شورش اجتماعی در سرزمین‌های اشغالی
کد خبر: 1013643
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fh5
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
خیابان بالفور اقامتگاه نتانیاهو در روز‌های اخیر شاهد صحنه‌هایی کم‌سابقه است و معترضان به صراحت فریاد می‌زدند: «تو و همسرت و فرزندانت را دفن خواهیم کرد.»‌یک زن اسرائیلی در یک توئیت خطاب به نتانیاهو نوشت: «ما می‌دانیم چرا به داشتن محافظ و نگهبان نیاز داری، باور کن می‌دانیم، بالاخره روزی بدون محافظ خواهی بود.»
سرویس بین الملل جوان آنلاین: بیش از ۳۰ هزار اسرائیلی در بیش از ۳۰۰ نقطه سرزمین‌های اشغالی دیروز برای چندمین روز پیاپی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دست به اعتراض زدند؛ اعتراضاتی کم سابقه که در یکصدوسومین سال «اعلامیه بالفور» به پشت دیوار‌های اقامتگاه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در خیابان «بالفور» رسیده است. چیزی بین ۱۰ تا ۱۳ هزار معترض حاضر در نزدیکی اقامتگاه نخست‌وزیر، دیروز کار را به قدری برای نیرو‌های امنیتی سخت کردند که شاباک، دستگاه امنیت داخلی اسرائیل، سطح حفاظت از بنیامین نتانیاهو را بالا برد. جروزالم‌پست از قول یک مقام ارشد پلیس رژیم اشغالگر نقل کرده که اسرائیل در وضعیت هرج‌ومرج اجتماعی قرار دارد.

به گزارش «جوان»، بیش از ۱۰ هزار معترض روز گذشته برای دومین هفته متوالی مقابل اقامتگاه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دست به اعتراض زدند. راهپیمایان که طیف گسترده‌ای از معترضان به فساد نتانیاهو گرفته تا منتقدان عملکرد رژیم صهیونیستی در برخورد با کرونا و اوضاع نابسامان اقتصادی را شامل می‌شوند، اقامتگاه بنیامین نتانیاهو در خیابان بالفور را محاصره کرده و خواستار استعفای او هستند. در تازه‌ترین گزارشی که خزانه‌داری رژیم صهیونیستی منتشر کرده، گفته شده که اگر کرونا ادامه پیدا کند، اقتصاد اسرائیل فقط در سال ۲۰۲۰، ۲/۷ درصد کوچک‌تر خواهد شد و بیکاری هم همین امسال به بالای ۱۵ درصد می‌رسد. رسانه‌های اسرائیلی با اشاره به اعتراضات ناشی از این وضعیت، می‌گویند که این بزرگ‌ترین تجمع اعتراضی از زمان آغاز تظاهرات‌های اخیر علیه نتانیاهو است، ولی برخی اعتراضات را فراتر از اعتراض به نخست‌وزیری نتانیاهو می‌دانند. جروزالم‌پست از قول سخنگوی رسانه‌ای پلیس اسرائیل نوشته فقط در خیابان بالفور، شمار معترضان چیزی حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار نفر بوده است. پلیس اسرائیل وعده کرده بود در جریان اعتراضات شنبه شب، برخلاف شب‌های قبل با معترضان برخورد خشن نکند، ولی با تداوم تجمع تا ساعاتی از بامداد یک‌شنبه، نیرو‌های امنیتی مجدد به آن‌ها حمله‌ور شدند. پلیس گفته که حداقل هشت نفر را در میدان پاریس، نزدیک اقامتگاه نتانیاهو بازداشت کرده است. معترضان پلاکارد‌هایی حمل می‌کردند که در برخی از آن‌ها روی تصویر نتانیاهو عبارت وزیر جنایت (Crime Minister) به جای کلمه نخست‌وزیر (Prime Minister) نوشته شده بود. در حالی که نتانیاهو روز شنبه گفته بود تظاهرات‌ها و درخواست برای ترور، او را متوقف نخواهد کرد معترضان می‌گویند که به تظاهرات خود ادامه خواهند داد. یکی از حاضران در تجمع تل‌آویو به شبکه ۱۲ اسرائیل گفت: «می‌خواهیم اعتراض‌ها را ادامه دهیم.»‌به جز تل آویو ۳۰۰ نقطه دیگر در سرزمین‌های اشغالی هم شاهد اعتراضات کم سابقه بود. هرچند شمار معترضان در نزدیکی اقامتگاه نتانیاهو ۱۰ تا ۱۳ هزار نفر اعلام شده، ولی رسانه‌های اسرائیلی آمار‌های مختلفی از تعداد تظاهرات‌کنندگان در ۳۰۰ نقطه از قدس اشغالی ارائه می‌کنند و بعضاً کل معترضان را تا ۳۰ هزار نفر نیز تخمین زده‌اند. در قیساریه بیش از ۲هزار معترض مقابل دفتر نتانیاهو در این شهر ساحلی تجمع کردند. تظاهرات در میدان پاریس در قدس اشغالی به خشونت کشیده شد و پلیس بامداد دیروز برای بیرون کردن تظاهرکنندگان خشمگین از این میدان مرکزی به زور متوسل شد. بنا بر اعلام پلیس دست‌کم هشت تن در قدس و تعدادی از معترضان نیز در دیگر شهر‌ها دستگیر شدند. به موازات تظاهرات در سرزمین‌های اشغالی، شهر سانفرانسیسکو در امریکا هم شاهد تظاهرات ده‌ها اسرائیلی علیه نتانیاهو بود.

آن‌ها را با گلوله جنگی بکشید

خیابان بالفور اقامتگاه نتانیاهو در روز‌های اخیر شاهد صحنه‌هایی کم‌سابقه است و معترضان به صراحت فریاد می‌زدند: «تو و همسرت و فرزندانت را دفن خواهیم کرد.»‌یک زن اسرائیلی در یک توئیت خطاب به نتانیاهو نوشت: «ما می‌دانیم چرا به داشتن محافظ و نگهبان نیاز داری، باور کن می‌دانیم، بالاخره روزی بدون محافظ خواهی بود.» همین باعث شد امیر اوحانا، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی روز جمعه در مصاحبه با «یسرائیل هیوم» بگوید فضای سیاسی حاکم بر اسرائیل به دوران ترور اسحاق رابین شبیه است. پیش از او، یائیر لاپید، رهبر حزب مخالف «یش عاتید» هم هشدار داده بود حوادث خشونت آمیز سه شنبه هفته قبل در تل آویو، می‌تواند اسرائیل را به سمت جنگ داخلی بکشد. او گفته است: «خون به زمین ریخته شده در تل‌آویو توسط بی‌بی (بنیامین نتانیاهو) و نمایندگان وی صورت گرفته است. تحریک‌کننده خون درو می‌کند.» دیروز این هشدار‌ها از زبان نهاد‌های امنیتی رژیم صهیونیستی هم تکرار شد. در حالی که رادیو ارتش رژیم صهیونیستی گفته که ترس از یک ترور سیاسی جدید سطح حفاظت شاباک، سرویس امنیت داخلی اسرائیل از بنیامین نتانیاهو را بالا برده، پلیس مجبور شد تمامی راه‌های منتهی به منزل نتانیاهو را مسدود کند. به نوشته «جروزالم‌پست»، شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز یک شنبه گزارش داد که یک مقام ارشد پلیس در جلسات محرمانه و پشت در‌های بسته گفته که «اسرائیل در وضعیت آشوب اجتماعی قرار دارد.» مقام‌های ارشد پلیس رژیم صهیونیستی هم می‌گویند «امیر اوحانا» وزیر امنیت عمومی در جلسات محرمانه، موضع بسیار محکم و شدیدی را برای متوقف کردن تظاهرات علیه نخست‌وزیر این رژیم اتخاذ کرده است. همچنین اور هیلر، خبرنگار امور نظامی در شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی شنبه شب فاش کرد که یک سرباز اسرائیلی که نامش اعلام نشده، در فیس‌بوک اظهاراتی «تحریک‌آمیز» منتشر کرده و گفته که مسئولان امنیتی اسرائیل باید تظاهرکنندگان مخالف با بنیامین نتانیاهو را با گلوله جنگی بکشند، درست همانطور که ما افراد «خرابکار» فلسطینی و عضو حزب‌الله را می‌کشیم. این خبرنگار می‌گوید که سخنگوی نظامی اسرائیل تأکید کرد که بعد از انتشار این سخنان، پلیس اسرائیل شروع به تحقیقات کرد، اما جزئیات دیگری را اعلام نکرد. یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «آینده‌ای هست»، نتانیاهو را مسئول رخداد‌های صورت گرفته بعد از ادامه تحریک‌های او علیه تظاهرکنندگان دانست و اینکه نتانیاهو تظاهرکنندگان را «پخش‌کنندگان ویروس‌ها» خوانده است.

تمدید حمایت ۵۰۰ میلیون دلاری واشنگتن

مجلس نمایندگان امریکا حمایت ۵۰۰ میلیون دلاری از رژیم صهیونیستی در حوزه پدافند موشکی را ذیل لایحه تخصیص هزینه‌های نظامی، تمدید کرد. به گزارش فارس، مجلس نمایندگان امریکا روز شنبه بسته هزینه‌های مصرفی نظامی این کشور را تصویب کرد که ذیل آن حمایت ۵۰۰ میلیون دلاری از رژیم صهیونیستی در حوزه پدافند موشکی نیز تمدید می‌شود. به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، این بسته حمایت نظامی امریکا از رژیم صهیونیستی، بودجه ساخت و نگهداری سامانه‌های پدافند موشکی «گنبد آهنین»، «فلاخن داوود» و «پیکان» را تأمین می‌کند. هفته قبل نیز مجلس نمایندگان امریکا ارائه بودجه حمایتی ۳ /۳ میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی را ذیل لایحه تخصیص، تصویب کرده بود. به نوشته وبگاه «جوییش پرس»، بسته هزینه‌های مصرفی نظامی امریکا همچنین شامل ۵/ ۴۷ میلیون دلار بودجه برای رژیم صهیونیستی جهت مقابله با تونل‌ها، ۴میلیون دلار برای مبارزه با ویروس کرونا و ۶میلیون دلار برای همکاری‌های تل‌آویو-واشنگتن در حوزه انرژی و آب می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار