قوه‌قضائیه صادرکنندگان بی‌تعهد را احضار می‌کند
کد خبر: 1009474
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ebq
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۴
با صعود مجدد قیمت دلار و عبور آن از مرز ۲۰هزار تومان، فضا‌سازی بانک مرکزی و تهدید صادرکنندگان به بازگشت ارز حاصل از صادرات وارد فاز جدیدی شد. به طوری که روزگذشته رئیس کل بانک مرکزی خطاب به صادر کنندگان اعلام کرد: رفع تعهد نکنید با هماهنگی قوه‌قضائیه از فردا فراخوان می‌شوید.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: پس از اولتیماتوم بانک مرکزی به صادرکنندگان و خط‌و‌نشان رئیس کل به اشخاصی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده‌اند و تهدید آن‌ها به اعلام اسامی به رسانه‌ها ۱۵ روز می‌گذرد. در آن زمان «جوان» در گزارشی این تهدیدات را بی‌فایده دانست و با طرح این سؤال، مگر دولت قانون یا ضابطه‌ای ندارد که صادرکنندگان را وادار به تعهدات ارزی خود کند؟! مگر با تهدید به اینکه «اسم‌تان را به روزنامه‌ها می‌دهیم» می‌توان کاری را که باید با قانون و عمل مقتدرانه انجام داد، جبران کرد؟! این اقدام همتی را در آستانه ۲۰ هزار تومان شدن قیمت دلار بی‌منطق دانست. اکنون با گذشت دو هفته و عبور نرخ دلار از ۲۱ هزار تومان، بار دیگر رئیس کل بانک مرکزی اولتیماتوم دیگری خطاب به صادرکنندگان صادر کرده است. این اقدام در حالی است که طی دو روز گذشته صف‌های طویلی برای خرید در مقابل صرافی‌ها ایجاد شده و مردم برای خرید و دپو خانگی آن سر و دست می‌شکنند.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی به بیان چهار نکته درباره بازار ارز پرداخت و پشت پرده گرانی ارز در روز‌های اخیر را تشریح کرد. رئیس کل بانک مرکزی علت التهابات بازار ارز را عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله به‌خاطر مشکلات ناشی از کرونا اعلام کرد و گفت: با فروکش‌کردن تدریجی تقاضا‌های تجمیع شده، (قیمت) تعدیل خواهد شد. وی افزود: قبلاً هم تأکید کرده‌ام، تلاطم این روز‌های بازار عمدتاً از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال نشئت گرفته است. با فروکش‌کردن تدریجی تقاضا‌های تجمیع شده ماه‌های قبل و افزایش عرضه در نیما تعدیل خواهد شد. همتی تأکید کرد: گزارش‌های خوبی از افزایش قابل توجه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبر‌های مثبت از آزادشدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.

وی خطاب به صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان تکیه گاه اصلی ارزآوری کشور هستند، فرصت برای برگرداندن میلیارد‌ها دلار ارز صادراتی در دو هفته آتی پایان می‌یابد. این فرصت به هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد و از فردا، با هماهنگی بانک مرکزی، قوه محترم قضائیه، وزارت صمت و نهاد‌های نظارتی، صادرکنندگانی که تاکنون تعهد خود را ایفا نکرده‌اند، در لیست‌های ۱۰نفره برای توضیح در مورد نحوه ایفای تعهدات دعوت می‌شوند.

همتی افزود: مجدداً تأکید می‌کنم، بانک مرکزی دخالت هدفمند خود در بازار را به تشخیص خود و با در نظر گرفتن مصالح عالیه اقتصادی کشور اعمال خواهد کرد. بانک مرکزی یک بار در مهر سال ۹۷ توان خود را نشان داد. برخی به خاطر اشتباه محاسباتی تا دو سال برای فروش دلار‌های ۱۹ هزار تومانی خود معطل ماندند. امروز نیز ریسک بازار ارز برای سرمایه گذاری به شدت افزایش پیداکرده است و من نیز وظیفه دارم این را به فعالان اقتصادی گوشزد نمایم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار