مردم نباید انتظار سود‌های عجیب و غریب از بورس داشته باشند
کد خبر: 1010787
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ex1
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
یک تحلیلگر بازار‌های مالی
«مسئولان بورس باید مردم را از خطرات این بازار آگاه کنند». یک تحلیلگر مالی با ذکر این نکته افزود: «مردم انتظار سود‌های عجیب و غریب از بورس نداشته باشند».
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: شاهین شایان آرانی تحلیلگر بازار‌های مالی با پر ریسک خواندن بازار بورس گفت: «بورس یک بازار تخصصی است. اطلاع رسانی وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس است تا مردم از ریسک‌ها و خطرات این بازار آگاه کنند. مردم نباید انتظار سود‌های عجیب و غریب مثل سال قبل را داشته باشند. سرمایه گذاری در بورس با بانک متفاوت است و قرار نیست سود ثابت نصیب افراد شود».

آرانی منفی‌های این روز‌های بازار بورس را به فال نیک گرفت و اعلام کرد: «منفی در بازار طبیعی است و جای نگرانی نیست. بعضی شرکت‌ها در بازار در حال اصلاح هستند».

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه شاخص کل میانگینی از کل عملکرد بازار است، تصریح کرد: «شرکت‌های بزرگتر که تاثیر بیشتری در شاخص دارند منفی نشدند و شرکت‌های کوچک‌تر منفی هستند به همین دلیل شاخص کل مثبت است.. منفی که این روز‌ها میبینیم نشان دهنده این است که بازار عکس العمل نشان میدهد نسبت به رشد‌های سرسام آوری که در یک سال قبل در بورس داشتیم. شرکت‌هایی که قیمت‌های بی دلیلی پیدا کرده اند اصلاح قیمت میخورند و در عوض شرکت‌هایی داریم که هنوز فرصت سرمایه گذاری دارند».

وی افزایش نقدینگی در بازار را عامل بی ثباتی قیمت برخی سهام‌ها خواند و اظهار داشت: «این باعث شده که قیمت بعضی سهام‌ها در بورس حباب گونه بالا برود، ولی این بدین معنی نیست که در بورس ایران فرصت‌های خوبی وجود ندارد و همه سهام بد هستند».

این تحلیلگر بازار‌های مالی درباره مثبت بودن سهام شرکت‌های دولتی گفت: «سهامداران شرکت‌های بزرگ بورس وابسته به دولت یا خصولتی هستند؛ و سهامدار اصلی آن‌ها نهاد‌های وابسته به دولت هستند. طبیعی است که آن‌ها برای حفظ سهام خودشان اقدام به بازار سازی خواهند کرد و این مسئله بدی نیست، چون آن‌ها نگران ارزش سبد خودشان هستند و سهامداران خرد این شرکت‌ها هم نفع میبرند در حالی که شرکت‌های کوچک که سهامدار عمده و بزرگی نداره حمایت نمیشود و منفی معامله میشوند».

آرانی با اشاره به سابقه تاریخی بورس عنوان کرد: «در ابتدای دهه ۸۰ هم صعودی مانند سال قبل داشتیم که بعد بازار با افت زیادی روبرو شد و اصلاح طولانی را تجربه کردیم».
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار