بلاتکلیفی محض!
کد خبر: 1012567
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FPj
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
ورزشکارانی که حسرت تمرین و مسابقه دارند
در روز‌هایی که کرونا به کسی رحم نمی‌کند چاره‌ای جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ نداریم. ورزشکاران در این چند ماه تمام تلاش خود را کردند تا همزمان با حفظ سلامتی خود و خانواده‌شان، آمادگی بدنی‌شان را نیز حفظ کنند.
اشرف رامین
سرویس ورزشی جوان آنلاین: ورزشکارانی که منتظر روشن شدن مشعل بازی‌های المپیک بودند با شیوع کرونا امیدهایشان رنگ باخت. برگزاری المپیک توکیو بزرگ‌ترین رویداد سال محسوب می‌شد که آن‌هم به خاطر پاندمی ویروس مهلک یک سال به تعویق افتاد. تمامی رقابت‌های قاره‌ای، جهانی و حتی انتخابی‌های المپیک لغو شده و مجموعه این اتفاقات باعث شده رشته‌های غیرفوتبالی کشورمان در بلاتکلیفی محض به سر ببرند.

تمرین در قرنطینه

در روز‌هایی که کرونا به کسی رحم نمی‌کند چاره‌ای جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ نداریم. ورزشکاران در این چند ماه تمام تلاش خود را کردند تا همزمان با حفظ سلامتی خود و خانواده‌شان، آمادگی بدنی‌شان را نیز حفظ کنند. تمرین در خانه تنها گزینه‌ای بود که ورزشکاران، ملی‌پوشان و المپین‌ها داشتند. البته تمرینات خانگی دشواری‌های خاص خود را نیز دارد؛ اغلب ورزشکاران مجبورند در آپارتمان‌های کوچک تمرین کنند، آن‌هم در شرایطی که وسایل مورد نیاز را در اختیار ندارند. علاوه بر این تنها بخشی از تمرینات بدنسازی در خانه قابل اجرا هستند و امکان اجرای تمرینات تاکتیکی، تکنیکی و رودررو وجود ندارد. در این مدت مربیان ملی و ملی‌پوشان از طریق فضای مجازی با هم در ارتباط بودند. کمیته ملی المپیک ضمن تأمین بسته‌های حاوی ملزومات ورزشی برای المپین‌ها، برنامه‌هایی را نیز برای رصد کردن آنلاین المپیکی‌ها تدارک دیده است.

تبعیض در تمرین

بسیاری از ورزشکاران خواهان شروع تمرینات و اردو‌ها با رعایت مقررات بهداشتی هستند. در شرایطی که فوتبالی‌ها هم تمرین می‌کنند و هم بازی، سایر رشته‌ها از بلاتکلیفی‌شان گلایه دارند و شروع نشدن تمرینات را نوعی تبعیض بین فوتبال و غیرفوتبالی‌ها تلقی می‌کنند. هرچند چند رشته معدود به صورت محدود تمرینات‌شان را آغاز کرده‌اند، اما رزمی‌کاران و کشتی‌گیران هنوز منتظر تصمیم مسئولان هستند. ضمن اینکه رشته‌های تیمی نیز نسبت به آینده ابراز نگرانی می‌کنند؛ مسابقات باقی مانده لیگ‌های ورزشی از جمله هندبال و بسکتبال به خاطر کرونا هرگز برگزار نشد و برگزاری رقابت‌های فصل آینده نیز در هاله ابهام قرار دارند. شناگران هم که بعد از اعتراض‌های زیاد یکی دو هفته‌ای در استخر قهرمانی آزادی تمرین کردند به خاطر تشدید اوضاع دوباره تمرینات‌شان تعطیل شد.

دغدغه معیشت

وضعیت کرونایی زندگی بسیاری را تحت تأثیر قرار داده. ورزشکاران یکی از اقشاری هستند که به خاطر تعطیلی ورزش از نظر اقتصادی به شدت متضرر شده‌اند. البته این اوضاع شامل حال فوتبالیست‌ها و یکی دو رشته پردرآمد غیرفوتبالی نمی‌شود و آن‌هایی ضرر کرده‌اند که تنها از ورزش امرار معاش می‌کنند و شغل دیگری ندارند. با توجه به لغو مسابقات، بازی‌های لیگ هم برگزار نمی‌شود و به همین خاطر باشگاه‌ها دستمزد‌های اندک گذشته را نیز پرداخت نمی‌کنند. در این شرایط ورزشکار هم باید نگران خرج و مخارج خانواده‌اش باشد و هم با هزینه شخصی آمادگی‌اش را حفظ کند. بیکاری و بی‌پولی باعث شده بسیاری از مدال‌آوران به مشاغلی، چون مسافرکشی رو بیاورند.

آینده نامعلوم

کرونا در کشورمان همچنان قربانی می‌گیرد و مسئولان وزارت بهداشت نیز نسبت به پاییز سخت هشدار می‌دهند. با این تفاسیر آینده ورزش همچنان نامعلوم است به ویژه که بسیاری معتقدند با ادامه این روند بازی‌های المپیک توکیو در سال ۲۰۲۱ نیز برگزار نخواهد شد. همین مسئله المپین‌هایمان را بیش از پیش نگران کرده. هرچند که آن‌ها هنوز با امیدواری به آینده نگاه می‌کنند و رؤیای کسب خوشرنگ‌ترین مدال‌ها را در سر دارند، ولی در این روز‌های سخت مسئولان باید بیش از پیش هوای آن‌ها را چه از بعد مادی و چه از بعد معنوی داشته باشند. قرنطینه خانگی برای همه سخت است و برای ورزشکار حرفه‌ای سخت‌تر. تزریق امید و انگیزه به ورزشکاران و به ویژه به المپین‌ها می‌تواند قدری از سختی‌ها را کاهش دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار