بازگشت ۲/ ۱ میلیارد دلار ارز صادراتی به بیت‌المال
کد خبر: 1014416
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FtY
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
غلامحسین اسماعیلی در یک گفت‌وگوی رادیویی از بازگشت بخش قابل توجهی از اموال بیت‌المال، دستگیری یکی از مدیران باشگاه پرسپولیس و عفو گسترده زندانیان سخن گفت. سخنگوی قوه قضائیه هشدار داد، برخی از کسانی که ارز ناشی از صادرات را برنگردانده‌اند، شرکت‌های صوری و کاغذی بودند و در دادن مجوز صادرات به آن‌ها دقت لازم نشده است.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با رادیو تهران با اشاره به عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به مناسبت اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: در سیاست کیفری نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران هدف از مجازات اصلاح مجرمان و جامعه‌پذیری بزهکاران است. بر همین اساس در قوه قضائیه کمیسیون‌هایی به عنوان کمیسیون عفو و بخشودگی در تمامی استان‌ها و ستاد قوه قضائیه تشکیل شده و توسط تیم‌های کارشناسی، وضعیت محکومان در دوران تحمل مجازات را بررسی می‌کنند.

تخفیف مجازات استثنایی در ایران

وی ادامه داد: اعضای این کمیسیون به محض اینکه به این نتیجه رسیدند که محکوم، شرایط بازگشت به جامعه را دارد برای او پیشنهاد عفو تنظیم می‌کنند و در کمیسیون‌های کارشناسی بررسی و محضر مقام معظم رهبری تقدیم می‌شود، ایشان هم بر اساس پیشنهادات کارشناسی در هر مرحله گروهی از محکومان را مشمول عفو و رأفت اسلامی قرار می‌دهند.

اسماعیلی یادآور شد: مدعی هستیم در هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران محکومان مشمول عفو و تخفیف مجازات قرار نمی‌گیرند.

وی افزود: سیاست ما بر این است آنگاه که مطلع شدیم فرد، اصلاح شده حتی قبل از آنکه میزان مجازات مندرج در حکم دادگاه را تحمل کرده باشد، برای وی پیشنهاد عفو تنظیم می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: به مناسبت عید فرخنده غدیر هم بیش از ۲ هزار نفر از محکومان برای عفو به محضر رهبر انقلاب پیشنهاد شد که ایشان هم آن‌ها را مورد عفو قرار دادند.

اسماعیلی با تبریک روز خبرنگار، با بیان اینکه جامعه خبرنگاران می‌توانند بهترین گزارشگران فساد باشند، ادامه داد: از این کار استقبال می‌کنیم و مورد تشویق، حمایت و قدردانی قرار می‌گیرند، البته این موضوع را برای همه شهروندان در نظر گرفته‌ایم.

وی تصریح کرد: این ارتباط سیستمی از قبل وجود داشته که تقویت شده است و جامعه خبرنگاران علاوه بر تمامی درگاه‌های موجود می‌توانند به دلیل ارتباطشان با مرکز رسانه قوه قضائیه، مطالب مورد نظر را به این مرکز انتقال دهند تا همکاران رسانه‌ای این مرکز آن را به مقامات مسئول انتقال دهند.

وی بیان داشت: موضوع حقوق عامه به ویژه در ارتباط با اراضی ملی و منابع طبیعی جزو اولویت‌های قوه قضائیه قرار گرفته است و همه بخش‌های حاکمیت در سه قوه پای کار آمده‌اند تا از این حقوق حراست و حفاظت کنند.

بازداشت ارزخورها!

سخنگوی قوه قضائیه افزود: لواسان یک نماد است و در هر شهری مناطق مشابهی همانند لواسان است که شناسایی می‌شوند و این موضوع در دستور کار قرار می‌گیرد.

اسماعیلی در ارتباط با تقاضای برخی در ارتباط با مورد عفو قرار گرفتن محکومان جاسوسی در پوشش فعالان محیط زیستی به مناسبت عید غدیر، یادآور شد: عفو، یک امکان برای همه مجرمان و محکومان است و بستگی به نحوه رفتار محکومان در حبس دارد. در عفو یک نفر از آن‌ها مورد عفو قرار گرفت. در دوره‌های گذشته محکومان امنیتی کمتر مورد توجه قرار می‌گرفتند و معمولاً برای آن‌ها پیشنهاد عفو نمی‌شد، اما در دوره جدید به محکومان امنیتی همانند سایر محکومان نگاه می‌شود. محکومان امنیتی فراوانی در دوره ۵/ ۱ سال اخیر مشمول عفو رهبری قرار گرفته‌اند. وی در ارتباط با بحث کنترل بازار ارز و عدم بازگشت ارز‌های صادراتی هم تصریح کرد: تا هفته گذشته از ۸/ ۶ میلیارد دلار اعلام شده ۲/ ۱ میلیارد دلار با پیگیری مرجع قضایی بازگشته است. کسانی که حاضر نبودند پول را برگردانند مورد تعقیب قرار گرفته‌اند و برخی بازداشت شده‌اند.

اسماعیلی بیان داشت: برخی از کسانی که ارز ناشی از صادرات را برنگردانده‌اند، شرکت‌های صوری و کاغذی بودند که در دادن مجوز صادرات به آن‌ها دقت لازم نشده است و پیگیری‌های جدی برای پشت پرده این‌ها در مراجع قضایی در حال انجام است.

دستگیری مدیر پرسپولیس

وی در ادامه در ارتباط با متهم منصوری خاطرنشان کرد: جسد وی به خانواده‌اش تحویل و به استان محل اقامت او منتقل و به خاک سپرده شد. از وضعیت معاینه جسد اطلاعاتی به دست آمده، اما بررسی دقیق‌تر این حادثه نیازمند آن است که اطلاعات مربوط از کشور رومانی مانند تصاویر ضبط شده از دوربین هتل محل اقامت و اسناد و نوشته‌هایی متعلق به وی در اختیار ما قرار بگیرد. فقط جسد این فرد به ایران منتقل شده است و پیگیری‌های قضایی و اینترپل و طرف وزارت خارجه در حال انجام است تا بتوانیم رمزگشایی کنیم و به حقیقت نحوه جان باختن وی برسیم.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی در مورد احضار مدیران میانی باشگاه پرسپولیس و احضار مدیران عامل پیشین این باشگاه گفت: یک نفر از مدیران میانی این باشگاه به لحاظ تخلفاتی که به وی منتسب شده، توسط همکاران ما احضار و بازداشت شده و در مورد بازداشت سایر افراد گزارشی به بنده نرسیده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار