درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی دولت از صندوق دارادوم!
کد خبر: 1015427
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G9r
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
نگاهی به میزان و ارزش سهام چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان نشان می‌دهد دولت می‌تواند از محل فروش سهام این شرکت‌ها بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش مهر، خرداد سال گذشته ارزش پالایشگاه اصفهان ۲۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، پالایشگاه تبریز ۲/۹ هزار میلیارد تومان، پالایشگاه بندرعباس ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و پالایشگاه تهران ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که در مرداد ۹۹ با رشد فوق‌العاده‌ای مواجه شده‌اند. پالایشگاه اصفهان هم با افزایش ۲۱۶ هزار میلیارد تومانی ارزش بازارش به رقم ۲۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. پالایشگاه تهران هم با پرشی ۱۸۶ هزار میلیارد تومانی نسبت به سال گذشته به عدد ۲۰۴ هزار میلیارد تومان دست یافته است.

ارزش بازار پالایشگاه بندرعباس هم به رقم ۱۴۷ هزار میلیارد تومان و شرکت پالایش نفت تبریز نیز به ۵۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. این افزایش به معنای درآمد بیشتر دولت در واگذاری سهام خود در این پالایشگاه‌هاست که نسبت به سال گذشته حدوداً هشت برابر شده است. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نمایندگی از دولت، بخشی از سهام شرکت‌های پالایشی را در دست دارد. سهم این شرکت دولتی در پالایشگاه اصفهان ۷۵/ ۱۳ درصد معادل ۷میلیارد سهم، پالایشگاه تهران ۸۵ /۱۵ درصد معادل ۷میلیارد سهم، پالایشگاه بندرعباس ۶۶ /۱۶ درصد معادل ۵ میلیارد سهم و پالایشگاه تبریز نیز ۱۴۱ /۱۶ درصد معادل ۲ میلیارد سهم است. از نظر ارزشی، سهام پالایشگاه‌های تهران و اصفهان از ارزش بیشتری برای دولت برخوردار است و شاید بتوان یکی از دلایل علاقه حقیقی‌ها به این دو شرکت را همین مسئله دانست. نگاهی به ارزش بازار و محاسبه سهم دولت از ارزش بازار این شرکت‌ها نشان می‌دهد در صورت واگذاری سهام این شرکت‌ها (بدون محاسبه تخفیف ۲۰ درصدی)، دولت بیش از ۹۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد.

اگر دولت در بهار سال گذشته سهام این چهار پالایشگاه را واگذار می‌کرد، کمتر از ۱۲‌هزار میلیارد تومان درآمد به دست می‌آورد که اکنون با توجه به رشد بازاری این شرکت‌ها، درآمدی حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان کسب می‌کند که البته این رقم با توجه به تغییرات قیمتی سهام طی روز‌های آینده ممکن است کاهش یا افزایش یابد، اما به نظر می‌رسد کف این درآمد برای دولت در صورت مثبت بودن سهام پالایشی و کسر ۲۰ درصد از قیمت میانگین یک ماهه تا روز پذیره‌نویسی، ۹۰ هزار میلیارد تومان است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار