کاهش ۱۳‌هزار و ۷۹۹ واحدی شاخص بورس تهران
کد خبر: 1012768
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FSy
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز با عقب‌نشینی ۱۳‌هزار و ۷۹۹ واحد روبه‌رو شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که هفته قبل مرتباً در روند افزایشی قرار داشت، این هفته روند اصلاح در پیش گرفته و دیروز هم با کاهش ۱۳‌هزار و ۷۹۹ واحد شاخص کل به رقم یک‌میلیون و ۹۳۲‌هزار و ۲۸۶ واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن دیروز با کاهش ۴‌هزار و ۶۹ واحد به رقم ۵۰۲‌هزار و ۹۷۸ واحد رسید. دیروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۱ /۱۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴/ ۲ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۲۱‌هزار و ۴۹۴‌میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس را که به بیش از ۵‌هزار‌و ۵۲۴‌میلیارد تومان رسید هم در نظر بگیریم، یعنی دیروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار و فرابورس حدود ۲۷‌هزار‌میلیارد تومان داد و ستد کردند.

روند یک‌ساله شاخص بورس تهران

بنابراین مدیران شرکت‌های بورسی و فرابورسی باید از این فرصت استفاده کنند و با انتشار اوراق مالی یا سهام جدید و افزایش شناوری سهام خود و نیز با عرضه‌های اولیه نسبت به جمع‌آوری این نقدینگی قابل توجه و تزریق آن به خط تولید اقدام نمایند. کارشناسان همچنین با توجه به اقبال مردم به سرمایه‌گذاری در بورس، به تازه‌واردان توصیه می‌کنند، اولاً از پس‌انداز‌های خود در بورس سرمایه‌گذاری کنند، ثانیاً روش غیرمستقیم سهامداری یعنی خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های با درآمد ثابت را انتخاب کنند یا سایر صندوق‌های بورسی و همچنین با خرید سهام عرضه اولیه و خرید سهام شرکت‌های دولتی و ای‌تی‌اف‌هایی که دولت ارائه می‌کند، در این بازار حضور پیدا کنند تا از ریسک بازار در امان باشند.

همچنین سهام عدالت که تاکنون ۳۰ درصد آن قابل فروش است، سهام ارزنده‌ای است که اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند دارندگان سهام عدالت به جای فروش سهام ارزنده خود از عایدی آن استفاده کنند و سهام خود را به عنوان وثیقه برای گرفتن وام‌های بانکی استفاده و حتی‌الامکان از فروش سهام ارزنده خود خودداری کنند. با نگاهی به بازار درمی‌یابیم عمده شاخص‌های بورس دیروز کاهشی بوده به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام به تنهایی ۷/ ۰ درصد کاهش یافته است. همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام ۸ /۰ درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۸۱ /۰ درصد کاهش یافته، شاخص بازار اول بورس ۹۷/ ۰ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۲۷ /۰ درصد کاهش یافت.

نماد‌های ایران خودرو و شستا بیشترین اثر افزایشی در شاخص کل بورس تهران را داشتند و نماد‌های پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند. دیروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات ۲۱۳ واحد افت کرده و به رقم ۱۹‌هزار و ۸۹۸ واحد رسید. معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۷/ ۲ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۹۲‌هزار نوبت معامله و به ارزش ۵‌هزار و ۵۲۴‌میلیارد تومان داد و ستد کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار