فارین پالیسی: اروپا از ترس برجام با امریکا مخالفت کرد
کد خبر: 1008890
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ESQ
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
مخالفت ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، بار دیگر شکست دیگری را در کارنامه ضد ایرانی واشنگتن ثبت کرد و رسانه‌های غربی این اقدام را انزوای امریکا در جهان توصیف کردند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: ناکامی دولت امریکا در متقاعد کردن اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای افزایش فشار‌های جهانی به ایران، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های امریکایی داشته است. نشریه فارین پالیسی، روز چهار شنبه درباره نتایج نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره تصمیم‌گیری بر سر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، نتایج آن را شکستی دیگر برای واشنگتن توصیف کرد. این نشریه امریکایی نوشت: «اروپا هنوز دغدغه برجام را دارد و مقابل امریکا ایستاد، چون از مرگ برجام می‌ترسد. تمام تمرکز اروپا اکنون روی توافق هسته‌ای ایران و حفظ آن است. از دید اروپا اگر برجام بمیرد، ایران نیز بی‌درنگ می‌تواند بازرسان بین المللی را اخراج کند». فارین پالیسی در ادامه نوشت: «جلسه سه شنبه شورای امنیت با سرزنش امریکا از سوی اکثریت اعضای شورا تبدیل به جلسه بحث راجع به برجام شد. همه اعضای شورا امریکا را بابت خروج از برجام سرزنش کردند. امضا‌کنندگان اروپایی برجام خواهان حفظ این توافق هستند. اما قصد ترامپ این است که تا زمان انتخابات نوامبر برجام را بکُشد تا اگر چنانچه یک رئیس‌جمهور دموکرات روی کار بیاید مبادا دوباره آن را احیا کند».

به نوشته این نشریه امریکایی، «درهر صورت، نشست سه شنبه شورای امنیت حقایقی را عیان ساخت؛ امریکا منزوی شده، قدرت‌های جهان حرف‌شنوی از او ندارند و بخت ترامپ برای انتخاب مجدد سست شده است. این‌ها واقعیاتی است که نشست سه شنبه شورای امنیت به آن گواهی می‌دهد». روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران نتیجه تلاش امریکا را در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست امریکا و بیانگر انزوای آن تلقی کرد. در این گزارش آمده است: «نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان هم درباره پایان یافتن تاریخ این تحریم و هم درباره رویکرد امریکا به ویژه بازگرداندن تحریم‌ها که با آن مخالفت کرده‌اند، ابراز نگرانی کردند». این روزنامه نوشت: «این نشست مثالی واضح از انزوای واشنگتن درباره مسئله ایران و همچنین مثالی برای شکست امریکا در سه سال گذشته در زمینه قانع کردن دیگر اعضای توافق هسته‌ای به پشتیبانی از رویکردش بود». مقامات امریکا تلاش می‌کنند با متقاعد کردن دیگر کشورها، تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که ماه اکتبر به پایان می‌رسد، دوباره تمدید کنند، اما روسیه و چین به شدت با این طرح مخالف هستند و مقامات این کشور‌ها گفته‌اند که برای مقابله با سیاست‌های ضد ایرانی واشنگتن هر کاری بتوانند، خواهند کرد.

عصبانیت عبری- عربی

ناکامی امریکا در شورای امنیت علیه ایران، شکستی برای رژیم صهیونیستی و رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس بود که به شدت به دنبال بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هستند. روزنامه جروزالم‌پست روز چهار شنبه در یادداشتی به بررسی نزدیک شدن تاریخ انقضای تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل و جلسه شورای امنیت پرداخته و نوشت موضع کشور‌های دیگر درباره ایران، آرزوی تل‌آویو برای تصویب طرح واشنگتن علیه تهران را بر باد داد. این روزنامه ضمن اشاره به تلاش‌های مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در جلسه سه‌شنبه شب شورای امنیت برای قانع کردن اعضا به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نوشت: «موضع اعضای مختلف شورای امنیت در این جلسه نشان‌دهنده موضع آن‌ها درخصوص مسائل چندبُعدی در تقابل امریکا و ایران بود». جروزالم‌پست تحلیل کرد: اگر اسرائیل به دنبال موفقیت طرح امریکا علیه ایران بود و به برخی تحرکات اخیر ضد ایرانی توسط سازمان‌های بین‌المللی بی‌طرف امید داشت، جلسه شورای امنیت اثبات کرد این استراتژی هیچ شانسی برای موفقیت ندارد». این روزنامه در پایان اذعان کرد که حتی بسیاری از متحدان سنتی امریکا نیز با چین، روسیه و ایران موافق هستند که واشنگتن در سال‌های اخیر مانند یک قلدر در برابر تقریباً تمام طرح‌ها و توافق‌های بین‌المللی عمل کرده است. به گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط، امارات هم در نامه‌ای به شورای امنیت، درباره نقض برجام از سوی ایران ابراز نگرانی کرد. عربستان سعودی نیز در نامه‌ای به شورای امنیت مدعی شد که ایران نه تنها ثبات منطقه بلکه ثبات جهان را تهدید می‌کند. نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل هم در اظهاراتی ضد ایرانی، اعلام کرده بود که ریاض خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است و در این باره با روسیه و چین در ارتباط است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار