نگاه چپ کرونا به کودکان
کد خبر: 1011056
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004F1M
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
ویروس قاتل همچنان بر جان و سلامت مردم در سراسر جهان می‌تازد. در ایران هم چند وقتی می‌شود آمار ابتلا، بستری و فوتی‌ها بر نمودار صعودی حرکت می‌کند و آمار مبتلایان بدحال کرونایی هم روز به روز بیشتر می‌شود.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: ویروس تاجدار دوباره بخشی از فعالیت‌های اقتصادی – اجتماعی در پایتخت را به تعطیلی کشاند. ادامه وضعیت اضطراری در کلانشهر تهران موجب‌شده تا از امروز محدودیت‌های جدیدی در این شهر اعمال شود. حالا با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز تمامی اجتماعات و از جمله برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها مدارس شبانه‌روزی، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، چایخانه‌ها به ویژه با عرضه مواد دخانی، باغ‌وحش و شهربازی، مراکز تفریحی آبی و استخر‌های سرپوشیده و باشگاه‌های ورزشی سالنی در تهران تعطیل است. همچنین کارکنان مؤسسات و ادارات دولتی به شکل یک‌سوم دورکار و دوسوم حاضر در محل کار فعالیت می‌کنند. محدودیت‌های کرونایی در پایتخت همچنان شامل لغو طرح ترافیک نمی‌شود! همچنین به جز اجباری شدن ماسک، تدبیر دیگری برای وسایل حمل و نقل عمومی در نظر گرفته نشده‌است. در عین حال زمزمه‌هایی از احتمال تمدید محدودیت‌ها برای مهار و مواجهه با موج دوم کرونا به گوش می‌رسد. به خصوص اینکه پیش‌بینی‌ها از سهمگین‌تر بودن موج دوم این بیماری نسبت به موج اول آن حکایت دارد. درعین حال خبر‌ها از بستری شدن شماری از کودکان بر اثر ابتلا به کرونا در برخی شهر‌ها ازجمله مازندران و فوت نوزاد ۲۳ روزه در بوشهر و مرگ نوزاد دوروزه در گناباد حکایت دارد.

ویروس قاتل همچنان بر جان و سلامت مردم در سراسر جهان می‌تازد. در ایران هم چند وقتی می‌شود آمار ابتلا، بستری و فوتی‌ها بر نمودار صعودی حرکت می‌کند و آمار مبتلایان بدحال کرونایی هم روز به روز بیشتر می‌شود. روز گذشته هم وقتی سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت پشت تریبون قرار گفت تا گزارش آماری وضعیت شیوع کرونا را طی ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه ۲۷ تیرماه ارائه کند، از مرگ ۱۸۳ بیمار کرونایی دیگر خبر داد. حالا مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۳ هزار و ۷۹۱ نفر می‌رسد. ۳هزارو ۵۰۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. طی همین زمان و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی،۲هزارو ۳۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و یک هزار و ۸۵۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. تا کنون ۲۳۲ هزار و ۸۷۳ نفر از بیماران، بهبود‌یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، استان‌های آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، گلستان، مازندران (آمل)، کرمان و فارس در وضعیت قرمز قرار دارند. خبر خوش خانم سخنگو هم این بود که در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی، هرمزگان و کردستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط هموطنان شاهد روند نسبتاً کاهشی در موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر هستیم.

اجرای محدودیت‌های یک هفته‌ای در تهران

در تهران شرایط اضطراری است. همین چند روز پیش بود که محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران از مرگ روزانه ۷۰ بیمار کرونایی در این کلانشهر خبر داد. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت و همچنین استاندار تهران هم بار‌ها درباره وضعیت اضطراری در این شهر هشدار داده‌اند که اگر وضعیت تهران قرمز شود به دلیل تراکم جمعیت بالا نمی‌توان به این سادگی‌ها افسار ویروس قاتل را در دست گرفت. به همین خاطر بر اساس مصوبه ستاد مدیریت کرونا در تهران و تأیید ستاد ملی کرونا از امروز به مدت یک هفته محدودیت‌هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در تهران اعمال می‌شود.

محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره این محدودیت‌ها اینگونه توضیح می‌دهد: «در این شرایط به طور طبیعی برای شهر‌هایی که در وضعیت قرمز یا هشدار هستند مانند تهران محدودیت‌های جدیدی اعمال می‌شود و البته همان طور که رئیس‌جمهوری نیز اعلام کرده‌است. اراده دولت بر ایجاد محدودیت‌های بیشتر نیست. این محدودیت‌ها لاجرم و از سر اجبار است و بهترین کار این است که مردم و اصناف خودشان پروتکل‌ها را اجرا کنند.» به گفته وی این محدودیت‌ها شامل چهار گروه می‌شود؛ نخستین گروه محدودیت‌ها برای فعالیت تالارهاست؛ چراکه همایش‌ها و برگزاری مراسم‌ها و اجتماعات ممنوع است.

گروه دومی که مشمول محدودیت یک هفته‌ای در تهران می‌شود، باشگاه‌های ورزشی هستند. گروه سوم محدودیت‌ها برای کافی‌شاپ‌ها، قهوه‌خانه و چایخانه‌هاست که به خصوص عرضه مواد دخانی در این اماکن به علت ارتباطات تنفسی ممنوع است. در نهایت فعالیت استخر‌های سرپوشیده، فعالیت پارک‌های آبی، شهربازی‌ها و باغ وحش‌ها مشمول این محدودیت است.

فرهادی تأکید می‌کند: «این محدودیت‌ها از امروز ۲۸ تیر برای یک هفته است و اگر میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر کرونا کاهش یابد محدودیت‌ها تمدید نمی‌شود، در غیر این صورت قابل تمدید است.»

وی با اشاره به مصوبه دیگر ستاد ملی کرونا می‌افزاید: «در ادارات دولتی باید یک سوم کارکنان خود را با اولویت افرادی که بیماری زمینه‌ای یا ضعف بدنی دارند دورکار کنند و البته لیست افرادی که دورکار می‌شوند می‌تواند به صورت چرخشی تغییر کند. این مصوبه نیز برای یک هفته است و در صورت لزوم تمدید می‌شود.»

به گفته فرهادی طبق مصوبه جدید ستاد ملی کرونا به وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همه دستگاه‌های دولتی، باید نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی تشدید شود، زیرا به جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بهداشت فردی و استفاده همگانی از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی، ابزار دیگری برای مدیریت و پیشگیری از بروز بیماری کووید۱۹ وجود ندارد و هنوز هیچ واکسن و هیچ دارو و درمان مشخصی برای این بیماری پیدا نشده‌است.

سهمگینی موج دوم کرونا

رضا جلیلی خشنود، معاون ستاد مبارزه با کرونای شهر تهران هم درباره احتمال تمدید تعطیلی‌های یک هفته‌ای شهر تهران می‌گوید: «اگر در جلسات بعدی به نتیجه برسیم، ممکن است قرنطینه تا چند هفته دیگر نیز ادامه پیدا کند تا بتوانیم موج دوم را کنترل کنیم، زیرا این موج بسیار سنگین و همه‌گیر است.»

به گفته وی در حال حاضر با دو مشکل کمبود تخت بیمارستانی و ICU و کادر درمان مواجه هستیم، اکثر افراد کادر درمان یا خانواده‌شان به این بیماری مبتلا شده‌اند. خشنود تأکید می‌کند: «انتظار می‌رود تمام دستگاه‌ها نهایت همکاری خود را با ما داشته باشند تا بتوانیم موج دوم را پشت سر بگذاریم. این موج بسیار سنگین است و تعداد بیماران بد حال و تعداد مرگ و میر بسیار بیشتر خواهد بود. بنابراین انتظار می‌رود تمام دستگاه‌ها با انرژی و همدلی بیشتر در کنار ما باشند و به کادر درمان، چه از نظر نیرو و چه از نظر تمهیدات درمانی، کمک بیشتری برسانند، زیرا نیرو‌های درمانی واقعاً خسته هستند.»

افزایش بیش از دو برابری هزینه‌های کمرشکن سلامت با کرونا

تبعات اقتصادی کرونا هم یکی از موضوعات دیگری است که این ویروس را بیش از پیش چالش‌برانگیز می‌کند. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: «اگر هر خانوار ایرانی به خاطر مسائل بهداشتی و درمانی در ایام کرونا حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان (معادل ۱۰۰ دلار در ابتدای پاندمی کرونا) افزایش هزینه داشته‌باشند، هزینه‌های کمرشکن سلامت از ۷ /۳ درصد به حدود ۸ درصد می‌رسد. در خانوار‌های روستایی این شاخص از ۹/ ۴ به ۹/ ۱۲ درصد و در خانوار‌هایی که دارای فرد بیشتر از ۶۰ سال هستند، این شاخص به ۳/ ۱۲ درصد افزایش می‌یابد.»

حریرچی با اشاره به هزینه‌های مستقیم و غیر‌مستقیمی که کرونا به خانواده‌ها تحمیل کرده می‌افزاید: «کرونا هزینه‌های سنگینی بر نظام سلامت تحمیل کرده و خواهد کرد. هزینه تخت روز برای بیماران در بخش‌های عادی که شامل هزینه‌های اسکان، غذا و مراقبت‌های لازم است، حدود ۲۳۵ هزار تومان محاسبه می‌شود، اما در اسفندماه که دچار کمبود وسایل حفاظتی بودیم و مجبور به تأمین آن از بازار آزاد بودیم، به ازای یک روز مراقبت از یک بیمار کووید ۱۹، فقط ۷۰۰ هزار تومان برای تأمین لباس محافظتی هزینه کردیم.»

به گفته وی در حال حاضر برای هر بیمار کووید ۱۹ با متوسط ۵/ ۲ روز بستری در بیمارستان‌ها، حدود ۵۰۰ هزار تومان فقط برای وسایل محافظتی از بیمار هزینه می‌شود که بر نظام سلامت تأثیر می‌گذارد. همچنین هزینه مستقیم یک کیت تشخیصی PCR حدود ۲۴۰ هزار تومان و هزینه غیرمستقیم آن حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

حریرچی می‌افزاید: «اقتصاددانان مکاتب مختلف به این وحدت رسیده‌اند که تأثیرات اقتصادی کرونا اگر کنترل نشود، بیشتر از حوزه سلامت می‌تواند حوزه اقتصاد را شدیداً تحت‌تأثیر قرار دهد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار