کارگران منتظر ۱۰ دقیقه وقت‌گذاری دولت برای حق مسکن
کد خبر: 1014054
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fni
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸
با گذشت پنج ماه از سال و بیش از ۴۰ روز از نامه وزیر کار برای تصویب حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی کارگران و اجرای آن از تیرماه، هنوز خبری از تصویب آن در هیئت دولت نیست تا حداقل خسارت ۲۸۰۰ میلیارد تومانی به کارگران جبران شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، از ارسال مصوبه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران از سوی وزیر کار به دولت بیش از یک ماه می‌گذرد، اما همچنان این مصوبه در هیئت دولت تصویب نشده است. به‌رغم اینکه وزیرکار در متن نامه ارسالی به معاون اول رئیس‌جمهور ذکر کرده بود، این متن پیشنهادی با قید فوریت بررسی شود، اما هنوز به نتیجه نرسیده است. وزیر کار در ۳۱ خرداد‌ماه طی نامه‌ای به جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نوشت: «به استحضار می‌رساند بر اساس ماده‌۲ اصلاحی قانون راجع به طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک‌هزینه مسکن کارگری مصوب ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی کمک‌هزینه مسکن برای کارگران مشمول قانون کار سالانه توسط شورای‌عالی کار تعیین و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.»

متن نامه به این شرح است: «در اجرای قانون مذکور شورای عالی کار در جلسه ۲۹۲ مورخ ۱۷ خرداد ۹۹ با افزایش کمک‌هزینه مسکن کارگران از ماهانه یک‌میلیون ریال به ماهانه ۳ میلیون ریال موافقت نموده است، لذا خواهشمند است دستور فرمایید متن پیشنهادی زیر با قید فوریت در هیئت وزیران مطرح شود.»

هیئت وزیران در جلسه به پیشنهاد شورای‌عالی کار و به استناد ماده ۲ اصلاحی قانون راجع به طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک‌هزینه مسکن کارگری موظف ۱۳۷۰، تصویب کرد، کمک‌هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای تیر ۹۹ مبلغ ۳ میلیون ریال تعیین می‌شود. افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن می‌تواند در فیش حقوقی کارگران تغییری ایجاد کند، هرچند این تغییر بسیار اندک است، اما باز هم در شرایطی که هزینه زندگی کارگران بسیار از درآمد بیشتر است، می‌تواند نقطه قوتی در تأمین معاش آن‌ها باشد. عدم افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن که حداقل باید از تیرماه اجرایی می‌شد، معادل ۲۸۰۰ میلیارد تومان به سفره ۱۴ میلیون کارگر خسارت و ضرر وارد کرده است.

تصویب مصوبه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی کارگران شاید تنها ۱۰ دقیقه یا شاید کمتر زمان ببرد، اما شواهد حاکی از آن است که این مصوبه در اولویت کار دولت نیست که اگر بود تاکنون تصویب شده بود.

وعده دو هفته‌ای وزیرکار هم برای تصویب حق مسکن عملیاتی نشد. مردادماه رو به پایان است و به‌رغم اینکه قرار بود مصوبه حق مسکن به حقوق تیرماه کارگران برسد، اما هنوز این مصوبه تصویب نشده است و نمایندگان کارگران بار‌ها درباره پیگیری‌هایشان بیان کرده‌اند که جواب درستی از وزارت کار دریافت نکرده‌اند.

آیت اسدی، عضو شورای‌عالی کار می‌گوید: ما نمایندگان کارگری مسئله را بار‌ها پیگیری کردیم، حتی نامه زدیم و وعده‌های دولت را یادآوری کردیم.

انتظار ما نمایندگان کارگری این است که دولت زمان اجرای حق مسکن را از ابتدای سال ابلاغ کند تا قسمت ناچیزی از هزینه‌هایی که در این چند ماه به خانوار‌های کارگری کشور تحمیل شده، جبران شود. حالا که دولت در تصویب و ابلاغ حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی تا این اندازه تأخیر داشته است باید حتماً زمان اجرای این مؤلفه مزدی را از ابتدای سال در نظر بگیرد.

محمدرضا تاجیک، دیگر عضو شورای‌عالی کار عنوان می‌کند: برای تصویب حق مسکن کارگران ما از جانب وزارت کار پیگیر هستیم، مقرر شده بود حتماً قبل از مرداد‌ماه ۹۹، وضعیت حق مسکن به نتیجه برسد، اما هنوز خبری نیست.

هر زمانی که حق مسکن کارگران تصویب و اجرایی شود، معوقات آن از اول تیر‌ماه به آن‌ها پرداخت می‌شود.

ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور درباره حق مسکن کارگران خاطرنشان می‌کند: تاکنون خبری از تصویب حق مسکن نیست. ما به‌عنوان نماینده کارگران سال‌های سال است که احساس مسئولیتی درباره کارگران نمی‌بینیم.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری اظهار داشت: سبد معیشت کارگران در شرایط کرونا بزرگ‌تر شده و به سمت ۶ میلیون تومان رفته است. دولت باید به روش‌های مختلف از کارگران حمایت کند؛ چراکه با دستمزد فعلی و حق مسکن هزینه‌های زندگی کارگران تأمین نمی‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار