مجلس باید همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند
کد خبر: 1010533
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Esv
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
کدخدایی:
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه مجلس همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند، گفت: گرایش‌های سیاسی در شورای نگهبان چه در دوره قبل و چه در دوره فعلی، متفاوت است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان در گفتگو با تهران برنامه تهران ۲۰ در پاسخ به سوالی درباره پرونده تاجگردون گفت: شورای نگهبان در قالب چارچوب‌های قانونی خودش نظر می‌دهد و مجلس هم در چارچوب‌های مشخصی اعلام نظر می‌کند؛ این دو مرحله رسیدگی بر اساس قانون است و قانونگذار بر اساس مصلحت و حکمت اینگونه تصمیم گرفته است. از ابتدای انقلاب هم افراد زیادی بوده‌اند که شورا تایید کرده و مجلس به اعتبارنامه آن‌ها رای نداده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: وقتی ۱۶ هزار نفر برای ۲۹۰ کرسی ثبت نام می‌کنند یعنی اینکه این ابزار موجود برای بررسی‌ها، کارآمد نیست؛ مجلس باید همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند. در ۵۰ تا ۷۰ روز بررسی صلاحیت ۱۶ هزار نفر، کار سختی است؛ باید ثبت‌نام‌ها پالایش شود. مجلس در بحث استانی شدن اصرار داشت و به ما می‌گفتند که شما استانی شدن انتخابات را بپذیرید تا ما اصلاح قانون انتخابات را بپذیریم.

کدخدایی افزود: مثلاً این امکان وجود دارد که قبل از ثبت نام گواهی سوءپیشینه برای ثبت نام ارائه دهند یا اینکه برخی افراد، به داوطلبان گواهی بدهند؛ این‌ها راهکار‌هایی است که می‌توان در قانون انتخابات گنجاند. هیچ بندی در قانون درباره بررسی گرایش سیاسی افراد وجود دارد و نه اینکه عملکرد شورای نگهبان این را نشان داده که بر اساس گرایش سیاسی تصمیم گیری کرده است. اگر قانون انتخابات اصلاح شود، به راحتی می‌توانیم موارد مربوط به رد صلاحیت‌ها را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طبق قانون ما باید دلایل و مستندات رد صلاحیت را به افراد اعلام کنیم؛ ما همه مستندات را اگر فرد مراجعه کند، به خودش ارائه می‌کنیم و حتی افراد می‌توانند از خود دفاع کنند. بیشترین رد صلاحیت‌های در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده‌های مالی و اقتصادی بوده است؛ این موارد از گزارش‌های مراجع رسمی و گزارش‌های تحقیقات محلی به دست آمده است.

وی ادامه داد: نظام انتخابات باید اصلاح شود، شورای نگهبان صرفاً بر اساس قانون وضع شده توسط نمایندگان مجلس در حال بررسی صلاحیت افراد است. در دور قبل از اعضای شورای نگهبان داشتیم که علیه دیگر اعضای شورای نگهبان مصاحبه می‌کردند؛ گرایش‌های سیاسی در شورای نگهبان چه در دوره قبل و چه در دوره فعلی، متفاوت است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار