بیش از نیمی از تسهیلات بانکی سال ۹۸ صرف سرمایه در گردش شد
کد خبر: 1009601
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Edt
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵
آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در سال‌۱۳۹۸ حدود ۵۴‌درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری صرف تأمین سرمایه در گردش شده و ۵/ ۳۲ درصد از کل این تسهیلات به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که بعد از بخش خدمات بیشترین تسهیلات بانکی را دریافت کرده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در سال گذشته ۹۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به بخش‌های مختلف اقتصادی شامل کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی و خدمات پرداخت شده که نسبت به مبلغ ۷۷۳ هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومانی این تسهیلات در سال‌۱۳۹۷ حدود ۲۶‌درصد افزایش داشته است
.
همچنین بیش از ۵۲۶ هزار میلیارد تومان از این تسهیلات معادل ۵۴ درصد از کل تسهیلات پرداختی صرف تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی شده است. علاوه بر این ۳/ ۶۸ درصد از تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت و معدن به تأمین سرمایه در گردش اختصاص یافته است.

از نیم باقی مانده این تسهیلات نیز نزدیک به ۱۳۳ هزار میلیارد تومان معادل ۶/۱۳ درصد کل تسهیلات به توسعه، حدود ۱۱۲‌هزار میلیارد تومان معادل ۵/ ۱۱ درصد به ایجاد و حدود ۱۱۰‌هزار میلیارد تومان معادل ۳/ ۱۱ درصد به خرید کالای شخصی اختصاص یافته است.

تعمیر هم کمترین سهم از این تسهیلات را به خود اختصاص داده، به طوری که در سال گذشته ۲۵ هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است.

همچنین در بین بخش‌های مختلف اقتصادی، بخش خدمات بیشترین سهم از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده، به‌طوری‌که ۳۲۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معادل ۷/ ۳۳ درصد از کل این تسهیلات در سال گذشته صرف بخش خدمات شده است. همچنین تسهیلات پرداخت شده به این بخش نسبت به سال‌۹۷، ۶/ ۱۳‌درصد افزایش یافته است.

افزایش ۵۲ درصدی تسهیلات پرداخت شده به صنعت و معدن

بعد از بخش خدمات، صنعت و معدن با دریافت ۳۱۷‌هزار و ۲۰۰‌میلیارد تومان معادل ۵/ ۳۲ درصد بیشترین تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌است. با این وجود تسهیلات پرداخت شده به این بخش نسبت به سال ۱۳۹۷، ۸/ ۵۱ درصد افزایش یافته است.

سهم بخش‌های بازرگانی، کشاورزی، مسکن و ساختمان نیز به ترتیب ۱۹، ۷/ ۶ و ۷ درصد از کل تسهیلات بانکی پرداخت شده به بخش‌های مختلف اقتصادی بوده است. البته پرداخت این تسهیلات در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۷ در بخش بازرگانی و کشاورزی ۶۴/ ۴ و ۲۷/ ۲ درصد افزایش یافته، اما در بخش مسکن و ساختمان با کاهش ۳۳ / ۸ درصدی مواجه شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار