اشتغالزایی برای ۳۰۰ هزار نفر با اجرای بزرگ‌ترین طرح کشاورزی ایران در خوزستان
کد خبر: 1016933
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GY9
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر با اشاره به اشتغال هزاران نفر از افراد بومی و غیربومی استان در فاز نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان می‌گوید: نگرانی ما از این بابت است که با بسته‌شدن پرونده فاز نخست، نیرو‌های فعال در این پروژه بیکار شوند، اما با اجرای سریع فاز دوم، پیمانکاران و کارگران بار دیگر مشغول به کار می‌شوند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در استان خوزستان در سال ۷۵ با عنایت رهبری و تخصیص بودجه از صندوق توسعه ملی با چند سال تأخیر شروع به کار کرد. این طرح در ابتدا با انتقاداتی همراه بود، اما اجرای آن موجب افزایش تولید محصولات کشاورزی و ایجاد صد‌ها هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمسقیم شد. روز عید قربان مقام معظم رهبری در بیانات خود به احیای زمین‌های کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام در دوران تحریم اشاره کردند و فرمودند: «کار‌هایی انجام گرفته مانند طرح‌های عظیم احیای اراضی خوزستان و ایلام که یکی از کار‌های مهم است؛ من نمی‌دانم این‌ها چقدر تبلیغ شده، چقدر به مردم گفته شده، کار‌های بزرگی انجام گرفت. در احیای زمین‌های نیازمند زهکشی در ایلام و در خوزستان، عمدتاً در خوزستان و مقداری در ایلام؛ زمین‌های زیادی احیا شد و مورد استفاده قرار گرفت. این کار‌ها همه در دوران تحریم انجام گرفت.»

این طرح بزرگ‌ترین طرح کشاورزی تاریخ کشور با گستردگی بالا از نظر سطح زیر‌کشت، تعداد خانوار تحت‌پوشش و همچنین حجم اعتبار تخصیصی (۱۸ برابر تمام اعتبارات حوزه کشاورزی در ۵۰ سال گذشته) است. با اجرای فاز یک و دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، خوزستان می‌تواند ۵/۹ میلیون تن محصول به تولیدات کشاورزی کشور اضافه کند و حدود ۸۰۰میلیون مترمکعب آب کشاورزی با اجرای این طرح صرفه‌جویی می‌شود. همچنین افزایش بهره‌وری آب، افزایش تولید و درآمد کشاورزان، اشتغالزایی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، گسترش امنیت اجتماعی، توسعه شاخص‌های اجتماعی و حمایت از صنایع داخلی را از اهداف اجرای طرح بود، اما شرایط اعتباری کشور، خشکسالی و پراکندگی زمین‌های طرح سبب شد، طرح ۸۰۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری به ۵۵۰ هزار هکتار کاهش پیدا کند؛ بعد از آن نیز به دلیل کمبود منابع آبی طرح به دو فاز تقسیم شد که در فاز اول ۳۳۰ هزار هکتار و در فاز دوم ۲۲۰ هزار هکتار مطرح شد.

آغاز فاز دوم در انتظار بودجه

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر می‌گوید: با توجه به مصوبه دولت در سال ۹۶ برای اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰هکتاری، پیگیری‌های متعددی انجام و برای موضوع تخصیص آب، زمان زیادی طی شد. در این مصوبه، تخصیص آب در قالب پروژه‌های عمرانی به وزارت نیرو محول شده است. در حال حاضر آب مورد نیاز ۲۲۵ هزار هکتار از ۲۵۵ هزار هکتار، تعیین تکلیف شده و ۳۰ هزار هکتار باقیمانده نیز در حال نهایی شدن است و تعیین تکلیف خواهد شد. مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر با بیان اینکه در فاز نخست اجرای این طرح میزان اشتغال به صورت مستقیم حدود ۷۹ هزار نفر بوده است، عنوان کرد: در دوره اجرای این طرح بیش از ۵۶۰ قرارداد پیمانکاری، تولیدکننده و مشاوره منعقد شده بود. در طول اجرای طرح نیز ۹ هزار و ۳۰۰ نفر مشغول به کار بودند. با پایان فاز نخست این طرح زمینه اشتغال مستقیم ۷۹ هزار نفر و اشتغال غیرمستقیم ۸۲ هزار نفر فراهم شده است. همچنین با اجرای کامل این طرح، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۳۰۰ هزار نفر فراهم می‌شود. از نتایج این طرح نیز ۵ /۹ میلیون تن افزایش محصولات کشاورزی و ۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش درآمد در سال است.
 
صالحی‌نژاد بیان کرد: استفاده از فاینانس خارجی نیز مدنظر و پیگیری‌ها در حال انجام است. در این زمینه باید مصوبه شورای اقتصاد را بگیریم. امکان استفاده از سرمایه‌گذار داخلی نیز وجود دارد که یکی دو سرمایه‌گذار داخلی شناسایی شده‌اند و اگر به نتیجه برسد از این ظرفیت برای تأمین اعتبار استفاده می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار