عزاداری بی‌بدیل با رعایت پروتکل‌های بهداشتی
کد خبر: 1015421
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G9l
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
تاخت و تاز کرونا در کشور همچنان ادامه دارد. طی ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه ۲۵ مرداد ماه، ۲ هزار و ۲۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۴۳ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۴۱ هزار و ۷۰ رسید.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: با نزدیک شدن به ماه محرم و ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، دستورالعمل‌های بهداشتی برای برپایی عزاداری با شکوه با رعایت سلامت عزاداران حسینی تدوین و ابلاغ شده‌است. روز گذشته هم رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به این دستورالعمل‌ها تأکید کرد:

«عاشورا باید زنده باشد و مراسم عزاداری هم باید زنده بماند، ولی دستورالعمل‌ها هم باید رعایت شود. همه دستورالعمل‌ها که با همکاری وزارت بهداشت، مسئولان، علما، سازمان‌های تبلیغی و همه کسانی که در محرم مسئولیت فرهنگی را بر عهده دارند، تدوین شده‌است.» علاوه بر این، وزیر بهداشت هم در نامه‌ای خطاب به مردم کشورمان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در عمل به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم خواسته «آن‌گونه که رهبر فرزانه مان فرمودند با رعایت صددرصد شیوه‌نامه‌ها، الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی (ع) به‌پا کنیم و نگذاریم هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند.»

تاخت و تاز کرونا در کشور همچنان ادامه دارد. طی ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه ۲۵ مرداد ماه، ۲ هزار و ۲۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۴۳ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۴۱ هزار و ۷۰ رسید. در همین زمان، ۱۶۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری تاکنون به ۱۹ هزار و ۴۹۲ نفر رسید. همچنین ۳هزارو۹۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۲۹۵ هزار و ۶۳۰ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار هستند، از زرد شدن تنها نقطه سبز کشور خبر داد و افزود: «هم اکنون پنج شهر استان هرمزگان شامل کیش، پارسیان، جاسک، قشم و میناب در وضعیت قرمز کرونا هستند و شهرستان بندرلنگه در وضعیت هشدار است؛ البته جزیره ابوموسی این استان که تنها منطقه سبز و بدون کرونا در ایران بود، هفته گذشته زرد شد.»

کنکور برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از روند نزولی کرونا در بسیاری از استان‌ها خبر داد.

رئیس‌جمهور درباره وضعیت برگزاری کنکور سراسری گفت: «نمی‌توانیم سرنوشت میلیون‌ها نفر چه دانش‌آموز و چه خانواده‌هایشان را در ابهام قرار دهیم، امروز بگویند کنکور است و فردا بگویند نیست؛ تصمیم این است که کنکور اجرا و پیاده شود و این را وزارت علوم ما اعلام کرده‌است و در ستاد ملی هم بحث شده‌بود که کنکور با رعایت همه موارد بهداشتی اجرا شود. همه مردم در خیابان راه می‌روند، خانه اقوام می‌روند، سوار اتوبوس می‌شوند، این‌ها را نمی‌گوییم تعطیل کنیم، بعد بحث می‌کنیم کنکور باشد یا نباشد، چطور مغازه و پاساژ باز است؟»

وی با اشاره به مباحث مطروحه در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «امروز بحث ما این بود اگر کسی تخلف کرد، چگونه با او برخورد کنیم؛ باید با فردی که در سیستم اداری، یا اصناف یا در جامعه مرتکب تخلف می‌شود، برخورد شود. برخی مجازات‌ها این تصویب و ابلاغ شد و این مجازات‌ها در بخش‌های ادارات، اصناف و جامعه است؛ این مجازات همچنین برای اماکن سربسته در جامعه است و تجمعات دینی هم خواهد بود.»

عزاداری با رعایت پروتکل باید زنده بماند

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید برای ماه محرم نیز پروتکل‌ها همین‌طور مراعات شود، اظهار داشت: «کم‌کم وارد محرم می‌شویم و جمعه این هفته روز اول محرم است و این فضا هم برای ما مهم است و مردم ما عشق به امام حسین (ع) دارند و عزاداری برای مردم ما مهم است. عاشورا باید زنده باشد و مراسم عزاداری هم باید زنده بماند، ولی دستورالعمل‌ها هم باید رعایت شود. همه دستورالعمل‌ها که با همکاری وزارت بهداشت، مسئولان، علما، سازمان‌های تبلیغی و همه کسانی که در محرم مسئولیت فرهنگی را بر عهده دارند، تدوین شده‌است.»

روحانی با بیان اینکه صدا و سیما و فضای مجازی باید در محرم امسال کمک کنند، تصریح کرد: «همان‌طور که در ماه رمضان کمک کردند و بسیاری از مراسمات که امکان نبود به شکل قبلی پر ازدحام برگزار شود، با فاصله و رعایت پروتکل‌ها برگزار و پخش زنده هم انجام می‌شد و مردم نیز استفاده می‌کردند و معنویت حاکم بود. ان‌شاءالله امسال نیز با همان دقت با همکاری با یکدیگر هم می‌توانیم کنکور خوب و بدون مشکل اجرا کنیم و هم می‌توانیم محرمی خوب و بدون مشکلی داشته‌باشیم، به شرطی که پروتکل‌ها را رعایت کنیم.»

شور و شعور حسینی را در هم آمیزیم

سعید نمکی، وزیر بهداشت هم در نامه‌ای خطاب به همه مردم ایران از مردم و عشاق اهل‌بیت خواست تا باز هم حماسه‌ای بی‌نظیر و در شأن ملت هوشمند ایران بزرگ خلق کنند.

در بخشی از این نامه آمده‌است: «بر سر آنیم که صدای مظلومیت، شجاعت و آزادگی شهدای کربلا را از همه مناره‌ها و گلدسته‌ها برآوریم و پرچم عزای حسینی را بر سردر همه خانه‌ها در هر کوچه و برزن بیاویزیم، اما بنا نداریم حتی یکی از عاشقان اهل‌بیت را با تنِ تب‌دار و آلوده به ویروس از مجلس عزای حسین (ع) روانه جامعه سازیم تا خدای‌نکرده انبوهی را بیمار و بار مراکز درمانی را افزون نماید.

می‌خواهیم آن‌گونه که رهبر فرزانه‌مان فرمودند با رعایت صددرصد شیوه‌نامه‌ها با بزرگداشت باشکوه حماسه کربلا و عاشورا، الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به‌پا کنیم و نگذاریم هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند.»

نمکی با اشاره به خستگی کادر درمان و درخواست عاجزانه آن‌ها از مردم برای رعایت اصول بهداشتی آورده‌است: «ماه‌هاست در شرایط بسیار سخت به مبتلایان ویروس کرونا خدمت می‌کنند تا همراهی شان کنید که بار دیگر و خدای‌ناکرده با سهل‌انگاری مکرر، بارشان را سنگین‌تر نکنیم. آن‌ها پس از ماه‌ها تلاش نفسگیر گرچه مشتاق خدمتگزاری بی‌وقفه اند، ولی نگرانند که در صورت ایجاد موج جدید، خستگی، بیماری و واماندن کادر بهداشت و درمان از خدمت، مشکل‌آفرین شود. آن‌ها نیازمند تجدید قوایند تا در صورت بروز موج پاییزی احتمالی بتوانند انجام وظیفه کنند.»

ماجرای پیش‌فروش مجازی واکسن کرونا

واکسن کرونا هنوز تأییدیه‌های کاملش را نگرفته در فضای مجازی پیش‌فروش می‌شود! این آگهی موجب ابهامات متعددی شد، اما ظاهراً کل ماجرا حکایت شیادانی است که به هر بهانه‌ای به دنبال کلاه گذاشتن بر سر مردم هستند. محمد‌رضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در این باره اینگونه توضیح داد: «سازمان غذا و دارو تنها سازمانی است که برای تأیید این واکسن در ایران مجوز می‌دهد، تاکنون هیچ مجوزی برای واکسن کرونا در ایران صادر نشده‌است و اگر در جایی یا سایتی تبلیغاتی درباره پیش‌فروش این واکسن وجود دارد، قطعاً کلاهبرداری است. واکسن ایرانی کرونا فاز حیوانی را طی کرده و چند شرکت دانش‌بنیان نیز برای تولید ماده اولیه این واکسن اقدام کرده‌است. اگر میزان تولید واکسن روسی تا قبل از تولید واکسن ایرانی بالا برود و این واکسن مورد تأیید قرار بگیرد برای واردات آن اقدام می‌کنیم.»

وی از مردم خواست به تبلیغات توجه نکنند. به گفته رئیس سازمان غذا و دارو پروژه تولید واکسن کرونا در کشور ما نیز در حال پیگیری است و فاز حیوانی را طی کرده‌است. شانه ساز درباره تأمین واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: «امسال پنج تا هفت برابر سال‌های گذشته واکسن آنفلوآنزا از شرکت‌های معتبر تولید‌کننده این واکسن وارد می‌کنیم، اولین محموله واکسن آنفلوآنزا شهریور وارد کشور می‌شود و برای تأمین این واکسن نگرانی نداریم، بخشی از این واکسن برای کادر بهداشتی و درمانی توزیع می‌شود و بخشی نیز وارد بازار می‌شود. امیدواریم واکسن آنفلوآنزای ایرانی نیز پاییز تولید شود و بتواند بخشی از نیاز کشور را پاسخ دهد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار