ساخت نخستین توربین بخار ایرانی در اوج تحریم
کد خبر: 1015586
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GCQ
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
یک شرکت دانش‌بنیان با اتکا به پژوهشگران دانشگاهی موفق‌شده نخستین توربین بخار ایرانی را در اوج تحریم‌ها طراحی و تولید کند. این توربین‌ها برای صنایع حیاتی کشور بسیار پرکاربرد است؛ از لحاظ کیفیت هم قابل‌رقابت با نمونه‌های اروپایی و امریکایی است و کاربردی شدن آن در صنایع از خروج ارز جلوگیری خواهد کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: مرتضی توسلی، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان، توربین‌های بخار را از تجهیزات راهبردی در صنعت به ویژه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی دانست و گفت: با اعمال تحریم‌ها، تأمین قطعات و تجهیزات در این صنعت حیاتی و مادر با مشکلات اساسی مواجه شد و بر این اساس با هدف بومی‌سازی طراحی و ساخت توربین‌های بخار بالای سه مگاوات طرح تحقیقاتی را تعریف و اجرایی کردیم.

توسلی با بیان اینکه در ابتدای تولید این توربین‌ها از طریق مهندسی معکوس اقدام کردیم، ادامه داد: این توربین‌ها دارای کاربرد‌های فراوان در صنایع گوناگون است و در کنار آن دانش طراحی و ساخت توربین‌های بخار بومی شد، به نحوی که هم اکنون طراحی و ساخت توربین‌های تولیدی شرکت ما به طور کامل توسط کارشناسان داخلی شرکت انجام می‌شود. کیفیت توربین‌های بخار بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورت خاموش شدن صنایع مادر بسیاری از صنایع کشور نیز با مشکل تولید و تأمین مواد اولیه مواجه خواهند بود.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان در مورد ویژگی‌های توربین‌های بخار تولید شده، خاطر نشان کرد: این توربین‌ها ۱۰ مگاواتی هستند و قرار است تا پایان سال ۱۰۳ دستگاه توربین بسازیم که به لحاظ کیفیت قابل‌رقابت با نمونه‌های اروپایی و امریکایی است. ساخت این دستگاه از پیچیدگی بالایی مانند ساخت هواپیما برخوردار است که ما با اتکا به نیروی متخصص فنی و مهندسی خود از دانشگاه‌های امیرکبیر، خواجه نصیر و دانشگاه شریف ساخت آن را محقق کرده‌ایم.

توسلی تأکید کرد: در صورت ایجاد فضای تولید و اعتماد پتروشیمی‌های کشور به توربین‌های ساخت داخل می‌توانیم سالانه ۱۵۰ دستگاه توربین بخار در دو شیفت کاری تولید کنیم که در رقابت با توربین‌های بخار شرکت زیمنس هیچ نقصانی نداشته و به فرایند تولید کمک می‌کند. با وجود توانایی بالای شرکت در ساخت توربین‌های بخار ما همچنان نیازمند حمایت بیشتر مصرف‌کنندگان به استفاده از ساخت داخل هستیم.

توسلی در مورد مزیت محصول تولید‌شده در این شرکت نسبت به مشابه خارجی آن گفت: به دلیل آنکه این محصولات به صورت خاص طراحی و ساخته می‌شوند، قیمت کاملاً بستگی به شرایط پروژه و طراحی و ساخت دارد، اما به صورت عمومی قیمت محصولات ما در محدوده پایین‌تری از مشابه خارجی قرار دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار