راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها ضروری است
کد خبر: 1010184
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EnI
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
فرماندار سقز:
فرماندار سقز بر لزوم توسعه فضاهای کتابخوانی در این شهرستان تاکید کرد و گفت: راه‌اندازی کتابخانه عمومی در روستاهای این شهرستان ضروری است

کامل کریمیان صبح امروز در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز که با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در محل فرمانداری سقز برگزار شد، اظهار داشت: بسترسازی برای توسعه فضای کتابخانه‌ای و ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاها ضرورتی انکارناپذیر است.

وی با اشاره به کمبود سرانه فضای مطالعه در روستاها، بیان کرد: بخشداران با مشارکت دهیاران و اعضای شورا می‌توانند فضا و امکانات لازم را برای راه‌اندازی کتابخانه مشارکتی در روستاها فراهم کنند.

کریمیان عنوان کرد: نیازهای روستائیان به ویژه در حوزه فرهنگ باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و مسئولان با کمک خیرین می‌توانند گام های مهمی در این بخش بردارند.

نیازهای روستائیان به ویژه در حوزه فرهنگ باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد

وی همچنین خواستار توجه به منابع کتابخانه‌ای شد و عنوان کرد: تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی بر اساس خواست‌‌ها و علایق مخاطبان نقش مهمی در ترویج فرهنگ کتابخوانی و توجه به کتاب دارد.

 غنی‌‌سازی منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی سقز ضروری است

کریمیان بیان کرد: تلاش برای غنی‌تر کردن منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی شهرستان امری ضروری است و انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز باید به این مقوله توجه ویژه‌ای داشته باشد.

فرماندار شهرستان سقز بر لزوم حمایت از کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و افزود: پشتیبانی از کتابخانه‌های عمومی به ‌عنوان یک‌ نهاد اثرگذار در توسعه فرهنگی وظیفه‌ای همگانی است چرا که عملکرد مثبت آن در نهایت به نفع جامعه خواهد بود.

وی بر لزوم  استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد و گفت: تلاش‌های انجمن مردم نهاد "زانست" در سقز برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش فضاهای کتابخانه ای ستودنی است. 

130 کتابخانه عمومی در کردستان فعالیت می‌کنند

مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی کردستان هم در ادامه این جلسه  با بیان اینکه استان کردستان دارای 80 باب کتابخانه عمومی است عنوان کرد: از این تعداد 50 باب نهادی و بقیه مشارکتی است.

محمد مخدومی با اعلام اینکه شهرستان سقز دارای بیشترین کتابخانه عمومی مشارکتی فعال در سطح استان کردستان است، گفت: هم اکنون علاوه بر 5 باب کتابخانه عمومی نهادی، 10 باب کتابخانه عمومی مشارکتی نیز در شهرستان سقز فعال است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با تقدیر از تلاش‌های انجمن زانست سقز، افزود: برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، با این نهاد مردم نهاد تفاهم نامه منعقد و از ظرفیت‌های آن به منظور توسعه فرهنگی منطقه استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان از نویسندگان و ناشران بومی، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اولویت‌دار این نهاد فرهنگی حمایت از این قشر تاثیرگذار در حوزه کتاب است که به شیوه‌های مختلف این پشتیبانی صورت می‌گیرد.

یکی از برنامه‌های اولویت‌دار این نهاد فرهنگی حمایت از این قشر تاثیرگذار در حوزه کتاب است

مسئول دفتر نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس هم با اشاره به قرار گرفتن کتابخانه‌های عمومی سقز در جوار هم بر ضرورت دسترسی مردم به کتاب، کتابخانه و سالن مطالعه و ساخت کتابخانه در محلات تاکید کرد.

عباس ابراهیمی تغذیه منابع کتابخانه‌ای بر اساس فرهنگ منطقه، استفاده از ابزارهای تشویقی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و تجهیز کتابخانه‌های مدارس توسط کتابخانه عمومی را از راهکارهای لازم برای توسعه فرهنگ کتابخوانی برشمرد.

مراجعه 110 هزار نفر به کتابخانه‌های عمومی سقز

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی سقز هم با بیان اینکه، سالانه بیش از 110 هزار نفر از مردم این شهرستان به 15 کتابخانه نهادی و مشارکتی مراجعه می‌کنند، عنوان کرد: راه‌اندازی کتابخانه‌های مشارکتی به ویژه در روستاها با اولویت بخش سرشیو ضروری است.

سمیه ایزدیار بیان کرد: هم اکنون شهرستان سقز دارای 5 باب کتابخانه عمومی نهادی و 10 باب کتابخانه عمومی مشارکتی با  6 هزار و 500 عضو فعال است.

6 هزار و 500 عضو فعال کتابخانه عمومی مشارکتی سقز هستند

وی با اشاره به اینکه زیربنای کتابخانه ها عمومی نهادی شهرستان سقز 4 هزار و 500 متر مربع است، اضافه کرد: همچنین بالغ بر 80 هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع در کتابخانه‌های عمومی شهرستان در دسترس عموم قرار دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار