ساخت دستگاه کنترل رشد تومور مغزی در ایران
کد خبر: 1010663
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ev1
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
با شکست انحصار رژیم اشغالگر قدس صورت گرفت
مجری یک تیم تحقیقاتی از ساخت دستگاه کنترل رشد تومور مغزی بر پایه میدان‌های الکتریکی خبر داد و گفت: فناوری ساخت این دستگاه متعلق به شرکتی از رژیم اشغالگر قدس بود که به امریکا و شرکت‌های اروپایی خدمات خود را ارائه می‌دهد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: پنج سال پیش بود که یک شرکت از رژیم اشغالگر قدس محصول خود را که یک دستگاه برای کنترل و از بین بردن تومور‌های مغزی است، رونمایی کرد و دانش این محصول را به صورت انحصاری در اختیار خود قرار داد.

اما جمعی از نخبگان علمی از پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های گوناگون کشور مانند صنعتی شریف، تهران و پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی گرد هم جمع شدند و این انحصار را شکستند.

علیرضا مجید انصاری، مجری این تیم تحقیقاتی گفت: ساخت دستگاه کنترل رشد تومور مغزی بر پایه میدان‌های الکتریکی کاری است که نتیجه تحقیقات و فعالیت‌های چند ساله این تیم است. این دستگاه به عنوان ابزاری برای درمان تومور‌های مغزی کاربرد دارد. فناوری ساخت آن نیز متعلق به شرکتی از رژیم اشغالگر قدس بود که به امریکا و شرکت‌های اروپایی خدمات خود را ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: ما این دستگاه را بازطراحی کرده‌ایم. نمونه آزمایشگاهی آن با موفقیت ساخته شده‌است و در شرف تحقیقات بالینی قرار داریم. درمان تومور‌های مغزی مشکلات زیادی دارد. امکان جراحی برای این نوع از تومور‌ها به راحتی وجود ندارد. همچنین دارورسانی به مغز نیز کار سختی است و سد مغزی و نخاعی به هر دارویی اجازه ورود نمی‌دهد. از سویی رادیوتراپی مغز نیز به دلیل سیستم و ساختار آن دشوار است.

انصاری درباره نحوه عملکرد این دستگاه بیان کرد: به کمک این دستگاه میدان الکتریکی ضعیفی با کارگذاری دقیق الکترود‌هایی روی سر در مغز ایجاد می‌شود. این میدان روند تولید سلول‌های توموری را که با سرعت در حال تقسیم هستند، مختل می‌کند. پس از توقف، تقسیم سلول رخ می‌دهد و سلول از بین می‌رود.

وی افزود: این دستگاه از اطلاعات ام آر آی و سی تی اسکن بیمار بهره می‌برد و ابعاد تومور و محل قرار گرفتن آن را دقیق مشخص می‌کند. سپس با این اطلاعات دقیق میدان الکتریکی اعمال می‌شود. البته این دستگاه نسبت به نمونه خارجی خود تفاوت‌هایی دارد. در نمونه خارجی با قرارگیری الکترود‌ها روی پوست سر حساسیت‌هایی برای بیمار ایجاد می‌شد که در نمونه ایرانی این مشکل رفع شده‌است. برای این هدف نیز محققان کشور از فناوری نانو استفاده کردند.

به گفته انصاری، محققان با کمک این دستگاه طول عمر بیماران را افزایش می‌دهند. البته پاسخ در بیماران مختلف متفاوت است. در برخی بیماران با استفاده چند ماهه، تومور از بین می‌رود، اما در برخی دیگر خصوصاً افرادی که با عود مجدد، بیماری مواجه بوده‌اند، پیشنهاد می‌شود استفاده از دستگاه را ادامه دهند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار