‌های در معرض خطر به صورت رایگان انجام می‌شود، گفت: «هم اکنون از سالمندان بالای ۶۰ سال، افراد مبتلا به انواع بیماری‌های زمینه‌ای و نیز زنان بارداری که دارای «علامت» باشند، تست کرونا به‌صورت رایگان گرفته می‌شود.» دکتر سارا شاه آبادی ادامه داد: «این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز ۱۲ ساعته سطح استان نسبت به انجام این تست اقدام کنند که معمولاً ۲۴ ساعت بعد جواب آن داده می‌شود.» به گفته این مسئول، در حال حاضر روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تست کرونا در سطح استان از این افراد گرفته می‌شود. مدیرگروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به شروع تست‌گیری از سایر افراد تصریح کرد: «افرادی که متقاضی انجام تست کرونا باشند می‌توانند با پرداخت تعرفه دولتی این تست را انجام دهند که رقم آن ۲۳۰ هزار تومان است و افراد با مراجعه به مراکز مشخص شده می‌توانند از وضعیت خود آگاه شوند.» شاه‌آبادی با بیان اینکه با افزایش متقاضیان به نظر می‌رسد بتوان تا روزانه هزار تست را برای افراد انجام داد، یادآور شد: «محدودیتی برای افراد در انجام این تست وجود ندارد و از همه متقاضیان دارای علامت و بی‌علامت تست گرفته می‌شود.» مدیرگروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: «در حال حاضر ۱۷ مرکز ۱۲ ساعته در سطح استان فعال است و انجام تست کرونا با تعرفه دولتی فقط در این مراکز انجام می‌شود.»

کمبود ماسک و دستکش در خراسان‌شمالی

در مقابل کرمانشاه که توانسته امکانات انجام تست کرونا برای تمام شهروندانش را آماده کند ولی خراسان‌شمالی هنوز هم با کمبود ماسک و دستکش استریل با قیمت مصوب در داروخانه‌ها مواجه است که به یکی از دغدغه‌های داروسازان استان تبدیل شده است. یکی از داروسازان این استان به روش‌های تأمین ماسک و دستکش‌های مذکور در داروخانه‌ها اشاره کرده و می‌گوید: «بخشی از ماسک‌ها از طریق شرکت‌های پخش که زیر نظر سازمان غذا و دارو هستند توزیع و مقداری نیز از طریق شرکت‌های پخش لوازم آرایشی و بهداشتی از طریق شرکت‌های پخش زیر نظر سازمان غذا و دارو با قیمت مصوب توزیع می‌شوند، اما تعداد آن‌ها کم است و حتی کفاف کارکنان خود داروخانه را هم نمی‌دهد.» از مشکلات دیگر این است که دستکش‌های توزیعی از سوی شرکت‌های پخش آرایشی و بهداشتی از قیمت مصوب بالاتر است و داروخانه‌ها نیز نمی‌توانند آن را با قیمت بیشتر از قیمت مصوب خریداری کنند. همین امر سبب می‌شود تا گاهی اوقات ماسک در داروخانه موجود نباشد و این امر برای آن‌ها خوب نیست چراکه مردم انتظار دارند در داروخانه ماسک وجود داشته باشد و از آنجا خریداری کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار