آرایش ضعیف در برابر دشمن جواب نمی‌دهد
کد خبر: 1010073
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ElV
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
عباس حاجی نجاری
مقاومت مردم ایران اگرچه دشمنان نظام را به هذیان‌گویی واداشته و در عین افزایش فشار‌ها و تحریم‌ها همچنان برای مذاکره التماس می‌کنند، اما تردیدی نمی‌توان داشت که تشدید مواضع مسئولان امریکایی و صهیونیست‌ها و متحدان منطقه‌ای آن‌ها علیه مردم و مسئولان ایران و افزایش فشار‌ها و تحریم‌ها و راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و صراحت آن‌ها برای دامن زدن به اعتراضات اجتماعی به بهانه گرانی‌ها و... طبعاً شرایط متفاوتی را در پیش روی کشور قرار داده و به همین دلیل عزم و اراده جدی‌تری را برای مقابله با این فشار‌ها و جنگ روانی می‌طلبد.

اگرچه منشأ این سناریوپردازی‌های جدید دشمنان ناتوانی در مهار اقتدار دفاعی و نفوذ منطقه‌ای ایران و دیگر نیرو‌های مقاومت است، اما سوگمندانه باید اشاره کرد که درصحنه مقابل سازوکار دستگاه‌های کشور متناسب با این سناریوپردازی‌های دشمنان نیست و برآیند عملکرد ما نشان می‌دهد که به‌رغم حقانیت نظام اسلامی در مسیر پیش رو، این روند نمی‌تواند منافع امنیت ملی را آن‌چنان‌که باید تأمین کند.

مروری بر مواضع اخیر دشمنان ابعادی از سناریوپردازی آنان را نشان می‌دهد.

-نیویورک‌تایمز به نقل از یک چهره امنیتی امریکا: امریکا و اسرائیل استراتژی خود را درباره ایران در سایه تحولات جاری در ایران و منطقه (عراق) پیش بردند. هدف این استراتژی از میان برداشتن فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و تخریب تأسیسات هسته‌ای است.

-دویچه وله: پمپئو وزیر خارجه امریکا گفت که واشنگتن از راه‌های مختلفی به تقویت توان دفاعی کشور‌های عرب منطقه در مقابله با تهدید ایران کمک کرده است که یکی از آن‌ها ترغیب این کشور‌ها به اعمال فشار برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و دیگری فروش تسلیحات به آن‌ها بوده است. راه‌های دیگری هم به کار گرفته‌شده که به گفته او، نمی‌توان آن‌ها را به اطلاع عموم رساند.

-روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های ناشناس امریکایی نوشته به نظر می‌رسد انفجار‌های اخیر در مناطق نظامی و هسته‌ای ایران کار اسرائیل و با اطلاع امریکا بوده است و اینکه خسارت واردشده به تأسیسات هسته‌ای نطنز می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال به عقب براند.

-فراخوان صدای امریکا برای آغاز اعتراضات در ایران مکمل سناریو‌های بالا است؛ این رسانه امریکایی در مطلبی با اشاره به گرانی‌های اخیر در کشور می‌گوید باوجود گرانی‌های لجام‌گسیخته و همه‌گیری کرونا و کاهش درآمدها، عدم پرداخت دستمزد‌ها از سوی مقامات مسئول چه توجیهی دارد؟ معترضان برای احقاق خواسته‌های‌شان چه باید بکنند؟ و این در حالی است که اخیراً با وقوع برخی حوادث در داخل کشور خصوصاً در روز‌های تعطیل که رسانه‌های داخلی فعالیت کمتری دارند و مردم نیز در تعطیلات به سر می‌برند، شاهد بمباران خبری و انتشار اخبار جعلی برای بروز ناامنی روانی در جامعه هستیم. این اخبار جعلی از حادثه کارگاهی و انفجار گرفته تا تعمدی جلوه دادن آتش‌سوزی پوشش گیاهی برخی مناطق کشور گسترده است و هدف آن تشویش در اذهان عمومی و گرفتن حس امنیت از مردم است.

‌در نقطه مقابل به‌رغم تلاش‌های نیرو‌های دفاعی امنیتی در حفظ امنیت آرامش کشور و مجاهدت‌های تلاشگران عرصه بهداشت و درمان در مقابله با اپیدمی کرونا و همچنین هوشیاری مردم در برابر توطئه‌های دشمنان، برخی مواضع مسئولان و جریان‌های داخلی تناسبی با این سطح هجمه دشمنان را نداشته و بعضاً زمینه‌ساز فشار‌ها و تهدیدات آن‌ها است، نظیر:

- اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وضع معیشتی مردم می‌گوید: شرایط کشور ازنظر معیشت، بودجه دولت و شرایط ارزی بسیار بحرانی است که از بعد انقلاب تاکنون کمتر با آن مواجه بوده‌ایم.

-آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه در نشست مدیران ارشد وزارت خارجه که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، برگزار شد عملاً دست‌ها را در برابر راهبرد دشمن بالابرده و به‌رغم ناکامی امریکا در شورای امنیت می‌گوید: «آژانس بازی بسیار پیچیده‌ای را در مقابل ما ایجاد کرده و با فشار امریکا قطعنامه‌ای علیه ما صادر کرده و احتمال ارجاع پرونده ایران در نشست بعدی شورای حکام به شورای امنیت وجود دارد». این در حالی است که باوجود حمایت روسیه و چین از ایران در نشست شورای حکام انرژی هسته‌ای و شورای امنیت سازمان ملل، اروپایی‌ها نیز به‌شدت نگران اقدامات واکنشی ایران در صورت تشدید فشار‌ها هستند. اظهارات عراقچی را می‌توان تنها واکنش منفعلانه دستگاه سیاسی خارجی نسبت به عملکرد نمایندگان مجلس در جریان حضور وزیر خارجه در این نشست دانست.

-آقای نمکی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور و نیرو‌های امنیتی به معیشت و طغیان مردم فکر کنند، با لحنی تند و گلایه‌آمیز از «سهل‌انگاری» در مقابله با این همه‌گیری و نداشتن برنامه اقتصادی برای ادامه محدودیت‌ها به‌شدت انتقاد می‌کند. وی در ادامه این سخنان که در رسانه‌های بیگانه انعکاس گسترده‌ای یافت، با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی و «خزانه خالی» دولت به دلیل تحریم‌های امریکا از حسن روحانی، رئیس‌جمهور و نیرو‌های امنیتی خواسته «به معیشت و عدم شکل‌گیری طغیان فکر کنند.» آقای نمکی با هشدار درباره مشکلات شدید معیشتی مردم گفته «گزارش‌های امنیتی برای ما می‌آید. اینکه دوستان از فقر و تهیدستی به سمت طغیان می‌روند جدی است.»

- آنچه از نشست مجلس با وزیر امور خارجه گذشت نیز نه‌تن‌ها بر اقتدار نظام نیفزود، بلکه نشان داد که ظرفیت بالقوه مجلس که می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد، از همین آغاز در وضعیتی فرسایشی دچار شده است.

-در عرصه سیاسی نیز نامه‌نگاری‌ها و قلمفرسایی‌های افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی نظیر موسوی‌خوئینی‌ها و.. در هجمه به مبانی اقتدار نظام جز فرصت‌سازی برای بیگانگان و دشمنان نظام محصولی نداشته است به‌گونه‌ای که برایان هوک مدیر گروه اقدام امریکا علیه ایران با استناد به این مواضع مدعی می‌شود که مردم ایران دهه‌ها است به خاطر رهبری ناموفق از ترقی و پیشرفت بی‌بهره مانده‌اند!

اگرچه به‌رغم این شرایط درخواست مذاکره با ایران که برایان هوک در روز‌های اخیر باز بر آن تأکید کرده است، نمایانگر اقتدار و عظمت ایران اسلامی و مسیر حقی است که در پیش‌گرفته است، و ترامپ و تیم همراهش ادامه حیات خود در عرصه اجرایی کاخ سفید را منوط به آن می‌دانند، اما تردیدی در این نیست که دست برتر ایران در این شرایط نیازمند هوشیاری نسبت به جنگ روانی دشمنان در تخریب روحیه و وحدت و انسجام ملی است و یافتن آرایشی متناسب با این صحنه است.

در این زمینه حفظ انسجام و هماهنگی دستگاه‌ها و مسئولان در مواجهه با فشار‌ها و پرهیز از فرصت‌سازی برای دشمنان در بیان مواضع، در عین اهتمام بر حل مشکلات معیشتی اقشار محروم و اتخاذ راهبرد مناسب برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و فشارها، اولویت اصلی کشور است.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
0
0
واقعا چرا ما در برجام مانده ایم و به موقع و قاطعانه از برجام خارج نشده‌ایم و همچنان به بازرسان اجازه ورود و خروج می دهیم ؟!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار