صندوق‌های نفتی، مقصد بازنشستگان نفتی!
کد خبر: 1011062
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004F1S
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
ابقای مدیرانی که دیگر نمی‌توانند مدیر باشند
با وجود گذشت دو سال از ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، اما برخی نهاد‌های دولتی از جمله وزارت نفت با تفسیری دولتی از این قانون، همچنان پاتوق بازنشستگان شده اند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش مهر، قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برای نخستین بار در اواخر مجلس نهم مطرح و با تصویب در مجلس راهی شورای نگهبان شد. با اصلاحات شورای نگهبان و رفت و آمد به خانه ملت، در نهایت در مرداد ۹۷ تبدیل به قانون و برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

بر این اساس، مدیران بازنشسته مشمول این قانون باید کنار می‌رفتند که این قانون در وزارت نفت به شکل خاصی انجام شد. مدیران بازنشسته‌ای که با قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان دیگر نمی‌توانستند در وزارت نفت صاحب سمت باشند، در بخش‌های دیگر صنعت نفت به سمت‌های بهتر دست یافتند، چراکه طبق قانون ۲۶ آبان ۹۷ آخرین روزی بود که بازنشستگان می‌توانستند در سمت‌های خود حضور داشته باشند.

بازنشستگان کجا رفتند؟

با ابلاغ این قانون، آبان ۹۷ تبدیل به ماه خانه‌تکانی در وزارت نفت شد. علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت کنار رفت و چندی بعد با حکم زنگنه به عنوان عضو هیئت رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت منصوب شد. حمیدرضا عراقی، مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز و دیگر معاون زنگنه هم به یکی از شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کوچ کرد و هم‌اکنون عضو هیئت رئیسه صندوق است. حبیب‌الله بیطرف، معاون دیگر وزیر نفت هم راهی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شد. محمدمهدی رحمتی نیز حکم معاونت در این هلدینگ را دریافت کرد تا معاونان زنگنه یک روز هم بیکار نمانند.

از میان معاونان زنگنه تنها رکن‌الدین جوادی و رضا نوروززاده سمت خاصی نگرفتند، اما سایر معاونان وی، به شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نفت رهسپار شدند تا قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هم مانعی برای تغییر مدیران در وزارت نفت نشود.

به جز معاونان زنگنه، چهره‌های دیگری هم به شرکت‌های زیرمجموعه صندوق رفتند، از جمله غلامرضا منوچهری، معاون سابق مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت که مدیرعامل شرکت اویک شد. علی‌اکبر شعبانپور، مدیرعامل سابق شرکت نفت وگاز پارس هم راهی شرکت مایع‌سازی گاز ایران شد که این شرکت نیز زیرمجموعه صندوق‌های نفت است. نهادی که سال گذشته مدیریتش به معاون بازنشسته زنگنه، یعنی رحمتی رسید.

پاتوق بازنشستگان

نگاهی به روند جابه‌جایی‌های انجام شده طی دو سال اخیر نشان می‌دهد که وزارت نفت، تنها با بخش کوچکی از بازنشستگان خداحافظی و اغلب آن‌ها را در صندوق بازنشستگی صنعت نفت و شرکت‌های تابعه آن مشغول به کار کرده است. از سوی دیگر با وجود این قانون زنگنه برای مدیریت شرکت ملی نفت از یک بازنشسته دیگر به نام مسعود کرباسیان استفاده کرد، هرچند که توانست مجوز قانونی به‌کارگیری او را دریافت کند، اما این انتصاب با انتقاد‌های بسیاری همراه شد.

اجرای ناقص این قانون در وزارت نفت و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت، حتی پای یکی از نهاد‌های نظارتی را نیز به ماجرا باز کرده، به طوری این نهاد در نامه‌ای رسمی به زنگنه به او اخطار داده به این وضعیت پایان دهد.

همچنین سازمان بازرسی کل کشور چندی پیش لیستی از بازنشستگانی که در زیرمجموعه صندوق هستند را به وزارت نفت ارسال کرده تا با مدیران بازنشسته خداحافظی کند که هنوز مشخص نیست وزارت نفت چه برنامه‌ای برای آن دارد. موضوع تحریم و لزوم استفاده از مدیران باتجربه در این زمینه هم بهانه‌ای شده تا مدیران بازنشسته همچنان در بدنه مدیریت صنعت نفت حضور داشته باشند. گرچه این وزارتخانه با تفاسیر مختلف سعی دارد صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیرمجموعه را از دایره اجرای قانون دور نگه دارد، اما بدون تردید اینگونه اقدامات با روح قانون به‌کارگیری بازنشستگان در تضاد است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار