عکس‌های خصوصی ناصرالدین شاه گم شد
کد خبر: 1014028
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FnI
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
یک آلبوم عکس که گفته می‌شود شامل عکس‌های خصوصی ناصرالدین شاه از زنان حرمسرایش است در مخزن موزه کاخ گلستان مفقود شده است، رسانه‌ها از احتمال دزدیده شدن آلبوم می‌گویند ولی وزارت میراث فرهنگی می‌گوید نشانه‌ای از سرقت وجود ندارد.
محمد صادقی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: ناصرالدین شاه علاقه خاصی به عکاسی داشته و مجموعه‌های زیادی از عکس‌هایی که وی شخصاً عکاسی کرده است در دسترس است. در آلبوم خانه کاخ گلستان که یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های عکس‌های دوران قاجار در آن نگهداری می‌شود، مجموعه‌ای از عکس‌های خصوصی ناصرالدین شاه از زنان حرمسرا وجود داشته که قابلیت انتشار نداشته است. حال گفته می‌شود این عکس‌های خصوصی احتمالاً از مخزن به سرقت رفته است. این موضوع با واکنش رئیس مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، مواجه شد. آفرین امامی گفت: «اواخر اسفند سال ۹۸ امین اموال آلبوم‌خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد که یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک در قفسه نیست، این موضوع را به من اعلام کرد، بلافاصله برای پیشگیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شد. با واحد‌های ذی‌صلاح وزارتخانه، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز در این زمینه مکاتباتی انجام دادیم، حتی مشخصات و تصاویر اثر نیز برای پلیس اینترپل ارسال شد.» او افزود: «این آلبوم در مخزن آلبوم‌خانه کاخ گلستان نگهداری می‌شد و تاکنون برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است.»

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: «با بررسی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی مشخص شد هیچ‌گونه نشانه‌ای مبنی بر سرقت اثر وجود ندارد.» او گفت: «برای بررسی موضوع، کمیته‌ای متشکل از اداره‌کل موزه‌ها، نماینده مدیریت کاخ گلستان، یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و نماینده ذی‌حسابی و اداره‌کل امور مالی وزارتخانه به منظور انبارگردانی رسمی تشکیل شد. این انبارگردانی آغاز شده و با توجه به اینکه حجم آثار زیاد است انجام این کار زمانبر است و ما نمی‌توانیم درباره مفقود شدن اثر تا پایان انجام آن نظر قطعی اعلام کنیم.» در همین رابطه، تابناک در گزارشی از سابقه مفقود شدن اشیای تاریخی کاخ گلستان، نوشت: «بیش از پنج سال قبل و زمانی که کاخ اصلی مجموعه گلستان در اختیار یک تیم فیلمبردار برای ساختِ مجموعه‌ای تاریخی بود، دو گلدان در آن مجموعه مفقود شد که بعد‌ها خبر دقیقی از سرنوشت آن‌ها منتشر نشد.» آیا عکس‌های ناصرالدین شاه هم قرار است به سرنوشت آن گلدان‌ها دچار شود یا مسئولان میراث فرهنگی برای پیدا کردن آلبوم تصاویر خصوصی ناصرالدین شاه تلاش خواهند کرد؟!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار