فعالیت ٧ مرکز رسمی فنی و حرفه ای در مشهد
کد خبر: 1013433
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fdh
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مشهد اظهارکرد:
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مشهد گفت: باید از پتانسیل و ظرفیت بالای شهرداری مشهد در امر اطلاع رسانی مهارت آموزی در سطح جامعه بیشترین استفاده را کنیم.
مهدی ملکی همزمان باهفته کارآفرینی وبا حضور در اداره معین اقتصادی شهرستان مشهدافزود: در شهرستان مشهد ٧ مرکز آموزشی و ۵٠٠ آموزشگاه آزاد داریم که زیر مجموعه سازمان آموزش فنی و حرفه ای درحال فعالیت  هستند.
وی اضافه کرد: در آموزش های فنی و حرفه ای امروز تنها نهاد رسمی آموزش های غیررسمی هستیم، در کنار سه حوزه آموزش رسمی یعنی ؛ آموزش و پرورش، آموزش عالی و آموزش پزشکی ما آموزش های غیررسمی را ارائه می دهیم که مکمل این سه حوزه هستند.
ملکی با اشاره به مراجعین به این سازمان گفت: در دهه ٧٠ بزرگترین مشکل و چالش این سازمان، مراجعه افراد بازمانده از تحصیل بود که مهارتی یاد بگیرند و وارد بازار کار شونداماامروز اغلب کسانی که به مامراجعه می کنند فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و کمتر در یک کارگاه آموزشی سطح دیپلم و کمتر از آن را مشاهده می کنیم و مراجعه کنندگان ما خروجی دو سیستم آموزشی کشور هستند.
وی ادامه داد: چیزی که برای ما محرز شده این است که افراد زمانی که دوره ها را در آموزش و پرورش می گذرانند برای ورود به بازار کار نیازمند یادگیری مهارت هستند که به همین منظور به مراکز آموزشی فنی و حرفه ای مراجعه می کنند.
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره ٢ مشهد گفت: یکی از وظایف ما بحث توانمند سازی نیروی انسانی است که در دو بخش در حال فعالیت هستیم، یکی کارجویان دارای مدرک تحصیلی هستند که فاقد مهارت می باشند، یعنی حداقل مدرک تحصیلی عالی را دارند اما برای ورود به بازار کار نیازمند فراگیری مهارت هستند.
ملکی ادامه داد: بخش دوم فعالیت توانمند سازی نیروی انسانی در حوزه آموزش های ضمن کار است که ارتباط خوبی با صنایع و صنوف داریم، اما دولت ظرفیت و پتانسیل محدودی دارد که ناچار است قسمتی را به بخش خصوصی واگذار کند.
وی در خصوص رده سنی افراد نیز گفت: در حوزه آموزش کارجویان در ١۴ حوزه آموزشی ورود پیدا کرده ایم و هیچ شخصیتی بالای ١۵ سال محروم از آموزش های فنی و حرفه ای در کشور نیست، از آموزش های ثابت در مراکز دولتی و خصوصی که در حال ارائه است تا پادگان ها ، زندان ها ، حاشیه شهر و بسیاری از جاهای دیگر که ورود پیدا کرده ایم افراد مختلفی در حال کسب مهارت هستند و برخلاف آموزش های رسمی کشور، در سازمان فنی و حرفه ای هیچ گونه محدودیت سنی برای افراد نداریم.
ملکی با اشاره به ظرفیت بالای شهرداری مشهد در بحث اطلاع رسانی گفت: شهرداری و برخی نهادهای دیگر پتانسیل بسیار خوبی دارند، نمونه آن بحث اطلاع رسانی کرونا در مشهد بود که این اطلاع رسانی حتی از بسیاری از جاهای دنیا قوی تر و بهتر صورت گرفت، اگر این هم افزایی در فرهنگ مهارت آموزی نیز وجود داشته باشد ما نیز استقبال می کنیم.
رئیس فنی حرفه ای شهرستان مشهد گفت: یکی از چالش های سابق ما این بود که آموزش های فنی و حرفه ای همیشه عرضه محور بود، یعنی کارگاه‌هایی داشتیم و براساس مربی و تجهیزاتی که داشتیم آموزش هایی را ارائه می دادیم، اکنون حداقل کاری که توانسته ایم انجام دهیم، بحث آموزش ها را تقاضا محور کرده ایم و هیچ محدودیتی برای برگزاری دوره های خاص نداریم.
وی افزود: در چهار حوزه کلی صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر آموزش هاراارائه می دهیم و بیش از ۶ هزار استاندارد بین المللی آموزش فنی و حرفه ای در این چهار حوزه تعریف شده اند.
ملکی با اشاره به ضعف فرهنگ سازی در این حوزه گفت: باید در حوزه فرهنگ سازی اقدامات بیشتری انجام دهیم تا نگاه اجتماعی به فنی و حرفه ای در جامعه بیشتر شود، سال گذشته در هفته کارآفرینی برنامه ای با عنوان نشاط مهارت انجام دادیم که حرکت بسیار ارزنده ای بود و طی آن از مراکز فنی و حرفه ای بازدید عمومی داشتیم و بازخورد خوبی نیز داشت و مهم ترین درخواست این حوزه بحث فرهنگ سازی و اطلاع رسانی با استفاده از پتانسیل های شهرداری است. 
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره ٢ مشهد در خصوص مسابقات ملی مهارت نیز گفت: مسابقه بین المللی تحت عنوان مسابقات ملی مهارت در کشور ایران هرسال و در دیگر جاهای دنیا هر دو سال یکبار برگزار می شود که یک تیم از ایران همیشه در این مسابقات شرکت می کند و در حوزه های مختلف مقام آوری داشته ایم و در سطح مشهد نیز این مسابقات هر ساله مرداد ماه برگزار می گردد.
ملکی افزود: در این مسابقات افراد ١٨ الی ٢٢ سال در حوزه های مهارتی که اعلام می شود با نگاه نوآورانه  می توانند شرکت کنند، امسال نیز ١۴ حوزه مهارتی برای افراد تعریف شده است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار