صعود مجدد بورس و فرابورس
کد خبر: 1017081
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GaX
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
شاخص کل بورس تهران در روز گذشته با رشد ۶۸ هزار واحدی به طور مجدد در کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد قرار گرفت و شاخص کل بازار فرابورس نیز با رشد ۶۴۹ واحدی به رقم ۱۸ هزار‌و‌۱۶۰ واحد رسید، ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۱۸۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در بورس در حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان مبادله کردند و در فرابورس نیز ارزش مبادلات به ۶ هزار‌و ۵۰۸‌میلیارد تومان رسید.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: بازار سرمایه که مدتی در اصلاح عمیق به سر می‌برد، طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری به‌طور مجدد روند صعودی را تجربه کرد، به طوری که تنها در روز گذشته مجموع ارزش مبادلات روزانه دو بازار بورس و فرابورس در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بود. در این بین، در شرایطی که اصلاح اخیر بازار به سرمایه‌گذاران شوک وارد کرد، ولی کارشناسان اصلاح فوق را طبیعی ارزیابی کردند و مدعی هستند که نقش تأمین مالی بورس در اقتصاد ایران باید از ۱۰ به ۵۰ درصد برسد. وزیر اقتصاد نیز با بیان اینکه بازار سرمایه می‌تواند کریدور سوم تأمین مالی اقتصاد ایران باشد، گفت: سیاست دولت، صیانت از بازار سرمایه است صیانت معنی خاصی دارد و نباید با تضمین اشتباه گرفته شود، اما بازار سرمایه محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری خرد و تأمین مالی بنگاه‌ها می‌باشد، در عین حال روز گذشته صندوق دارا دوم پذیره‌نویسی را شروع کرد که می‌تواند هم در توزیع ثروت نقش داشته‌باشد و هم اینکه برای دولت تأمین مالی ده‌ها هزار میلیارد تومانی کند.

شاخص کل بورس تهران در روز گذشته با رشد ۶۸ هزار واحدی به طور مجدد در کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد قرار گرفت و شاخص کل بازار فرابورس نیز با رشد ۶۴۹ واحدی به رقم ۱۸ هزار‌و‌۱۶۰ واحد رسید، ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۱۸۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در بورس در حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان مبادله کردند و در فرابورس نیز ارزش مبادلات به ۶ هزار‌و ۵۰۸‌میلیارد تومان رسید.

بورس اوراق بهادار تهران که در روز‌های قبل تحت‌تأثیر رفتار هیجانی معامله‌گران دچار ریزش شدید شده‌بود، از روز گذشته روند رو به رشد را شروع کرده و امروز هم در پایان معاملات شاخص کل با افزایش ۶۸ هزار و ۷۲۲ واحد به رقم یک میلیون و ۷۱۸ هزار و ۷۶۶ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن با افزایش ۱۱ هزار و ۹۹ واحد به رقم ۴۶۶ هزار و ۹۵۶ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به ۶ میلیون‌و‌۴۳۳ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۵ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۹۳۵ هزار معامله و به ارزش ۸ هزار و ۶۵۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همچنین در فرابورس ایران ارزش معاملات به ۶ هزار و ۵۰۸ میلیارد تومان رسید که در مجموع ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به بیش از ۱۵ هزار‌و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده‌است.

روز گذشته همچنین صندوق دارا دوم یا صندوق پالایشی یکم در نماد پالایش در بورس تهران عرضه شد و سهامداران امکان این را دارند که از طریق درگاه کارگزاری خود تا سقف ۵ میلیون تومان یعنی ۵۰۰ واحد ۱۰ هزار تومانی از این صندوق خریداری کنند. همچنین کسانی که کد بورسی ندارند با داشتن کد ملی از درگاه‌های الکترونیکی همه بانک‌های کشور می‌توانند به خرید واحد‌های صندوق پالایشی یکم یا همان دارا دوم تا سقف ۵ میلیون تومان از پنجم شهریور تا ۱۹ شهریور اقدام به خرید کنند.

دولت اعلام کرده واحد‌های این صندوق پالایشی حداقل با ۲۰ درصد تخفیف به دارندگان کد ملی ایرانی واگذار می‌شود. در حالی که ارزش امروز سهام چهار پالایشگاه حاضر در این صندوق یعنی پالایشگاه نفت تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس امروز در مجموع بیش از ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است؛ یعنی برای خریداران واحد‌های این صندوق بیش از ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده‌است.
 
سرمایه‌گذاران بازار سرمایه حوصله به خرج دهند

فرهاد دژپسند روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که سیاست دولت برای هدایت بازار بورس چیست، اظهار کرد: دولت اعتقاد دارد که یکی از محیط‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری دارندگان سپرده‌های خرد بازار سرمایه است. این بازار هم اینگونه نیست که به صورت کوتاه‌مدت به آن نگاه کنیم. این بازار می‌تواند از جهات گوناگون برای اقتصاد مؤثر باشد، به این دلیل که مأمن خوبی برای نگهداری پس‌انداز‌ها و تأمین مالی بنگاه‌هاست.

وی افزود: ما در بازار سرمایه هم از نظر روش تنوع داریم و هم محیطی ایجاد می‌کند که سرمایه‌ها از جامعه به سمتی برود که تولید به همراه داشته باشد و عرضه افزایش یابد و به تبع آن صادرات بیشتر می‌شود. وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه سیاست دولت صیانت از بازار سرمایه است، گفت: صیانت معنی خاصی دارد و نباید با تضمین اشتباه گرفته‌شود. امروز دارا دوم پذیره‌نویسی را شروع کرده‌است و هرکس اگر ۵ میلیون تومان از آن بخرد، ۲۰ درصد تخفیف شامل حالش می‌شود و یک میلیون تومان از ثروت بهره‌مند می‌شود و به سمت عادلانه کردن توزیع ثروت حرکت می‌کنیم.

دژپسند با طرح این پرسش که آیا کسانی که دارا اول را خریداری کردند، امکان خرید دارا دوم به همان میزان را دارند، اظهار کرد: بله، می‌توانند خرید کنند، اما سقف تخفیف مشخص است. بنابراین کسانی که در صندوق دارا اول ۲ میلیون تومان خریده‌بودند، اینجا هم می‌توانند ۳ میلیون تومان با تخفیف خریداری کنند و بیش از آن دیگر تخفیفی نیست.

وی تصریح کرد: بنابراین دولت اگر به دنبال درآمدزایی برای خودش بود نباید ۲۰ درصد تخفیف در نظر می‌گرفت، دولت برای اینکه کار فراگیری برای مشارکت در اقتصاد و توزیع ثروت انجام شود این مسیر را پیش گرفت. وزیر اقتصاد تأکید کرد: کسانی که می‌خواهند برای بازار سرمایه بیایند باید حوصله به خرج دهند و نگذارند که دیگران از کم‌حوصلگی‌شان سوءاستفاده کنند.

دژپسند با اشاره به تحولات اخیر بازار سرمایه تصریح کرد: موارد زیادی بر این بازار تأثیر می‌گذارد و لزوماً متأثر از صندوق دارا دوم نیست، هر چند که حتماً تغییراتی به نفع افزایش امید در بازار ایجاد می‌کند، اما عوامل دیگری هم دخیل است و هرچه به سمت ثبات برویم، بازار سرمایه وضعیت بهتری خواهد داشت. وی یادآور شد: پایدار شدن وضعیت بازار سرمایه یک حالت فزاینده مستمر نیست، اما امیدواریم در همین سمت حرکت کند. وی گفت: ۱۰ صندوق پروژه را تا پایان شهریور در بورس عرضه خواهیم کرد. وزیر اقتصاد بیان کرد: شناوری صندوق‌های بازنشستگی ۱۰ درصد است و ما مصوبه داده‌ایم که به ۲۵ درصد برسانیم. برای عرضه سهامی عام هم برنامه نوشته‌ایم و به بورس تحویل داده‌ایم.

بازار سرمایه در میان‌مدت بسیار خوب خواهد بود

این مقام مسئول تأکید کرد: برای استفاده بهینه از بازار بورس باید حداقل بازه زمانی یک سال را در نظر بگیریم. وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اقتصاد ایران به کریدور سوم تأمین مالی نیازمند است و بازار سرمایه این امر را محقق می‌کند. اگر بخواهیم شفافیت و رقابتی کردن محیط را پیگیری کنیم، بورس بهترین جایگاه است.

آزادسازی سهام عدالت عمق بازار سرمایه را افزایش داد

رئیس شورای عالی بورس بیان کرد: آزادسازی سهام عدالت، عمق بازار سرمایه را افزایش داد و به عبارتی این بازار روان‌تر شد. ۴۰ درصد سهامداران عدالت روش مدیریت مستقیم را انتخاب کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار