بانک‌ها سلطان اصلی ارز و طلا
کد خبر: 1012928
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FVY
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
بر اساس آخرین داده‌های حوزه پولی کشور مربوط به خرداد‌سال‌۹۹ است، حجم دارایی‌های خارجی سیستم بانکی (بانک مرکزی+ نظام بانکی) به ۱۲۵۸ هزار میلیارد تومان جهش یافته‌است. این در حالی است که منظور از دارایی‌های خارجی ارز و طلا ست. باید اشاره کرد که در خردادماه سال‌۹۷ حجم دارایی‌های خارجی این بخش‌ها تنها ۸۱۸ هزار میلیارد تومان بود. از این رو به نظر می‌رسد عمده دارندگان و بازیگران حوزه ارز و طلا در کشور خود سیستم بانکی است و بازیگران حقیقی را نمی‌توان در این بخش به عنوان سلاطین بازار ارز و طلا معرفی کرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در حالی که پیوسته در فصول نوسانی ارز، طلا و سکه اشخاص حقیقی به عنوان سفته باز و دلال و عامل گرانی این کالا‌ها معرفی می‌شود، ترازنامه سیستم بانکی منتهی به خرداد سال‌۹۹ نشان می‌دهد که دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و نظام بانکی به ۱۲۵۸ هزار میلیارد‌تومان رسیده است. این در حالی است که منظور از دارایی‌های خارجی ارز و طلا ست که در خرداد سال‌۹۸ ارزش این دارایی‌ها ۹۲۴ هزار میلیارد تومان بود. بدین ترتیب در بازه زمانی یکسال مذکور این دست دارایی‌ها با رشد ۳۶ درصدی مواجه شده است.

دارایی‌های خارجی سیستم بانکی خرداد‌سال‌۹۷ در حدود ۸۱۸ هزار میلیارد تومان، خرداد‌سال‌۹۸ بیش از ۹۲۴ هزار میلیارد تومان و خرداد سال ۹۹ نیز بیش از ۱۲۵۸‌هزار میلیارد تومان بوده است. سهم بانک مرکزی از این دارایی ۱۲۵۸ هزار میلیارد تومانی، ۵۰۵ هزار میلیارد تومان و سهم نظام بانکی از دارایی‌های فوق ۷۰۷‌هزار‌میلیارد تومان است.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت با واگذاری ارز‌های بلوکه شده در خارج از کشور، به بانک مرکزی معادل ریالی این ارز‌ها را دریافت می‌کند. بدین ترتیب باید دید بانک مرکزی منابع ریالی خرید این دارایی‌های خارجی را از کدام محل تهیه می‌کند.

با خلق نقدینگی قیمت ارز و طلا مهار شده است

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند بانک مرکزی پیش از تحریم‌ها کارگزار فروش ارز‌های نفتی دولت بود و در دوران تحریم، بانک مرکزی با خلق نقدینگی، ارز‌های بلوکه شده خارجی دولت را خریداری می‌کند و، چون بانک مرکزی همانند دولت به این ارز‌ها دسترسی ندارد، دیگر نمی‌تواند در بازار ارز داخلی قدرت نمایی کند. در مقابل عده‌ای نیز معتقدند اتفاقاً بانک مرکزی که محدودیتی در خلق نقدینگی بدون پشتوانه نمی‌بیند، ارز‌های صادرکنندگان غیر‌نفتی را خریداری می‌کند و از این رهگذر نرخ ارز را در بازار داخلی و بازار‌های منطقه در اختیار خود می‌گیرد که این امر محل اختلاف صادرکنندگان کالا‌های غیر‌نفتی با بانک مرکزی شده، زیرا آن‌ها معتقدند خلق نقدینگی بدون پشتوانه ارزش پول ملی را به شدت کاهش داده است و نرخ‌های کنونی ارز و طلا در بازار داخلی چندان واقعی نیست. در هر صورت وضعیت به گونه‌ای است که دولت به صراحت عنوان داشته مالک ارز‌های صادر‌کننده‌های غیر‌نفتی، دولت است و هم اکنون اختلاف ۲۷ میلیارد دلاری در رابطه با تعهدات ارزی سال‌های‌۹۷ و ۹۸ صادرکنندگان کالا‌های غیر نفتی در جامعه خبر ساز شده است. صادرکنندگان معتقدند سیاستگذار بخش پولی با خلق نقدینگی که خود تورم آفرین است به بهانه کنترل تورم، بازار ارز و طلا را کنترل قیمتی کرده‌است و نتیجه آن شده که از محل صادرات به واردات یارانه پرداخت می‌شود، اما هزینه‌های ریالی صادرکنندگان و مردم به دلیل رشد تورم عمومی ناشی از خلق شدید نقدینگی جهش قابل ملاحظه‌ای یافته است. به طوری که امروزه به دلیل جهش شدید حجم نقدینگی شاهد رشد اشتهای سفته بازی در تمامی بازار‌ها هستیم و به نظر می‌رسد، بازار سرمایه که طی دوسال گذشته تلاش شده است با هدایت نقدینگی به این بازار تورم ناشی از رشد حجم نقدینگی را کنترل کنند، خود امروز به دلیل حبابی شدن بسیاری از قیمت‌ها با تهدید‌هایی روبه‌رو شده است.

سیستم بانکی علیه ارزش پول ملی

با توجه به اینکه در اقتصاد ایران صرفاً سیستم بانکی می‌تواند اقدام به خلق نقدینگی کند، جا دارد دلیل افزایش بیش از ۷۰‌درصدی حجم نقدینگی در حد فاصل خرداد‌سال‌۹۷ الی خرداد‌سال ۹۹ برای افکار عمومی شفاف‌سازی شود، به طور مشخص‌تر حجم نقدینگی از ۱۵۸۲ هزار میلیارد تومان در خرداد‌سال‌۹۷ به ۲۶۵۸ هزار میلیارد تومان در خرداد‌سال ۹۹ رسیده است که باید دید سیاستگذاری بخش پولی و مالی در جریان اثر خلق هزارهزار میلیارد تومان نقدینگی در دو سال مورد بررسی برهزینه درآمد و دارایی خانوار در کشور است یا خیر؟

نزول ۲۰۰ درصدی حساب سرمایه سیستم بانکی

نکته دیگر در اقلام ترازنامه سیستم بانکی کشور این است که حساب سرمایه سیستم بانکی که در خرداد‌سال‌۹۸ حدود ۵۱ هزار میلیارد‌تومان بود با ۹۵ هزار میلیارد تومان نزول در اسفند‌سال‌۹۸ به محدوده منفی ۴۴ هزار میلیارد تومان کاهش داشت که این متغیر در خرداد‌سال‌۹۹ نیز به محدوده منفی ۵۱ هزار میلیارد تومان افت کرده‌است. به عبارتی حساب سرمایه سیستم بانکی در خرداد‌سال ۹۹ نسبت به خردادسال ۹۸ در حدود ۲۰۰ درصد سقوط آزاد داشته است.

در شرایطی که در خرداد‌سال‌۹۹ مجموع بدهی‌های سیستم بانکی ۵۶۲۹ هزار میلیارد تومان است، دارایی‌های سیستم بانکی در برابر این حجم از بدهی با کسری ۵۱‌هزار میلیارد تومانی روبه‌رو است که به نظر می‌رسد میان‌بر‌ها برای فرار از اصلاحات اقتصادی در بخش بودجه، بانک، صندوق‌های بازنشستگی و بازار سرمایه جواب نداده است و جا دارد اصلاحات در بخش‌های فوق از مسیر صحیح و تجربه شده در کشور‌های موفق پیگیری شود.

سرکوب نرخ ارز با حراج خزانه بدترین راه کنترل بازار

رئیس اسبق کانون صرافان ایرانیان در گفتگو با اقتصادآنلاین درباره علت افزایش قیمت دلار طی روز‌های گذشته گفت: علت افزایش دلار تفاوت نرخ تورم و بهره و نرخ بیکاری در کشور ما با کشور‌های حوزه دلار است. تا زمانی که این تفاوت وجود دارد، افزایش نرخ ارز هم بسیار طبیعی خواهد بود.

اصغر سمیعی بدترین راه کنترل نرخ ارز را سرکوب آن با روش تزریق ارز عنوان کرد و گفت: بدترین حالت کنترل نرخ ارز که متأسفانه اغلب از این حالت در اقتصاد کشور ما استفاده شده، این است تا آنجا که می‌توانیم نرخ ارز را با حراج خزانه ارزی کشور سرکوب و آن را به دروغ پایین‌تر از نرخ واقعی اعلام می‌کنیم، بعد هم که کفگیر به ته دیگ نزدیک شد، سیستم را چند نرخی اعلام می‌کنیم و به بهانه‌های مختلف فروش ارز ارزان‌تر از نرخ واقعی را ادامه می‌دهیم، چراکه حریف بازار آزاد نمی‌شویم. وضعیت بازار ارز به گونه‌ای است که مسئولان قیمت ارز را در زمان‌هایی به حال خودش رها می‌کنند و می‌گذارند تا هر چقدر که دلش می‌خواهد بالا برود و بعد از اینکه صدای عده‌ای درآمد، باز به ضرب تزریق بیش از تقاضا سعی در پایین آوردن مقطعی قیمت می‌کنند.

سمیعی خاطرنشان کرد: این روند پر از تلاطم را که منشأ انواع رانت و فساد در بازار ارز است به حدی ادامه می‌دهیم تا دوره ما بر اقتصاد کشور پایان یابد و تیم اقتصادی جدید به میدان بیاید و آن‌ها نیز مجدداً همان کار‌هایی را که تیم قبلی انجام داده با اندکی تفاوت و متناسب با اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور ادامه می‌دهند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
چیزی بعنوان عقل در کله این اقایان وجود ندارد
اقتصاد ایران اقتصادی رانتی و غیر تولید محور می باشد با این راهی که حضرات در پیش گرفته اند با سرعت زیاد داریم به ته دره سقوط می کنیم به همین خاطر هست که اقایان فرزندانشان را به اروپا و کانادا فرستاده واکثرا دو تابعییتی هستند
خدا به ما رحم کند . مثل اینکه او هم ما را فراموش کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
پس عامل اصلی تورم و مسکن گرانی دلار و...تولید بانک ها هستند ؟! خب چرا سریعا برای جلوگیری از مشکلات بیشتر رسیدگی نمیشود پس همه مشکلات از تحریم نیست ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
باید به حال اقتصاد مان تأسف بخوریم که دشمنان قسم خورده ما مثل آمریکا و اروپا ... بانک هایشان دربست در خدمت تولیدند اما در کشور ما
بر ضد تولید و همه هم با سکوت نظاره گر بانکها !!؟ حالا جالب تر اینکه به بهانه بدهی کارخانه ها را مصادره و تعطیل میکنند ؟! چرا؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
فلسفه وجودی بانک در کشور ما چیست؟!
میرزا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
اگر قوه قضائیه با سلطان های اصلی ارز و طلا برخوردی جدی و منطقی نمود ، قطعا جامعه رو به ساخته شدن و پیش رفتن به سمت کمال حرکت خواهد نمود .
باید با دانه درشت ها برخوردی جدی بشود تا دیگران در سطح جامعه حساب خود را بنمایند .
امیدواریم که مجلس شورای اسلامی در دور یازدهم ، به این حرف امام خمینی رحمة الله علیه بپردازد و برسد که :
"مجلس خانه ملت است"
و با همکاری خود با قوه قضائیه و پایش قوانین ، بخصوص قوانینی که جنبه کاربردی و کلیدی برای اداره امور محسوب می شوند ، جامعه اسلامی و انقلابی را به سمت پیشبرد اهداف بلند اسلام و انقلاب و امامین انقلاب به پیش ببرند .
ان شاألله .
میرزا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
ما که از اول میدانستیم بحث "اقتصاد مقاومتی" که با منویات امام المسلمین ، حضرت امام خامنه ای حفظه الله تعالی ابلاغ گردید ، تنها راه و کوتاهترین مسیر جهت سامان بخشیدن به اقتصاد کشور و نظام اسلامی است .
اما غرب گرایان و غرب پرستان دستور داشتند که نگذارند این امر ولی فقیه اجرائی شود تا هر چه بیشتر اسلام و نظام اسلامی و ملت مسلمان و انقلابی ایران را در منگنه قرار داده و نگذارند اقتصاد اسلامی رشد یافته و شکوفا شود .
لذا انتظار ما از سه قوه مقننه و مجریه و قضائیه کشور ، خاصه دو قوه مقننه و قضائیه در شرائط فعلی کشور این است که کشور را بسمت "اقتصاد مقاومتی" ، بدون فوت وقت ، هدایت نموده و پیش برند و نظام جمهوری اسلامی و کشور و ملت شریف و نجیب ایران را از این وضعیت وانفسای اقتصادی رهانیده و الگویی عملی برای دیگر کشورها ، خاصه کشورهای اسلامی ارائه نمایند .
در این روزهایی که متعلق به امام المتقین ، امیر المؤمنین ، اسدالله الغالب است ، همگی از آقامون علی ابن ابیطالب علیه السلام مدد گرفته و با کمک هم ، پای در راه نهیم و حکومتی علوی را رقم بزنیم . ان شاألله .
"یا علی مددی"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
0
سلام علیک ،به همین دلایل و دلایل بالاتر بود که سال گذشته ،مقام معظم رهبری در سخنرانی آغاز سال در حرم رضوی فرمودند که سیستم بانکی باید اصلاح شود و فرمودند که باید به صورت مطالبه سال در بیاید(از سوی مردم)اما متاسفانه نه مسئولین سیتم را اصلاح کردند ونه ما مردم ،مطالبه آنرا....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
0
0
هر چه آمریکا دلار بدون پشتوانه چاپ کند بدلیل بین المللی بودن دلار و دادوستد بیشتر کشورها با دلار در واقع دود این چاپ فاقد پشتوانه به چشم دیگر کشورها رفته و در واقع هزینه این دلارها از جیب دیگر ملتها و کشورها داده میشود و تورم را در کشورهایی که نظام بانکی و پولی شان و داد و ستد هایشان از دلار استفاده میکنند بالا میبرد به همین خاطر باید کشور های خسارت دیده جهان یا دلار را کنار بگذارند و در عین حال از آمریکا با قدرت طلب خسارت کنند...
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار