ایجاد کسب و کار در روستاها با راه اندازی خانه‌های کار و فرهنگ روستایی
کد خبر: 1012070
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FHi
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
معاون مطبوعاتی و رسانه فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی خبر داد:
معاونت فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی خراسان رضوی از راه اندازی طرح خانه های کار و فرهنگ روستایی خبر داد. به گفته او با راه‌اندازی این خانه‌ها از طریق توانمندسازی، برنامه‌ریزی مشارکتی و اقدامات حمایتی با محوریت فرهنگ، مجموعه‌ای از کسب و کارهای روستایی به صورت متمرکز یا غیر متمرکز تشکیل می شود.

افشین تحفه گر با اعلام این مطلب افزود: درمرحله اول در ۵۰ روستای کشوراین طرح به صورت آزمایشی تشکیل می‌شود و در صورت موفقیت پس از اصلاح و بهبود برای اجرا در سال‌های بعد در روستا‌های متقاضی برنامه ریزی می‌شود.

وی در خراسان رضوی روستا‌های حصار زبرخان نیشابور، سیدآباد خوشاب، ابوی سان جغتای و فدافن کاشمر دراولویت تشکیل خانه کارفرهنگ روستایی کشور قرار می‌گیرند.

معاونت فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی یاد آور شد: این طرح چهار جانبه و بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و صندوق کارآفرینی امید شکل گرفته است.

وی با چنین نگاهی، راه اندازی «خانه‌های کار و فرهنگ روستایی» برای شکل گیری مجموعه‌های ترکیبی کسب و کار‌های روستایی با توجه به عنصر فرهنگ در چارچوب مفهومی، کسب و کار‌های ترکیبی روستایی، فرهنگ به مثابه ملات انسجام بخش کسب و کار‌های روستایی، راه اندازی کسب و کار‌های روستایی در چارچوب الگوی توسعه‌ی اجتماع محور محلی و توسعه مبتنی بر زیست پایدار قابل تبیین است.

معاونت فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی خراسان رضوی در ادامه از اهداف کلی این طرح توسعه روستایی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای روستاییان نام برد وافزود: احیای دانش‌ها، آیین‌ها و مشاغل بومی و به کارگیری آن در کارآفرینی، افزایش مشارکت روستاییان در برنامه ریزی توسعه محلی، افزایش مهارت‌های کاری و دانش کارآفرینی روستاییان و کمک به زیست پایدار روستایی از دیگر اهداف این طرح است.

تحفه‌گر بااشاره به اینکه مشارکت در این طرح داوطلبانه است و آمادگی روستا برای مشارکت در طرح باید سنجیده شود یادآور شد: موافقت و همکاری شورای اسلامی و دهیاری، موافقت نهاد‌های فرهنگی مثل کتابخانه، آمادگی سرمایه گذار یا سرمایه گذاران برای مشارکت در طرح و آمادگی مردم از شرایط دیگر مشارکت این طرح است.

وی بااشاره به اینکه گسترش کارآفرینی در روستا‌ها یکی از ساده‌ترین راه‌های نیل به توسعه روستایی است، گفت: توسعه‌ی روستایی بایستی براساس توسعه بر پایه فرهنگ باشد، زیرا زمینه‌های فرهنگی در روستا در جلوگیری و پیشبرد توسعه مهم است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار